Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Mostkom termicznym na styku ściany zewnętrznej i płyty balkonowej najłatwiej zapobiec, jeśli zastosuje się jedną z trzech konstrukcji. Pierwszą z nich jest ocieplona płyta balkonowa.

Nieprawidłowo wykonany balkon może być przyczyną poważnego zawilgocenia ścian (fot. Schöck)
Nieprawidłowo wykonany balkon może być przyczyną poważnego zawilgocenia ścian
(fot. Schöck)

Konstrukcją nośną balkonu najczęściej jest żelbetowa płyta grubości 12–15 cm osadzona w wieńcu i w stropie (jeśli strop jest monolityczny, często konieczne jest jej osadzenie poniżej oparcia stropu, a więc przed jego układaniem).

Płytę powinno się obłożyć ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym – styropianem EPS lub polistyrenem ekstrudowanym XPS, co ograniczy ucieczkę ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia; nie powinno być ono cieńsze niż 10 cm.

Należy uważnie dobrać miejsce osadzenia płyty balkonowej w ścianie domu. Poziom wykończonej posadzki balkonu powinien znaleźć się 3–5 cm poniżej poziomu podłogi w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na balkon. Trzeba przy tym uwzględnić grubość warstwy izolacji cieplnej oraz warstwę dociskową, a więc łącznie ponad 15 cm.

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Ocieplenie spodniej strony płyty wykonuje się ze styropianu (w ten sam sposób jak ocieplanie ścian metodą BSO). Na ocieplenie płyty od góry lepiej nadaje się polistyren ekstrudowany o lepszej ciepłochronności i wytrzymałości mechanicznej niż styropian, oraz niewielkiej nasiąkliwości. Elementy ocieplenia przykleja się do podłoża cienką warstwą kleju do styropianu.

Na warstwie ocieplenia układa się ze spadkiem 1,5–2% cementową wylewkę dociskową. W najcieńszym miejscu (przy krawędzi) powinna mieć ona grubość co najmniej 4 cm. W wylewce powinno się ułożyć zbrojenie przeciwskurczowe zapobiegające powstawaniu pęknięć.

Wzdłuż wszystkich krawędzi balkonu niezbędne są obróbki blacharskie osłaniające warstwę izolacji cieplnej i umożliwiające swobodny odpływ wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.

Tak wykonany balkon wygląda dość ciężko ze względu na grubą, oblachowaną krawędź. Rozwiązaniem problemu może być użycie prefabrykowanego zbrojenia ze stali specjalnej z wkładką izolacyjną. Wkładka ta oddziela beton kotwiący zbrojenie od betonu płyty balkonowej, dzięki czemu mostek zostaje ograniczony do samego zbrojenia.

Przekrój przez balkon z ocieploną płytą
Przekrój przez balkon z ocieploną płytą

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2016-09-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

cyt.: "Płytę powinno się obłożyć ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym – styropianem EPS lub polistyrenem ekstrudowanym XPS, co ograniczy ucieczkę ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia; nie powinno być ono cieńsze ...

zenek

15 Wrz 2017, 21:32

Wykonywałem remont płyty balkonowej , na której od spodu powstały żółte plamy z zalania wodą. Zmieniliśmy obróbki blacharskie z właściwym kapinosem , ale wełna zastosowana do ocieplenia wciąż ma w sobie wilgoć i plamy , choć małe ale wychodzą. uważam ,ze ocieplanie płyty ...

Gość Inspektor robot

15 Wrz 2017, 09:00

Cytat artykuł fachowy, gość pisze że poziom podłogi powinien się znaleźć 3-5 cm poniżej podłogi w pomieszczeniu a rysuje co innego Dziękujemy za uwagę. Poprawiliśmy rysunek.

Redakcja

19 Wrz 2016, 10:03

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze