Budujemy Dom

Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz

Artykuł na: 4-5 minut

Beton na ścianie od kilku lat króluje w aranżacji wnętrz. Pomimo swojego surowego wyglądu, stał się hitem wśród dekoratorów.

Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz

ZASTOSOWANIE BETONU DEKORACYJNEGO W NOWOCZESNYCH WNĘTRZACH

Neutralna kolorystyka pozwala na zestawianie go z praktycznie każdą barwą niezależnie od jej intensywności, bowiem doskonale sprawdzą się zarówno barwy pastelowe (przygaszone) jak i mocne, soczyste kolory. Ponadto beton dekoracyjny będzie świetnym tłem dla wyrazistych i ciekawych elementów wnętrza, takich jak duży obraz, plakat, rzeźba, czy wzorzysty fotel. Surowość jaką nadaje beton w wykończeniu ścian daje duże możliwości dekoracyjne pod względem innych części pomieszczenia. Takie rozwiązanie będzie doskonale pasować do nowoczesnych wnętrz.

Uzyskanie efektu betonu na ścianie nie należy do skomplikowanych, ponadto możemy uzyskać kilka różnych wzorów, stosując jedną z poniższych metod.

Kilka wzorów łatwych do wykonania przy pomocy betonu dekoracyjnego
Kilka wzorów łatwych do wykonania przy pomocy betonu dekoracyjnego: (lewe górne) deskowanie, (prawe górne) szalunek, (lewe dolne) cegły, (prawe dolne) betonowe płyty. (fot. Magnat)

Niezależnie od wzoru jaki chcemy uzyskać na powierzchni ściany, należy ją na wstępie dobrze przygotować. Po pierwsze trzeba ją dokładnie oczyścić oraz zagruntować. Najlepiej jeśli podkład będzie przeznaczony pod wybrany przez nas tynk.

Kolejnym krokiem jest nałożenie masy tynkarskiej, która występuje w postaci proszku, który należy rozrobić z wodą, lub produktu gotowego do nałożenia. Aplikacja tynku odbywa się za pomocą pacy weneckiej. Po upływie kilkunastu minut od nałożenia produktu na ścianę należy go wygładzić. W sklepach znajdziemy masy tynkarskie, które zawierają wypełniacze mineralne, dzięki którym, podczas wysychania, na powierzchni betonu pojawiają się charakterystyczne wżery oraz przebarwienia.

Robienie wzorów na betonie nie należy do skomplikowanych i istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wykończenie takich powierzchni. Jeśli zależy nam na efekcie metalowego szalunku wystarczy zrobić linie podziałów imitujące płyty, a następnie wykonać delikatne, symetrycznie rozstawione wgłębienia.

Innym ciekawym wzorem jest tzw. deskowanie. Uzyskamy je poprzez wykonanie delikatnych nacięć na powierzchni tynku, tuż po jego nałożeniu, które będą imitować deski. Dla lepszego efektu można użyć gumowego stempla, który pozostawi na powierzchni wzory imitujące drewniane słoje.

Szarość betonu w połączeniu z bielą w aranżacji salonu
Szarość betonu w połączeniu z bielą w aranżacji salonu. (fot. Lakma)

ZASTOSOWANIE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

Ponadto na rynku dostępny jest również beton architektoniczny, w postaci gotowych płyt, które montujemy do ściany. Z uwagi na dużą wagę tego materiału (nawet 40 kg/m2) konieczne jest upewnienie się, że powierzchnia, którą chcemy wykończyć w ten sposób wytrzyma obciążenie. Jeśli mamy do czynienia z płytami g-k, będą wymagały dodatkowego wzmocnienia.

Najszybszym sposobem na montaż betonu architektonicznego jest zastosowanie kotwy chemicznej, czyli środka używanego w budownictwie do mocowania cięższych konstrukcji. Pierwszym etapem jest przygotowanie otworów montażowych, w których za pomocą kotwy chemicznej umieszcza się elementy mocujące tzw. trzpienie. To bezpośrednio na nich zostaną osadzone płyty. System ten sprawdzi się w przypadku ścian murowanych. Inną metodą jest przyklejenie płyty bezpośrednio do ściany, a następnie przykręcenie jej za pomocą kotew.

Płyty betonowe możemy układać na ścianie bezpośrednio obok siebie, jak też w małych odstępach.

Masa tynkarska imitująca beton schnie ok. 12 godzin, jednak dla pewności warto dać jej odrobinę więcej czasu, bowiem wszystko zależy od panujących warunków (temperatura, wilgotność intensywność wietrzenia). Następnie zabezpiecza się betonową ścianę specjalną, bezbarwną farbą, która pozwoli na mycie i szorowanie powierzchni bez obawy o jej uszkodzenie czy pozostawienie niepożądanych plam.

Betonowe ściany z szalunkowym wzorem
Betonowe ściany z szalunkowym wzorem jako podstawa dla nowoczesnego wnętrza. (fot. Magnat)

KOSZTY BETONU DEKORACYJNEGO

Beton dekoracyjny znajdziemy już w cenie od 20 zł za 1 kg, co pozwala na pokrycie około 1 m2 ściany. Natomiast za 1 m2 betonowej płyty zapłacimy od 80 do 120 zł. Zatrudnienie osoby wykwalifikowanej do wykończenia naszych betonowych ścian wyniesie od 50 zł/m2, w zależności od preferowanego przez nas materiału.

Maja Wychowaniec
fot. otwierająca: Lakma

aktualizacja: 2018-04-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus Płyta Knauf Akustik to ekonomiczna płyta gipsowo-kartonowa typu A do stosowania w podstawowych systemach suchej zabudowy. Płyta Knauf Akustik ...
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki Od 18 czerwca 2018 roku trwa ogólnopolska loteria "Kasa w zasięgu ręki". Na wszystkich, którzy zakupią dowolną farbę MAGNAT lub efekt ...
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet Płyty z betonu architektonicznego swoją popularność zawdzięczają surowemu i minimalistycznemu wyglądowi, który idealnie wpisuje się ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".