Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Ściany w domu alergika

Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie zaleca się stosować dekoracyjnych tynków fakturowych.

Farby w pokoju alergika

W domu alergika najlepiej stosować farby wodorozcieńczalne, pownieważ nie emituja one intensywnego zapachu
(fot. Nobiles)

Do malowania ścian w pomieszczeniach stosuje się najczęściej farby emulsyjne.

Większość obecnie produkowanych farb do malowania wnętrz to farby wodorozcieńczalne, bez agresywnych rozpuszczalników, a więc bezpieczne dla alergików, bo rozpuszczalnikiem takich farb jest woda.

Wodorozcieńczalne emulsje produkuje się na bazie akrylu, winylu lub lateksu. Tworzą bardzo trwałą powłokę, która jest odporna na zmywanie z dodatkiem łagodnych środków czyszczących. Ponadto cechuje je paroprzepuszczalność, dzięki której wchłanianie i oddawanie przez ściany wilgoci nie jest utrudnione.

Farby wodorozcieńczalne szybko schną, zatem niedługo emitują szkodliwe substancje chemiczne, jeśli w ogóle takowe zawierają (najlepiej jednak świeżo pomalowane pomieszczenia intensywnie wietrzyć przez 48 godzin). Farby te nakłada się w prosty sposób, a narzędzia użyte do malowania łatwo się myje.

Alternatywą dla wyżej wymienionych farb są coraz rzadziej stosowane farby krzemianowe lub silikonowe. Do produkcji farb krzemianowych stosuje się głównie substancje naturalne, jednak ściana nimi pomalowana jest nierówna i łatwiej osadza się na niej kurz.

W domu alergika trzeba zrezygnować z farb strukturalnych z dekoracyjną fakturą, ponieważ na nierównej ścianie łatwiej osadza się kurz.

Producenci starają się zmniejszyć zawartość substancji uczulających w farbach: efektem takich starań są farby oznaczone znakiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub Znakiem Bezpieczeństwa E. Farby o zmniejszonej zawartości alergenów produkowane w Niemczech i Skandynawii sygnowane są znakiem Błękitnego Anioła, choć alergik może być uczulony niemal na każdą substancję i nawet te oznaczenia nie dają stuprocentowej gwarancji, że farba nie wywoła objawów uczulenia.

Tapety w pokoju alergika

Należy pamiętać, aby stosować tapety papierowe o gładkiej powierzchni, które można przecierać szmatką
(fot. Decodore)

Mają wiele zalet: tapetowanie jest wprawdzie nieco droższe od malowania ścian, ale umożliwia ukrycie niewielkich uszkodzeń tynku, a tapety w duże wzory pozwalają ukryć drobne nierówności ścian, ponadto tapety zmywalne zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniami.

Dawniej stosowane materiały i techniki klejenia sprawiały, że pokrycie ścian tapetami sprzyjało rozwojowi grzybów i pleśni. Obecnie osoby skłonne do uczuleń nie muszą rezygnować z tapet w swoim domu. Współczesne tapety są trwalsze i odporniejsze na wilgoć. Cienka powłoka ochronna umożliwia ich delikatne zmywanie.

Tapety winylowe cechuje duża odporność na szorowanie; przeznaczone są do kuchni i łazienek, ale emitują silny zapach, dlatego nie są polecane dla alergików. W tapetach nie powinno być żadnych uszkodzeń, a przyklejać należy je bardzo starannie (pod niewłaściwie przyklejoną tapetą mogą rozwijać się drobnoustroje, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu jest duża wilgotność).

Tapety mogą być nasączone preparatem uniemożliwiającym rozwój bakterii i grzybów, a kleje do tapet bywają wzbogacone substancjami o właściwościach grzybobójczych oraz hamujących rozwój pleśni.

Drewno

Alternatywą dla tapet w domu alergika przez ostatnie lata była boazeria. Wykonana z naturalnego drewna wymaga polakierowania, aby można ją było wycierać na mokro.

Najlepiej zrezygnować ze ścian pokrytych materiałami drewnopochodnymi. Boazerie ze sklejek, fornirowanych płyt wiórowych lub płyt pilśniowych zawierają często kleje wydzielające formaldehyd i inne substancje szkodliwe nie tylko dla alergików.

Korek

Alternatywą dla boazerii są płyty i tapety korkowe. Dzięki właściwościom antystatycznym korek nie sprzyja osiadaniu kurzu, ponadto nie wchłania wilgoci i jest odporny na rozwój mikroorganizmów, grzybów oraz pleśni. Porowatość korka umożliwia oddychanie ścian. Oprócz tego materiał ten doskonale wygłusza pomieszczenia.

Ściany pokryte korkiem można czyścić na mokro, zazwyczaj są bowiem fabrycznie pokryte lakierem lub woskiem (okładziny nielakierowane w razie zaplamienia przeciera się szmatką zmoczoną w lekko kwaśnym roztworze octu lub cytryny).

Płytki ceramiczne i kamienne

Spełniają wszystkie wymagania bezpieczeństwa dla alergików (nawet zaprawy, na które się je mocuje, są po wyschnięciu całkowicie neutralne). Powierzchnia z płytek jest bardzo trwała, odporna na szorowanie i działanie detergentów. Płytki stosuje się głównie w kuchniach, łazienkach i w pomieszczeniach gospodarczych (pokojach dziennych niekiedy obudowuje się nimi kominki). Jeśli zdecydujemy się wykończyć nimi podsadzkę w salonie, warto zamontować również ogrzewanie podłogowe.

Małgorzata Cuch

aktualizacja: 2009-03-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Komentarz napisał przedstawiciel firmy Beckers/Tinkurilla i ma raczej charakter reklamowy niż istotne zastrzeżenia do artykułu. Uwagi merytoryczne nie maja większego znaczenia dla użytkownika.Spoiwem farb lateksowych są różne polimery w tym również lateks (kauczuk). Co do własności ...

Redakcja

08 Cze 2009, 11:13

Cytat W artkule znalazło się kilka "nieścisłości" :1. Woda nie jest rozpuszczalnikiem farb "wodnych".Farba emulsyjna jest farba dyspersyjną, czyli mamy doczynienia z układem rozproszonym pozostającym w równowadze dzięki ...

Adam123

05 Cze 2009, 08:29

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze