Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Newralgiczne miejsca tarasu

Właściwe ułożenie wszystkich warstw tarasu to bardzo ważny warunek jego trwałości, ale zagrozić jej może wadliwe wykonanie detali: wykończenia krawędzi, osadzenia barierek i uszczelnienia styków ze ścianami domu.

Okapnik. Krawędzie tarasu nad gruntem lub nad pomieszczeniem powinny być zawsze zakończone okapnikiem, czyli fartuchem z blachy wystającym ok. 3–5 cm poza krawędź płyty tarasowej. Okapniki zapobiegają powstawaniu zacieków na ścianie lub cokole oraz wnikaniu wody pod posadzkę; mocuje się je w warstwie kleju do płytek, przy czym brzeg wchodzący pod płytki powinien być perforowany, co czyni połączenie pewniejszym. Krawędzie okładziny płytek należy uszczelnić masą silikonową tworzącą (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.

Okapnik
 Okapnik

Osadzenie słupków balustrady. Częstą przyczyną przecieków tarasu jest niewłaściwe osadzenie balustrady. Ze względów bezpieczeństwa słupki powinny być osadzone w płycie tarasowej, co wymaga przerwania izolacji przeciwwodnej. W miejscu ich osadzenia konieczne jest więc uszczelnienie z silikonu, który powinno się uformować w stożkowe pierścienie otaczające każdy słupek (rys. a). Dobrym rozwiązaniem jest mocowanie słupków nie do wierzchu płyty tarasowej, ale od jej spodu lub na krawędzi (rys. b).

Osadzenie słupków balustrady
Osadzenie słupków balustrady
Osadzenie słupków balustrady

Połączenie tarasu ze ścianą. Bardzo ważne dla szczelności i trwałości tarasu jest wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu do wysokości 15–20 cm. Jeśli podczas remontu układamy na warstwie spadkowej izolacje przeciwwodną, to należy ją wywinąć również na ścianę, przy czym narożniki trzeba łagodnie wyprofilować, aby zapewnić łagodne zagięcie izolacji.

W narożu w izolacji podpłytkowej wkleja się wkładkę z taśmy izolacyjnej, a na ścianę nakłada warstwę płynnej folii.

Pas ściany sąsiadującej z tarasem warto ochronić przed zabrudzeniem i zawilgoceniem okładziną – np. z płytek ceramicznych lub klinkieru. Nie mogą one stykać się bezpośrednio z nawierzchnią tarasu – w narożniku pozostawiamy przerwę dylatacyjną wypełnioną sznurem dylatacyjnym osłoniętym warstwą silikonu. Górną krawędź płytek cokołowych również zabezpiecza się silikonem lub masą akrylową.

Połączenie tarasu ze ścianą z dylatacją ze sznura i silikonem
Połączenie tarasu ze ścianą z dylatacją ze sznura i silikonem

Cezary Jankowski
aktualizacja: 2010-09-17

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze