Budujemy Dom

Tapety sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych

Artykuł na: 4-5 minut

Tapetowanie daje równie wiele możliwości podczas wykańczania wnętrza, co farby. Wzory jakie mogą znaleźć się na tapecie są przeróżne, zaczynając od prostych geometrycznych, kończąc na fototapetach.

Tapety sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych

WARTO PAMIĘTAĆ PODCZAS TAPETOWANIA ŚCIAN 

Jeśli zdecydujemy się na tapety warto trzymać się zasady, która jest równie ważna podczas malowania - czyli bez przesady. Jeśli wybrany przez nas wzór dominuje na tapecie, jest jej centralnym punktem, jest ciemny lub gęsto nałożony, słowem przytłaczający, nie oklejajmy nią wszystkich ścian pomieszczenia (szczególnie jeśli w grę wchodzą fototapety). Takim sposobem zyskujemy centralny punkt pokoju zwiększając jego dekoracyjność.

Należy pamiętać, że gęste, mocne wzory są bardzo dobrym wyjściem, ale tylko w minimalistycznej wersji, to znaczy - jeśli marzy nam się ściana pokryta gęsto ułożonymi kwiatami - oklejmy nią powierzchnię przy której stoją meble wypoczynkowe, a pozostałe ściany pomalujmy na delikatny odcień pasujący do wzoru na tapecie.

JAKIE SĄ RODZAJE TAPET DOSTĘPNE NA RYNKU

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tapet, które obecnie najczęściej wybierają inwestorzy. Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są tapety papierowe. Stosuje się je w pomieszczeniach najmniej narażonych na zabrudzenia. Kolejną opcją jest tapeta winylowa, która dzięki odporności na szorowanie będzie dobrym rozwiązaniem do kuchni, łazienki i korytarza.

Welurowe tapety natomiast, ze względu na wysokie walory dekoracyjne przykleja się najczęściej na jedną lub dwie ściany pokoju. Równie ciekawą opcją są tapety, które po przyklejeniu możemy pomalować na dowolny kolor. Są nimi tzw. raufazy, które składają się z kilku warstw papieru, pomiędzy którymi umieszcza się drewniane wiórki. Tym sposobem nadajemy ścianie ciekawą fakturę i mamy możliwość doboru koloru dostosowanego w stu procentach do naszych preferencji.

CENY TAPET

Różnica w cenach tapet jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju użytego materiału, dlatego najtańszą wersją będą oczywiście pokrycia papierowe, których cena to ok. 30 zł za rolkę (standardowe wymiary rolki to 53 × 1000 cm), jak również raufazy, za które zapłacimy podobną kwotę. Droższe będą tapety winylowe, ponieważ w tym przypadku rolka może kosztować w granicach 60 zł, natomiast zdecydowanie najdroższe będą tapety welurowe, których jedna rolka kosztuje od 300 do nawet 700 zł.

W przypadku fototapet trudno jest podać orientacyjną cenę, ponieważ wszystko zależy od wielkości obrazu, który chcemy umieścić na swojej ścianie. Przykładowo dla rozmiaru 150 × 105 cm ceny wahają się od 150 do 200 zł. Koszt wytapetowania pomieszczenia przez ekipę wykończeniową to ok. 15 zł za m2.

Maja Wychowaniec
fot. naklejkomania.eu

aktualizacja: 2018-04-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus Płyta Knauf Akustik to ekonomiczna płyta gipsowo-kartonowa typu A do stosowania w podstawowych systemach suchej zabudowy. Płyta Knauf Akustik ...
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki Od 18 czerwca 2018 roku trwa ogólnopolska loteria "Kasa w zasięgu ręki". Na wszystkich, którzy zakupią dowolną farbę MAGNAT lub efekt ...
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet Płyty z betonu architektonicznego swoją popularność zawdzięczają surowemu i minimalistycznemu wyglądowi, który idealnie wpisuje się ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".