Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Pomysły na nawierzchnię tarasu

Wybór materiału na posadzkę należy przemyśleć, zanim ułożymy betonową wylewkę. Materiały mają bowiem różną grubość, trzeba więc tak zaplanować grubość wylewki, aby po ułożeniu posadzki wychodziło się na taras bez potykania o wysoki próg.

Tagi: beton, drewno

Gres. Na nawierzchnię tarasu nadają się tylko płytki mrozoodporne i antypoślizgowe. Najlepiej więc wybrać gres. Płytki przykleja się do podłoża elastyczną zaprawą klejową, przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.

Płytki gresowe są tanie, ich ułożenie nie jest skomplikowane, a posadzka nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących (fot. Cersanit) Płytki gresowe są tanie, ich ułożenie nie jest skomplikowane, a posadzka nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących

Deski drewniane. Do budowy tarasów najlepiej nadają się gatunki drewna egzotycznego, najbardziej odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. O trwałości nawierzchni tarasu decyduje przede wszystkim sposób jego montażu i jakość drewna. Ze względu na łączenia desek z legarem nie należy stosować tradycyjnych żelaznych gwoździ lub wkrętów. Należy używać wyłącznie łączników ze stali nierdzewnej, najlepiej gdy są montowane w szczelinach między deskami (są niewidoczne, nie uszkadzają deski, pozwalają na kurczenie się i pęcznienie drewna).

Taras drewniany naziemny powinien być wykonany na punktowym fundamencie betonowym, do którego mocuje się legary podtrzymujące pokrycie tarasu
Taras drewniany naziemny powinien być wykonany na punktowym fundamencie betonowym, do którego mocuje się legary podtrzymujące pokrycie tarasu (fot. Tropic)

Panele z tworzyw. Wykonane są z elastycznego tworzywa połączonego z PVC. Wyglądem przypominają ryflowane deski drewniane. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych (nie wypaczają się, nie pękają, nie łuszczą się pod wpływem mrozu i słońca) oraz na insekty. Nie wymagają konserwacji.

Posadzka z paneli z tworzyw sztucznych jest gotowa do użytkowania od razu po ułożeniu Posadzka z paneli z tworzyw sztucznych jest gotowa do użytkowania od razu po ułożeniu (fot. Techpol)

Elementy docina się na wymiar, umieszcza na konstrukcji wsporczej (na ruszcie lub na podkładach gumowych), łączy specjalnymi łącznikami, a brzegi wykańcza listwami brzegowymi.

Płyty lub kostki betonowe. Materiały te są odporne na działanie czynników atmosferycznych, łatwo dostępne i oferowane w szerokim zakresie kolorów, wzorów i wielkości.

Płyty układa się na podłożu betonowym, na styk lub z niewielką szczeliną, opierając je na betonowych podkładkach zapewniających uzyskanie równej powierzchni Kostkę układa się na wyrównanej i zagęszczonej warstwie piasku, tak jak na podjazdach i ścieżkach Kostkę należy zaimpregnować przed wnikaniem zanieczyszczeń i odbarwianiem
(fot. Libet) (fot. Polbruk) (fot. Silikony Polskie)
Płyty układa się na podłożu betonowym, na styk lub z niewielką szczeliną, opierając je na betonowych podkładkach zapewniających uzyskanie równej powierzchni Kostkę układa się na wyrównanej i zagęszczonej warstwie piasku, tak jak na podjazdach i ścieżkach Kostkę należy zaimpregnować przed wnikaniem zanieczyszczeń i odbarwianiem

Bruk klinkierowy. Jest bardzo trwały i odporny na zabrudzenia, odbarwienia i działanie czynników atmosferycznych. Jest mniej śliski niż płytki ceramiczne. Klinkier przykleja się elastycznym, mrozoodpornym klejem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz, a szczeliny między kostkami wypełnia zaprawą do klinkieru.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A o kamieniu naturalnym (np. piaskowcu) to autor zapomniał?..

Gość mmuzyka

01 Lip 2010, 11:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze