Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jak wykonać łuk z płyt g-k?

Odpowiedź eksperta: Na sufitach płyty mocuje się prostopadle do profili nośnych (w ścianach – równolegle). Łączenia zawsze wykonuje się na profilu, a płyty w kolejnych rzędach muszą być przesunięte względem siebie przynajmniej o jeden rozstaw profili konstrukcyjnych.

Łuk z płyt g-k Rozstaw wkrętów mocujących nie może być większy niż 15 cm. Tak mały rozstaw powoduje zmniejszenie siły docisku do płyt, a tym samym zapobiega ich przebiciu pod wpływem własnego ciężaru.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedno. Otóż ze względów akustycznych wskazane jest, aby okładzina sufitu w żadnym miejscu nie dotykała do ścian. Tylko wtedy bowiem da się wyeliminować boczne przenoszenie drgań (fali dźwiękowej).

Uwaga! Do płyty g-k o grubości 12,5 mm można mocować przedmioty o wadze do 3 kg. Cięższe – do profili.

Z płyt g-k można też wykonać sufit krzywoliniowy, tzw. łukowy. W tym przypadku kładzie się cieńsze, elastyczne płyty – grubości 6,5 mm. I tu warto zaznaczyć, że są „wyspecjalizowane” płyty o nacinanej w kształt klina powierzchni oraz kształtki, których promień gięcia wynosi ok. 30 cm.

W tym przypadku również ruszt może być pojedynczy lub podwójny. Podwójny tworzą wygięte profile poprzeczne (główne) i proste wzdłużne (nośne). Natomiast pojedynczy to tylko wzdłużne profile nośne, mocowane przy użyciu różnej długości wieszaków.

Redakcja BD
fot. Knauf

 

aktualizacja: 2017-08-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze