Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Tapety sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych

Artykuł na: 4-5 minut

Tapetowanie daje równie wiele możliwości podczas wykańczania wnętrza, co farby. Wzory jakie mogą znaleźć się na tapecie są przeróżne, zaczynając od prostych geometrycznych, kończąc na fototapetach.

Tapety sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych

WARTO PAMIĘTAĆ PODCZAS TAPETOWANIA ŚCIAN 

Jeśli zdecydujemy się na tapety warto trzymać się zasady, która jest równie ważna podczas malowania - czyli bez przesady. Jeśli wybrany przez nas wzór dominuje na tapecie, jest jej centralnym punktem, jest ciemny lub gęsto nałożony, słowem przytłaczający, nie oklejajmy nią wszystkich ścian pomieszczenia (szczególnie jeśli w grę wchodzą fototapety). Takim sposobem zyskujemy centralny punkt pokoju zwiększając jego dekoracyjność.

Należy pamiętać, że gęste, mocne wzory są bardzo dobrym wyjściem, ale tylko w minimalistycznej wersji, to znaczy - jeśli marzy nam się ściana pokryta gęsto ułożonymi kwiatami - oklejmy nią powierzchnię przy której stoją meble wypoczynkowe, a pozostałe ściany pomalujmy na delikatny odcień pasujący do wzoru na tapecie.

JAKIE SĄ RODZAJE TAPET DOSTĘPNE NA RYNKU

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tapet, które obecnie najczęściej wybierają inwestorzy. Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są tapety papierowe. Stosuje się je w pomieszczeniach najmniej narażonych na zabrudzenia. Kolejną opcją jest tapeta winylowa, która dzięki odporności na szorowanie będzie dobrym rozwiązaniem do kuchni, łazienki i korytarza.

Welurowe tapety natomiast, ze względu na wysokie walory dekoracyjne przykleja się najczęściej na jedną lub dwie ściany pokoju. Równie ciekawą opcją są tapety, które po przyklejeniu możemy pomalować na dowolny kolor. Są nimi tzw. raufazy, które składają się z kilku warstw papieru, pomiędzy którymi umieszcza się drewniane wiórki. Tym sposobem nadajemy ścianie ciekawą fakturę i mamy możliwość doboru koloru dostosowanego w stu procentach do naszych preferencji.

CENY TAPET

Różnica w cenach tapet jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju użytego materiału, dlatego najtańszą wersją będą oczywiście pokrycia papierowe, których cena to ok. 30 zł za rolkę (standardowe wymiary rolki to 53 × 1000 cm), jak również raufazy, za które zapłacimy podobną kwotę. Droższe będą tapety winylowe, ponieważ w tym przypadku rolka może kosztować w granicach 60 zł, natomiast zdecydowanie najdroższe będą tapety welurowe, których jedna rolka kosztuje od 300 do nawet 700 zł.

W przypadku fototapet trudno jest podać orientacyjną cenę, ponieważ wszystko zależy od wielkości obrazu, który chcemy umieścić na swojej ścianie. Przykładowo dla rozmiaru 150 × 105 cm ceny wahają się od 150 do 200 zł. Koszt wytapetowania pomieszczenia przez ekipę wykończeniową to ok. 15 zł za m2.

Maja Wychowaniec
fot. naklejkomania.eu

aktualizacja: 2018-04-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe kolory cegieł i płytek marki Vandersanden
Nowe kolory cegieł i płytek marki Vandersanden Nowe "stare" kolory cegieł i płytek w ofercie Vandersanden. Brzmi paradoksalnie? Trochę tak, ale wytłumaczenie jest bardzo proste.
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze