Budujemy Dom

Sposoby na malowanie ścian wewnętrznych

Artykuł na: 6-9 minut

Sposobów na malowanie ścian może być tyle, ile osób, które się tego podejmują. Wszystko zależy od naszych chęci, głowy pełnej pomysłów oraz czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na pracę nad konkretnym pomieszczeniem.

Sposoby na malowanie ścian wewnętrznych

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto pomalować ściany różnymi odcieniami tego samego koloru?
  • Dlaczego należy unikać ciemnych kolorów na ścianach?
  • Jak przygotować podłoże pod malowanie ścian?
  • Czym charakteryzuje się farba tablicowa?
  • Czym jest gładź szpachlowa?

Często najprostsze rozwiązania okazują się być najlepszymi. Idąc tym tropem, aby uzyskać ciekawą stylizację wnętrza, nie musimy przeszukiwać Internetu w poszukiwaniu wymyślnego wzoru na naszą ścianę. Wystarczy zestawić ze sobą dwa kolory - biel z brązem lub błękitem, delikatny fiolet z oliwkową zielenią, pastelowe kolory, takie jak róż i błękit.

Malowania dwoma kolorami na przemian (dwie przeciwległe ściany w tym samym kolorze) jest klasycznym rozwiązaniem, jednak obecnie mocno już opatrzonym. Ciekawiej i szykowniej będzie wyglądała jedna ściana pomalowana na inny odcień bądź kolor - wybierzmy do tego główną ścianę pomieszczenia, jak ta, pod którą staną meble w salonie, lub łóżko w sypialni. Jeśli w aranżowanym pokoju, jest ściana wnękowa, czy jakakolwiek wydzielająca jakieś strefy, wtedy to ją wyróżnijmy odmienną barwą czy odcieniem.

Ściana pomalowana na pastelowy kolor
Delikatne pastelowe kolory dodadzą wnętrzu uroku. (fot. Tikkurila)

Ponadto unikajmy przewagi ciemnych kolorów. Z uwagi na pory roku w naszym klimacie i zmieniającą się wraz z nimi (oraz w ciągu dnia) wysokość słońca, warto postawić na jasne pomieszczenia. W ciągu roku mamy sporo miesięcy, podczas których ilość światła słonecznego nie jest zbyt duża, dlatego najlepiej rozjaśnić pokoje odpowiednią kolorystyką.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA POD MALOWANIE

Efektywne i trwałe malowanie wymaga przede wszystkim właściwie przygotowanego podłoża. Jeśli malujemy przegrody po raz pierwszy, prowadząc prace wykończeniowe, ściany w stanie surowym musimy zagruntować, co jest niezbędne do zmniejszenia chłonności malowanej powierzchni oraz wzmocnienia jej. Ponadto dzięki temu poprawimy przyczepność farby nawierzchniowej, a nawet zmniejszymy jej zużycie. Dopiero po nałożeniu gruntu i jego dokładnym wyschnięciu - możemy aplikować nową farbę.

W przypadku ścian już pomalowanych, jeśli ich struktura wygląda jednolicie nie trzeba nakładać gruntu. Musimy natomiast zadbać o ich powierzchnię. Pamiętajmy, że trwałe zabrudzenia i plamy najprawdopodobniej przebiją przez warstwy świeżej farby, co nie będzie wyglądało estetycznie. Na początek należy po prostu starannie zmyć ścianę, przecierając ją szmatką lub gąbką.

Poza wodą najlepiej użyć mydła malarskiego. Wiele płynów do mycia ścian i podłóg czy płynów do zmywania się do tego nie nadaje. Zawierają bowiem środki nabłyszczające i zmniejszające przyczepność do zmytej powierzchni. Jeśli mamy do czynienia z jakimikolwiek przebarwieniami, a samo zmycie nie wystarczyło do ich usunięcia, konieczne będzie nałożenie farby izolującej.

Farba imitująca stare złoto - aranżacja
a) fot. Lakma
Farba imitująca stal szlachetną - aranżacja
b) fot. Lakma
Farba imitująca aksamit - aranżacja
c) fot. Lakma
Ciekawym rozwiązaniem będą farby imitujące różne materiały. Na zdjęciach: (a) stare złoto, (b) stal szlachetna, (c) aksamit. Cena takiej farby to około 120 zł/l.

Wybór farby zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia, w którym jej użyjemy oraz kwoty jaką chcemy przeznaczyć na malowanie. Ilość emulsji najlepiej określić na podstawie orientacyjnej wydajności, która podawana jest przez producentów na opakowaniach.

Farba tablicowa

Takie produkty zmieniają pomalowaną powierzchnię na matową, dzięki czemu możemy po niej rysować kredą i bez trudu ją ścierać. Rozwiązanie sprawdzi się doskonale w pokojach dziecięcych, jak również w kuchni, gdzie będziemy mogli zapisać listę zakupów, czy krótkie wiadomości. Koszt takiej farby to ok. 100 zł/l.

W zależności od stanu ścian, które chcemy pomalować będą nam również potrzebne masa szpachlowa, preparat gruntujący, gładź polimerowa, środki do zmywania powłoki malarskiej oraz niezbędne podczas pracy - taśma malarska, wałki do gruntowania oraz malowania, a także pędzle przydatne w trudno dostępnych miejscach. Ponadto potrzebne będą drążek teleskopowy, kuweta malarska, jak również drabina.

ORIENTACYJNE CENY FARB WEWNĘTRZNYCH

Najczęściej wybierane są farby akrylowe. Do łazienki oraz kuchni zaleca się jednak stosowanie emulsji lateksowych, które są odporne na zmywanie, a nawet szorowanie. Cena farb uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju farby oraz jej koloru. Za emulsję akrylową zapłacimy ok. 40 zł za 2,5 l, natomiast lateksowa kosztuje w przedziale od 60 do 80 zł za 2,5 l. Jeśli zechcemy skorzystać z usług fachowców powinniśmy liczyć się z ceną ok. 15 zł/m2 (za 2-krotne malowanie).

Gładź szpachlowa

Jest to materiał budowlany, którego zadaniem jest wygładzanie ścian. Doskonale sprawdza się na tynku cementowo-wapiennym, jak i do wykończenia płyt g-k. Struktura gładzi najczęściej opiera się na bazie gipsu oraz dodatków dolomitu, a także kredy. W ofertach handlowych znajdziemy gładź gotową, oraz gładź w proszku, którą trzeba samodzielnie rozrobić z wodą.

Maja Wychowaniec
fot. otwierająca: Lakma

aktualizacja: 2018-10-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

wziąłem sobie te rady do serca i dobrze wyszło! malowałem wałkiem z długim włosiem, 2 warstwy, sprawnie bez dłuższych przerw i wyszło super, bez smug czy prześwitów

Gość gargamel

19 Lip 2018, 07:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus Płyta Knauf Akustik to ekonomiczna płyta gipsowo-kartonowa typu A do stosowania w podstawowych systemach suchej zabudowy. Płyta Knauf Akustik ...
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki Od 18 czerwca 2018 roku trwa ogólnopolska loteria "Kasa w zasięgu ręki". Na wszystkich, którzy zakupią dowolną farbę MAGNAT lub efekt ...
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet Płyty z betonu architektonicznego swoją popularność zawdzięczają surowemu i minimalistycznemu wyglądowi, który idealnie wpisuje się ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".