Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Porównanie kosztów dekoracyjnej ściany w 5 wariantach

Kiedyś na ścianach dominowała biel. Później popularne stały się intensywne kolory, nawet różne na sąsiadujących ścianach oraz wyróżniające się faktury. Obecnie znów na topie są gładkie powierzchnie pomalowane na chłodne odcienie bieli i szarości oraz rozmaite nowoczesne okładziny, zdobiące najczęściej jedną, reprezentacyjną ścianę salonu. Oto pięć propozycji takich dekoracji.

Porównanie kosztów dekoracyjnej ściany w 5 wariantach

W salonie nie tylko się wypoczywa, czyta, ogląda telewizję, ale również przyjmuje gości, powinien więc być funkcjonalny i efektownie wykończony. W pomieszczeniu tym dowolność aranżacji jest największa i nie obowiązują tu żadne sztywne reguły. W zależności od upodobań właścicieli, można go urządzić w stylu nowoczesnym, lub do modernistycznego wnętrza dodać zabytkowe meble. Najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz, który zaaranżuje przestrzeń zgodnie z naszymi oczekiwaniami i dopasuje ją do reszty pomieszczeń w domu. Taka usługa jednak kosztuje. Chcąc wykończyć ściany w salonie samodzielnie, warto poszukać inspiracji w Internecie, przejrzeć zdjęcia i wizualizacje producentów oraz zamieszczane przed właścicieli domów, którzy własnymi siłami je wykańczają.

Oprócz najpopularniejszych farb różnego typu, do wyboru mamy masę przeróżnych okładzin, począwszy od drewnianych lub imitujących drewno przez płytki, cegły, kamienie, po panele gipsowe lub z tworzyw sztucznych, dające efekt trójwymiarowości. Obecnie do trendów wracają też fototapety, przedstawiające ciekawe zabytki architektury, krajobrazy albo np. nowoczesną grafikę. Możliwości jest dużo, lecz zanim zdecydujemy się na wykończenie salonu w wybrany sposób, powinniśmy zastanowić się, którą ze ścian w ten sposób ozdobić, bowiem tego typu okładziny najlepiej wyglądają tylko we fragmencie wnętrza.

Do dekoracji najlepiej wybrać główną ścianę, którą widać bezpośrednio po wejściu do salonu i której nie zasłaniają meble i liczne obrazy, bowiem wykończona w ten sposób powierzchnia sama będzie efektowną dekoracją.

Aby ułatwić dokonanie wyboru, przygotowaliśmy kilka wycen wykończenia jednej ze ścian w salonie. Żeby koszty można było porównać – przyjęliśmy, że ściana ma 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. Brak na niej okien i drzwi.

Wszystkie dekoracje można wykonać samodzielnie (w kosztorysie przyjęliśmy takie założenie) lub skorzystać z usług fachowców.

Oto 5 nowoczesnych, popularnych materiałów wykończeniowych stosowanych na ścianach wewnętrznych:

Rozwiązanie nr 1. - Płyty z betonu architektonicznego, struktura porowata z otworami

Łączna wycena wykonania całej ściany – 2204,04 zł

 Zobacz szczegóły wyceny
Rozwiązanie nr 2. - Płyty gipsowe Luna

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1753,34 zł

 Zobacz szczegóły wyceny
Rozwiązanie nr 3. - Fototapeta na fizelinie Mr Perswall Adventures

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1850,50 zł

Zobacz szczegóły wyceny
Rozwiązanie nr 4. - Płytki ręcznie formowane 29 Primula

Łączna wycena wykonania całej ściany – ok. 2588,60 zł

Zobacz szczegóły wyceny
Rozwiązanie nr 5. - Panele drewniane Wood Collection Cube

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1990,50 zł

Zobacz szczegóły wyceny

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: JVD

aktualizacja: 2017-02-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze