Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Jak murować ścianę działową?

Ładne cegły porządnie murowane można pozostawić odsłonięte. Jeśli jednak jest to ścianka niepełna, z jednym bokiem odsłoniętym, musimy w nim umieścić cegły pełne.

Cegły murujemy z użyciem zaprawy cementowo-wapiennej. Pod pierwszą ich warstwę podkładamy pas papy, jako izolację przeciwwilgociową. Przy szerokości 12 cm (cegły na płask), ścianę działową do bocznej kotwimy płaskownikami ze stali nierdzewnej.

Umieszczamy je w spoinach ściany dobudowywanej i zabetonowujemy w otworach wykutych w ścianie bocznej (wystarczy 3-5 otworów na typowej wysokości 2,5-2,7 m). Przy szerokości 6,5 cm (cegły na rąb) konieczne jest dodatkowe zbrojenie.

Stalowe pręty średnicy 5-6 mm umieszczamy też w spoinach ściany działowej i ich końce zabetonowujemy w ścianie bocznej. Przy zwykłych cegłach zbrojenie wypada w co czwartej lub co piątej warstwie, przy specjalnych pustakach do ścianek działowych – w co trzeciej.

Przy takim sposobie murowania trudno uzyskać ścianę bardzo równą. Dlatego pokrywamy ją , grubości ok. 1,5 cm. Możemy też jednak skorzystać z któregoś z systemów nowoczesnych, którego elementy są zaopatrzone w zamki, wymuszające precyzyjne ich wzajemne ustawienie. Nie muruje się ich tradycyjnie, raczej klei zaprawą cienkowarstwową. Uzyskujemy powierzchnię bardzo równą. Można ją pokryć tynkiem cienkowarstwowym.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-11-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze