Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras z zadaszeniem

Nie prosiliśmy architekta o zadaszenie bocznego tarasu w obawie przed zaciemnieniem salonu. Wydawało się nam, że na czas upałów schronimy się na ganku... - mówią Ania i Leszek, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry: dwa podniesione tarasy z płytą betonową i schodami, balkon nad gankiem; boczny taras – 24 m2 na planie trapezu, ganek – 12 m2 na planie prostokąta, balkon 15 m2 na planie prostokąta; dom 250 m2; ogród 2600 m2.

Położenie: taras boczny – południowy-wschód, przy bocznej elewacji i przy salonie; taras-ganek – południowy-zachód, od frontu i przy wejściu do domu.

Materiały: taras boczny – z betonową płytą i drewnianą pergolą zadaszoną płytami poliwęglanu; taras-ganek – z płytą betonową; balkon – wykończony płytami gresu.

Decyzja: Projekt domu przewidywał tylko zadaszenie nad tarasem-gankiem. Boczny taras nie miał zadaszenia. W czasie budowy zadbaliśmy głównie o jego dostateczną wielkość. Po 4 latach zbudowaliśmy nad nim zadaszenie. Okazało się, że jest niezbędne!

Boczny taras skierowany jest na południowy-wschód. Cztery lata po przeprowadzce stanęła tu drewniana pergola z dachem pokrytym płytami poliwęglanu. To była świetna inwestycjaBoczny taras skierowany jest na południowy-wschód. Cztery lata po przeprowadzce stanęła tu drewniana pergola z dachem pokrytym płytami poliwęglanu. To była świetna inwestycja

W lecie pergolę zacienia glicynia. Aby jej pędy utworzyły zielony dach, na słupach podporowych położono dwa przęsła ogrodzeniowe. W zimie widać tylko ich rysunek bezlistnych gałęzi, a do salonu wpada więcej światła
W lecie pergolę zacienia glicynia. Aby jej pędy utworzyły zielony dach, na słupach podporowych położono dwa przęsła ogrodzeniowe. W zimie widać tylko ich rysunek bezlistnych gałęzi, a do salonu wpada więcej światła
Rady i przestrogi:

 • Budując taras, trzeba brać pod uwagę jego wielkość oraz zadaszenie. Orientacja jest też ważna, ale można się do niej dostosować.

  Co do technologii budowy, naszym zdaniem najlepszy jest taras ziemny z utwardzonym podłożem i nawierzchnią z kostki granitowej (lub betonowej), ponieważ podczas jego budowy nie wylewa się ław, ani betonowych płyt. Nie trzeba wykańczać nawierzchni płytami, np. gresu, które zawsze odpadają.

  Szkoda, że nie zbudowaliśmy tak tarasów! Dziś zrezygnowalibyśmy ze schodów – poważnych barier architektonicznych. Lepsza jest łagodna skarpa wokół płyty.

 • Nie prosiliśmy architekta o zadaszenie bocznego tarasu w obawie przed zaciemnieniem salonu. Wydawało się nam, że na czas upałów schronimy się na ganku. Jest to możliwe, bo dom stoi w głębi posesji, a działkę otacza gęsta zieleń. Okazało się, że brak zadaszenia jest dokuczliwy. Chodziło o cień nad kącikiem jadalnym i ochronę mebli przed deszczem.

 • Szeroki okap (1 m) uniemożliwił zastosowanie markizy. Na połowie płyty tarasowej postawiliśmy drewnianą pergolę. Zadaszyliśmy ją przezroczystymi i profilowanymi płytami poliwęglanu, aby do salonu wpadało światło. To była dobra decyzja. Pod blaszanym dachem (takim, jak na reszcie budynku) byłoby zbyt ciemno i gorąco.

  Płyty poliwęglanu myjemy Kärcherem. W zimie niekiedy zsuwamy z nich śnieg (dla światła). Musimy to jednak robić delikatnie, bo na mrozie płyty stają się kruche.

 • Wielokrotnie zastanawialiśmy się, czym wykończyć płyty na tarasach. Widząc, jak wielu znajomych boryka się z nawierzchniami z płytek gresu, klinkieru, drewna itp., pomalowaliśmy je na razie farbą do betonu. Kolorystycznie pasują do elewacji i blachodachówki, a nie są śliskie (nawet w zimie!) i łatwe w pielęgnacji.

  Nam również po zimie zaczynają odpadać płyty z gresu na balkonie, więc niewykluczone, że dolne tarasy w obecnym stanie pozostaną na dłużej. Z nimi nie mamy żadnych problemów!

Koszty: drewniana pergola z zadaszeniem i robocizną – 3500 zł.

Dom stoi w głębi działki, więc zadaszony taras- -ganek pod kolumnami oraz nasłoneczniony balkon ponad nim są równie intymne, jak boczny taras wypoczynkowyNa tarasie-ganku panuje głęboki cień. Płytę z betonu na razie tylko pomalowano specjalną farbą. Taka posadzka nie jest śliska i kłopotliwa w pielęgnacji
Dom stoi w głębi działki, więc zadaszony taras-ganek pod kolumnami oraz nasłoneczniony balkon ponad nim są równie intymne, jak boczny taras wypoczynkowyNa tarasie-ganku panuje głęboki cień. Płytę z betonu na razie tylko pomalowano specjalną farbą. Taka posadzka nie jest śliska i kłopotliwa w pielęgnacji

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-03-30

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze