Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Podczas nakładania gotowej gładzi na remontowaną ścianę w wielu miejscach pojawiły się spękania. Co robić?

Podczas nakładania gotowej gładzi na remontowaną ścianę w wielu miejscach pojawiły się spękania, dochodziło do odpadania powłoki od podłoża. Ściana była uprzednio malowana, podobno farbami akrylowymi, a przed nałożeniem gładzi umyto ją wodą z detergentem. Jak więc dobrze przygotować podłoże pod masę wygładzającą?

Podczas nakładania gotowej gładzi na remontowaną ścianę w wielu miejscach pojawiły się spękania. Co robić?

Odpowiedź eksperta: Prawdopodobnie przyczyną łuszczenia się nałożonej gładzi jest słaba przyczepność wcześniejszych warstw farby do podłoża, zaś skurcz masy wyrównującej w czasie twardnienia spowodował odrywanie się wierzchniej warstwy od tynku. Podstawowym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest zagruntowanie podłoża preparatem głęboko penetrującym. Zabieg ten będzie udany, jeśli powłoka malarska nie jest zbyt gruba, a jej pierwsze warstwy nie były farbami wapiennymi ani klejowymi.

Dlatego przed naniesieniem gładzi – zwłaszcza polimerowej – warto na mniejszej powierzchni sprawdzić skuteczność gruntowania. Jeśli pojawią się złuszczenia, ścianę trzeba będzie przeszlifować, usuwając farbę aż do surowego tynku. Po odkurzeniu i usunięciu ewentualnych uszkodzeń powierzchnię należy zagruntować i nałożyć (w jednej lub dwóch warstwach) zaprawę wygładzającą.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Nawet bardzo dobrej jakości gładź będzie pękać i łuszczyć się, jeżeli podłoże nie zapewnia wymaganej przyczepności. Stare, wielokrotnie malowane tynki trzeba pokryć gruntem głęboko penetrującym albo przeszlifować. (fot. Alpol)

aktualizacja: 2017-04-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze