Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Wykańczamy ściany wewnętrzne kamiennymi płytkami

Artykuł na: 4-5 minut

Ciekawą propozycją wykończenia ścian wewnętrznych jest położenie na nich płytek z kamienia naturalnego, klinkierowych, czy cegłopodobnych. Fantastycznie sprawdzają się w kuchni, pomiędzy blatem a górnymi szafkami, jak też jako okrycie zewnętrznej ściany wyspy. Takie rozwiązanie równie często stosuje się w salonie lub sypialni, w których ściana przykryta kamieniem staje się głównym punktem pomieszczenia.

Wykańczamy ściany wewnętrzne kamiennymi płytkami

GDZIE UKŁADAMY KAMIENNE PŁYTKI?

Miejsca najchętniej wybierane na podłoże klinkieru albo kamienia, to ściana wokół kominka, ścianki działowe, ściany, pod którymi bezpośrednio stoją meble sypialniane albo salonowe. Dzięki bogatej kolorystyce kamienia czy klinkieru możemy te materiały zaplanować w wielu różnych pomieszczeniach. Uzyskany efekt na pewno wzbudzi zachwyt mieszkańców domu.

Dzięki swojej różnorodnej strukturze, która wywołuje wrażenie trójwymiarowości, możliwości aranżacyjnych z użyciem takich materiałów jest mnóstwo. To rozwiązanie pasuje i do wnętrz wykończonych nowocześnie, i do tych, które stylistyką przywołują klasykę. Zatem jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu minimalistycznej elegancji lub zdobieniom rodem z poprzednich epok, bez trudu dopasujemy płytki do wybranej wersji.

Najczęściej wybieranym materiałem do wykańczania ścian (oprócz płytek klinkierowych i cegłopodobnych) jest kamień naturalny - piaskowiec, marmur, trawertyn, granit i łupek. Najbardziej odporne na zużycie oraz nienasiąkliwe - łatwiejsze usuwanie plam - są granit i łupek. Inne rodzaje kamienia natomiast wymagają zaimpregnowania, co uchroni przed wsiąkaniem w nie plam, które pozostawią przebarwienia na ich powierzchni.

W przypadku płytek klinkierowych i cegłopodobnych, również warto zastosować środek zabezpieczający przed plamieniem, jednak należy mieć na uwadze, że im gładsza płytka, tym mniej kłopotu przy jej czyszczeniu.

Kamień dekoracyjny na fragmencie ściany
Kamień dekoracyjny na fragmencie ściany z kominkiem
Kamień dekoracyjny na fragmencie ściany (fot. Stonemaster)

KOSZTY WYKOŃCZENIA ŚCIAN WEWNĘTRZNYCH KAMIENNYMI PŁYTKAMI

Koszty z jakimi należy się liczyć przy pokryciu ścian kamiennymi płytkami, w największej mierze zależą od rodzaju materiału jaki wybierzemy. Koszt opakowania płytek cegłopodobnych to około 30 zł, gdzie jeden karton płytek wystarczy na pokrycie niecałego metra kwadratowego ściany. Kamień elewacyjny jest odrobinę droższy, ponieważ na opakowanie tego materiału wydamy już ponad 40 zł. Płytki klinkierowe wyniosą nas nie więcej niż 35 zł za m2. Najdroższym rozwiązaniem będzie kamień naturalny, którego m2 będzie kosztował już od 120 zł.

Dodatkowym kosztem będą odpowiednio dobrany klej, którego cena to około 50 zł za opakowanie, jak też specjalna zaprawa do fugowania, której koszt to około 30 zł za 5 kg. Wynajęcie wykwalifikowanej ekipy wykończeniowej to koszt mniej więcej 50 zł/m2.

Kamień dekoracyjny na ścianie w salonie
Kamień dekoracyjny na ścianie w sypialni
Wyróżnienie jednej powierzchni kamieniem dekoracyjnym to obecnie najmodniejsze rozwiązanie. (fot. Stonemaster)

Maja Wychowaniec
Na zdjęciu otwierającym: Płytka cegłopodobna Parma z gotową fugą (fot. Stegu)

aktualizacja: 2018-04-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe kolory cegieł i płytek marki Vandersanden
Nowe kolory cegieł i płytek marki Vandersanden Nowe "stare" kolory cegieł i płytek w ofercie Vandersanden. Brzmi paradoksalnie? Trochę tak, ale wytłumaczenie jest bardzo proste.
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze