Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wykonanie tarasu z płyt Libet Impressio w technologii "na sucho"

W projekcie tarasu wykonania tarasu z płyt Libet Impressio w technologii  "na sucho" uwzględnić należy: wymiary powierzchni, którą chcemy pokryć płytami, przewidzieć realne obciążenia nawierzchni, sposób odwodnienia oraz wzór płyt i sposób ich układania.

Wytyczenie miejsca wykonania tarasu oraz usunięcie humusu i gruntu rodzimego, co najmniej 20–30 cm
Wyrównanie powierzchni gruntu rodzimego oraz wykonanie docelowych spadków (od 0,5–3%) za pomocą piasku
1) Wytyczenie miejsca wykonania tarasu z płyt oraz usunięcie humusu i gruntu rodzimego, co najmniej 20–30 cm.

2) Wyrównanie powierzchni gruntu rodzimego oraz wykonanie docelowych spadków (od 0,5–3%) za pomocą piasku.

Dokładne zagęszczenie powierzchni wyrównawczej wraz ze spadkami
Ułożenie geowłókniny, bezpośrednio na ubitą nawierzchnię. Geowłókninę układamy na tak zwaną zakładkę o długości około 15–20 cm.
3) Dokładne zagęszczenie powierzchni wyrównawczej wraz ze spadkami.
4) Ułożenie geowłókniny, bezpośrednio na ubitą nawierzchnię. Geowłókninę układamy na tak zwaną zakładkę o długości około 15–20 cm. Dbając o poprawne wykonanie tarasu powinniśmy pamiętać o wykonaniu kołnierza z geowłókniny.
Następna, czynnością jest wyrównanie warstwy odcinającej o grubości około 10–20 cm, za pomocą pospółki lub grubego piasku
Dokładne zagęszczenie pojedynczych warstw podbudowy (patrz zdj. 3) i wykonanie jej kolejnych warstw analogicznie.
5) Następna, czynnością jest wyrównanie warstwy odcinającej o grubości około 10–20 cm, za pomocą pospółki lub grubego piasku.
6) Dokładne zagęszczenie pojedynczych warstw podbudowy (patrz zdj. 3)  wykonanie jej kolejnych warstw analogicznie. Tak przygotowaną nawierzchnię odcinającą możemy obsypać gruntem rodzimym.
Kolejnym krokiem jest wykonanie warstwy nośnej z kruszywa łamanego 0–31,5 mm
W zależności od wysokości ostatecznej posadowienia tarasu możemy zastosować kilka warstw nośnych o grubości od 10–20 cm.
7-8) Kolejnym krokiem jest wykonanie warstwy nośnej z kruszywa łamanego 0–31,5 mm. W zależności od wysokości ostatecznej posadowienia tarasu możemy zastosować kilka warstw nośnych o grubości od 10–20 cm. Ostatnia warstwą podbudowy naszego tarasu jest 3–4 cm, niezagęszczana powierzchnia odsiewek kamiennych 0–7 mm.
Wykonanie ostatecznej nawierzchni tarasu, układając płyty należy pamiętać o zachowaniu jednolitych odstępów o gr. około 5–15 mm pomiędzy poszczególnymi elementami
Kolejnym krokiem jest wyrównanie układanych płyt, za pomocą gumowego, białego młotka, który nie pozostawi śladu na płytach
9) Wykonanie ostatecznej nawierzchni tarasu, układając płyty należy pamiętać o zachowaniu jednolitych odstępów o gr. około 5–15 mm pomiędzy poszczególnymi elementami.
10) Kolejnym krokiem jest wyrównanie układanych płyt, za pomocą gumowego, białego młotka, który nie pozostawi śladu na płytach.
Impregnacja tarasu.
Fugowanie, całość tarasu zasypujemy drobnym piaskiem płukanym 0–2 mm
11-12) Impregnacja tarasu. W przypadku wykonaniu tarasu w technologii „Na Sucho” impregnację płyt wykonujemy przed fugowaniem, podczas wykonywania impregnacji należy używać rękawic, okularów i ubrania ochronnego. Fugowanie, całość tarasu zasypujemy drobnym piaskiem płukanym 0–2 mm, czynność powtarzamy kilkakrotnie.
Gotowy taras
13) Gotowy taras

 


aktualizacja: 2011-05-31

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze