Budujemy Dom

Ściany w domu alergika

Artykuł na: 6-9 minut

Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie zaleca się stosować dekoracyjnych tynków fakturowych.

Ściany w domu alergika

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie należy stosować tynki w domu alergika, a jakich powinno się unikać?
  • Które farby stosować na ściany w domu alergika?
  • Czy w domu alergika można stosować tapety? Jeśli tak, to jakie będą najlepsze?
  • Jaka jest idealny materiał na ściany w domu osoby z alergią?

Tynki dla alergików

Podczas wykańczania pomieszczeń jedną z pierwszych podejmowanych czynności jest tynkowanie i następujące po nim wygładzanie ścian. Najczęściej stosuje się tynki cementowe, cementowo-wapienne, na które można naciągnąć gładź gipsową i jednowarstwowe gipsowe. Dla osób cierpiących na alergie szczególnie polecane są te ostatnie.

Przede wszystkim tynk gipsowy umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, na której trudniej osadza się kurz oraz nie drażni ludzkiej skóry, bo ma podobne do niej pH. Dzięki dobrej paroprzepuszczalności gips potrafi wchłaniać wilgoć z otoczenia i oddawać ją, gdy w pomieszczeniu zrobi się sucho, szybko się go nakłada, a po tynkowaniu wysycha w ciągu dwóch tygodni.

Alternatywą dla niego mogą być płyty gipsowo-kartonowe, świetnie korygujące duże nierówności ścian, które już po kilku dniach od zamontowania można malować lub tapetować. Należy pamiętać, aby tynków gipsowych i płyt g-k nie stosować w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, jak łazienki. Tam dobrze jest położyć na ściany tynk cementowy, na którym można ułożyć następnie płytki ceramiczne.

Alergicy powinni unikać tynków strukturalnych. Nie mają one gładkiej powierzchni, przez co łatwiej osadza się na nich kurz.

Prawidłowe przygotowanie podłoża to istotny element prac tynkarskich
Prawidłowe przygotowanie podłoża to istotny element prac tynkarskich. Idealna ściana powinna być równa, sucha i niepyląca. Ważne jest również, aby równomiernie chłonęła wodę, a podłoże było wolne od wykwitów oraz pozbawione rys i pęknięć. (fot. Baumit)
Gładź tynkarska - nakładanie
Aby uzyskać idealnie gładką ścianę lub sufit, na otynkowaną już powierzchnię trzeba nałożyć gładź tynkarską. (fot. Greinplast)

Malowanie i tapetowanie

Po otynkowaniu ścian dobrym pomysłem jest ich zagruntowanie (uszczelnia podłoże i wyrównuje jego chłonność). Gdy grunt przeschnie, można zrobić pierwsze malowanie. Najlepiej użyć do niego wodorozcieńczalnej, pozbawionej agresywnych rozpuszczalników i amoniaku, paroprzepuszczalnej farby emulsyjnej, która szybko schnie, nie emitując przy tym szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych. Farby emulsyjne wytwarza się na bazie żywic akrylowych, winylowych lub lateksowych.

Te ostatnie zapewniają zwarte, niepylące powierzchnie, choć mogą wywoływać u niektórych osób lekkie reakcje uczuleniowe. Farby krzemianowe, choć do ich produkcji są używane głównie naturalne składniki, mają porowatą strukturę, co sprzyja osadzaniu się na ścianie kurzu. Nie powinny stosować ich więc osoby uczulone na roztocza.

Podobnie jest z farbami strukturalnymi. Choć pozwalają one uzyskiwać niezwykle oryginalne, dekoracyjne motywy często sprawiające wrażenie przestrzenności i wymiarowości oraz z powodzeniem imitują droższe, bardziej szlachetne materiały, po położeniu na ścianę nie tworzą gładkiej powierzchni, przez co łatwiej osadzają się na nich różnego rodzaju uczulające zabrudzenia.

Farby, którymi będziemy malować pokoje dziecięce lub pomieszczenia zamieszkiwane przez alergików, powinny mieć atest hipoalergiczny. Należy sprawdzić, czy dany wyrób jest oznaczony logo Polskiego Towarzystwa Alergicznego, znakiem Bezpieczeństwa E bądź znakiem Błękitnego Anioła, którym opatrywane są produkty o zmniejszonej zawartości alergenów produkowane w Niemczech i Skandynawii.

Popularnym materiałem wykończeniowym są także tapety. Nie tylko mają one walory dekoracyjne, ale potrafią świetnie zamaskować nierówności ścian i ubytki w tynku. Najlepsze dla alergików będą te papierowe, które mają gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię.

Alternatywą dla nich mogą być tapety korkowe, posiadające właściwości antystatyczne. Nie wchłaniają one wilgoci oraz nie sprzyjają rozwojowi na ich powierzchni mikroorganizmów. Ponadto świetnie wygłuszają ściany i można czyścić je na mokro. Alergikom nie poleca się natomiast tapet winylowych, które często wydzielają silny zapach, mogący podrażniać górne drogi oddechowe.

Tapety należy starannie przykleić, w przeciwnym razie mogą rozwijać się pod nimi drobnoustroje. Ich powstawaniu sprzyja zwłaszcza duża wilgotność powietrza (powyżej 70%). Dlatego z tego rodzaju okładziny na pewno trzeba zrezygnować w pralni czy łazience. Alergicy powinni wybierać tapety pokryte preparatami aseptycznymi, które będą zapobiegały rozwojowi bakterii i grzybów a także kupować specjalne kleje, przeciwdziałające występowaniu pleśni.

Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne
Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Są one wytrzymałe, łatwe do nakładania, a przy tym szybkoschnące. (fot. Śnieżka)
Tapeta papierowa - najlepsza dla alergików
Najlepszym rozwiązaniem dla alergików są tapety papierowe o gładkiej powierzchni. Ich czyszczenie jest niezwykle łatwe i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Wystarczy wilgotna szmatka, by zetrzeć kurz, mogący przyczynić się do reakcji alergicznych. (fot. Muraspec)

Bezpieczna ceramika

Idealną wykładziną dla alergików są także wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne, które można stosować na ścianach oraz kamień naturalny, z którego często robi się blaty kuchenne, parapety lub wykorzystuje jako okładzinę kominka. Tego typu powierzchnie są nie tylko bardzo trwałe, ale nie emitują żadnych zapachów i są łatwe do czyszczenia.

Należy tylko pamiętać, aby wybierać kamienie i płytki o gładkiej fakturze, unikając wszelkich chropowatości. Do układania płytek, które przeważnie stosuje się w łazienkach i kuchni, dobrze jest użyć klejów, zapraw do spoinowania i silikonów o właściwościach biobójczych, zawierających substancje przeciwdziałające rozwojowi grzybów.

Okładziny ścienne i podłogowe z ceramiki
Płytki ceramiczne (tzw. terakota), gresowe i kamienne przez długie lata układano przede wszystkim w kuchni, łazience czy korytarzu (doskonale nadają się bowiem do miejsc narażonych na zawilgocenie oraz wymagających częstego sprzątania). (fot. Tubądzin)

Tomasz Wojciuk

aktualizacja: 2018-10-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Komentarz napisał przedstawiciel firmy Beckers/Tinkurilla i ma raczej charakter reklamowy niż istotne zastrzeżenia do artykułu. Uwagi merytoryczne nie maja większego znaczenia dla użytkownika.Spoiwem farb lateksowych są różne polimery w tym również lateks (kauczuk). Co do własności ...

Redakcja

08 Cze 2009, 11:13

Cytat W artkule znalazło się kilka "nieścisłości" :1. Woda nie jest rozpuszczalnikiem farb "wodnych".Farba emulsyjna jest farba dyspersyjną, czyli mamy doczynienia z układem rozproszonym pozostającym w równowadze dzięki ...

Adam123

05 Cze 2009, 08:29

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus
Płyty akustyczne Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus Płyta Knauf Akustik to ekonomiczna płyta gipsowo-kartonowa typu A do stosowania w podstawowych systemach suchej zabudowy. Płyta Knauf Akustik ...
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki
Ruszyła loteria marki MAGNAT - Kasa w zasięgu ręki Od 18 czerwca 2018 roku trwa ogólnopolska loteria "Kasa w zasięgu ręki". Na wszystkich, którzy zakupią dowolną farbę MAGNAT lub efekt ...
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet
Beton architektoniczny RELIEF firmy Bruk-Bet Płyty z betonu architektonicznego swoją popularność zawdzięczają surowemu i minimalistycznemu wyglądowi, który idealnie wpisuje się ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".