Budujemy Dom

Ściany z pustaków szklanych

Artykuł na: 6-9 minut
Ścianki działowe z pustaków szklanych najczęściej wykonuje się wtedy, gdy trzeba doświetlić pomieszczenie nie mające żadnej ściany zewnętrznej. Jednak coraz częściej wykorzystywane są jako element wystroju wnętrza.

Pustaki szklane

Ścianki z pustaków szklanych efektownie dzielą wnętrze
Ścianki z pustaków szklanych efektownie dzielą wnętrze
(fot. ABH Nomos)

Z pustaków szklanych można wykonywać całe ścianki działowe, jak też rozmaite półścianki – proste i zakrzywione. Pustaki mogą być przezroczyste, matowe, bezbarwne lub kolorowe; w zależności od koloru, jego nasycenia i rodzaju szkła przepuszczają od 50 do 80% światła.

 

Nie stanowią przegród o zbyt dobrej izolacyjności termicznej (U=2,34-2,97 W/m²K), ale są zupełnie przyzwoite pod względem izolacyjności akustycznej (RA1=38-45 dB). Z tego względu stanowią bardzo dobry materiał na ścianki działowe, tym bardziej, że są bardzo dekoracyjne.

Mają jednak wady – najważniejsza to wysoki koszt, od kilku do kilkunastu razy wyższy od typowej ścianki gipsowo-kartonowej lub ceglanej. Drugim dość istotnym ograniczeniem są niewielkie maksymalne wymiary ścianki – ze względu na rozszerzalność termiczną ich powierzchnia nie powinna przekraczać 12 m² (różnie – w zależności od systemu).

 

Trzeba też pamiętać, że w systemach suchej zabudowy można konstruować tylko płaszczyzny proste, natomiast atrakcyjne i chętnie stosowane przez architektów ścianki łukowe możliwe są do wykonania tylko metodą tradycyjną (ze zbrojeniem i zaprawą cementową lub klejową).

Szkło na zaprawę

Wznosząc szklaną ściankę w sposób tradycyjny, czyli murując, możemy wykonać także płaszczyzny zakrzywione, co nie jest możliwe przy łączeniu elementów w systemach tzw. suchych. Z pustaków szklanych łączonych zaprawą często wykonuje się ścianki w pomieszczeniach wilgotnych.

Ściany z pustaków szklanych
 (fot. Firma Julita)

Ściany z kształtek szklanych powinny być ujęte w ramę obwodową o szerokości 35-100 mm. Trzeba zastosować zbrojenie. Nie jest konieczne jedynie zbrojenie płaszczyzn nieprzekraczających 1,5 m².

 

Wznoszenie ścianki ułatwiają wkładki (krzyżyki) dystansowe z tworzywa sztucznego. Zapewniają one pomiędzy poszczególnymi pustakami równą spoinę o szerokości 10 mm.

 

Ścianki z pustaków szklanych można murować na zaprawę cementową lub mieszankę betonową.

 

Do montażu pustaków szklanych nadaje się też zaprawa klejowa. Montaż konstrukcji należy rozpocząć od wykonania zbrojonego stalowymi prętami cokołu, który wraz z pasem górnym i pasami bocznymi tworzy ramę obwodową.

Ścianka w systemie

Pustaki szklane znakomicie nadają się do wznoszenia ścianek w łazienkach
 Pustaki szklane znakomicie nadają się do wznoszenia ścianek w łazienkach (fot. ABH Nomos)

Ścianki z pustaków szklanych można też wznosić bez użycia zaprawy. Dostępne są systemy wykorzystujące profile z różnych materiałów zamiast stalowego zbrojenia. Ścian nie trzeba spoinować, ponieważ wykończenie stanowią odpowiednio wyprofilowane listwy PVC.

 

Dostępny jest także system modułowy, w którym fragmenty ścian są prefabrykowane u producenta, a następnie dostarczane na budowę i montowane podobnie, jak okna. Jednak do budowy ścian działowych najchętniej stosowany jest jeden z trzech systemów suchej zabudowy.

 

Profile z PVC – rama obwodowa jest zbudowana z profili PVC o maksymalnej wysokości 274 cm i szerokości 156 cm, w którą następnie wkleja się pustaki szklane, przekładając je odpowiednio dopasowanymi profilami poziomymi i pionowymi (o wysokości pustaka) – również z PVC. Po 24 godzinach szczeliny w ścianie fuguje się lub wypełnia silikonem.

 

Konstrukcja ta nie jest zbyt stabilna i dlatego nie nadaje się do wykonywania ścianek wolno stojących, a przy maksymalnych rozmiarach musi być mocowana do trzech płaszczyzn (np. podłoga-ściana-sufit, ściana-podłoga-ściana). Za to jest łatwa w montażu i może być stosowana w pomieszczeniach mokrych, np. jako ścianka kabiny prysznicowej.

Ściany z pustaków szklanych
 (fot. Vitrosilicon)

Profile aluminiowe – ten system także ma ramę obwodową, tyle że wykonaną z aluminium. Po jej zamontowaniu wkłada się profile kompensacyjne oraz zbrojenie z płaskowników stalowych lub aluminiowych (co drugi pustak).

 

Następnie układa się pustaki szklane, oddzielając je od siebie specjalnymi klipsami z poliamidu, stanowiącymi przekładki montażowo-dystansowe. Na koniec wszystkie spoiny wypełnia się silikonem.

 

Po zamocowaniu do dwóch płaszczyzn, tego rodzaju ścianka jest na tyle wytrzymała i sztywna, że przy wysokości 3,5 m teoretycznie może być nieskończenie długa, na dodatek można w niej montować okna i drzwi. Konstrukcja ta nadaje się do wydzielenia pomieszczeń mokrych.

 

Profile drewniane – system wykorzystuje drewno iroko do wykonania ramy obwodowej oraz łączników poziomych i pionowych zastępujących fugę. Do montażu potrzebne są jeszcze specjalne zaczepy (do mocowania pustaków szklanych) i kątowniki stalowe (do łączenia listew drewnianych), które w gotowej ściance są niewidoczne. Tego typu przegroda może być stosowana w pomieszczeniach nienarażonych na bezpośredni kontakt z wodą, a jej maksymalne wymiary w pionie i poziomie nie mogą przekraczać 3 m.

Anna Grocholska

aktualizacja: 2008-09-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus Płyta Knauf Akustik to ekonomiczna płyta gipsowo-kartonowa typu A do stosowania w podstawowych systemach suchej zabudowy. Płyta Knauf Akustik ...
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki Od 18 czerwca 2018 roku trwa ogólnopolska loteria "Kasa w zasięgu ręki". Na wszystkich, którzy zakupią dowolną farbę MAGNAT lub efekt ...
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet Płyty z betonu architektonicznego swoją popularność zawdzięczają surowemu i minimalistycznemu wyglądowi, który idealnie wpisuje się ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze