Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras ziemny z kostką

Złe doświadczenia rodziny, która remontowała taras wykończony płytami gresu spowodowała, że postanowiliśmy usypać wokół domu szeroką ziemną skarpę i na niej wybudować taras ziemny z kostką. W tej decyzji utwierdził nas doświadczony wykonawca, któremu zleciliśmy prace - mówią Elżbieta i Maciej, członkowie Klubu Budujemy Dom.

Parametry domu: taras z utwardzonym podłożem i kostką betonową o powierzchni 60 m2 w kształcie koła z „przyległościami”; dom 140 m2; ogród 2500 m2.

Położenie: południowy-wschód, w narożniku elewacji frontowej i bocznej, przy salonie.

Materiały: podbudowa z pospółki, kostka z betonu, palisada betonowa (przy rabatach).

Decyzja: z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych podnieśliśmy fundamenty domu o metr w stosunku do podłoża. Budowa podniesionego tarasu z betonową płytą i opartego na fundamencie byłaby droga i żmudna. Do tej technologii zraziły nas również złe doświadczenia rodziny, która remontowała taras wykończony płytami gresu. Ostrzegała, że płyty co jakiś czas odpadają i są śliskie. Postanowiliśmy usypać wokół domu szeroką ziemną skarpę i na niej wybudować taras ziemny z kostką. W tej decyzji utwierdził nas doświadczony wykonawca, któremu zleciliśmy prace.

Przy domu jest duży taras na skarpie ziemnej oraz mały ganek przy wejściuNa jesień życia sprawdza się słoneczny taras bez schodów. Skierowany jest na wschód i południe i tylko niekiedy wieją na nim dokuczliwe wiatry
Przy domu jest duży taras na skarpie ziemnej oraz mały ganek przy wejściuNa jesień życia sprawdza się słoneczny taras bez schodów. Skierowany jest na wschód i południe i tylko niekiedy wieją na nim dokuczliwe wiatry

Rady i przestrogi:

 • Technologię wybraliśmy znakomicie. Taras użytkujemy od 2005 r. i nie mamy z nim żadnych problemów. Nie stoi na nim woda. Kostka stabilnie się trzyma, choć palisadę z betonu wykonawca ustawił tylko tam, gdzie była niezbędna: przy rabatach, z boku tarasu.

 • Kostka jest łatwa w pielęgnacji. Po dwóch latach zaimpregnowaliśmy ją specjalnym preparatem, a mimo to pierwotny kolor (ugier) wyblakł na słońcu. Szkoda, bo na początku wyglądała lepiej.

 • Im większy taras, tym lepszy. My z oszczędności (byliśmy tuż po budowie) zmniejszyliśmy nieco jego wielkość i teraz żałujemy. Wykonawca proponował nawierzchnię o średnicy większej o 1 m. Owszem, na tarasie jest dostatecznie dużo miejsca na meble, sprzęt i do przyjmowania gości, ale mógłby mieć lepsze proporcje w stosunku do rozmiarów skarpy i domu.

 • Rozległą skarpę o łagodnie opadających brzegach usypaliśmy z dowiezionej ziemi i pospółki. Zupełnie nie widać, że ma wysokość 1 m, ponieważ podnieśliśmy grunt dookoła domu i na części działki. Uformowaliśmy ją w taki sposób, aby nie budować schodów. Przed usypaniem skarpy nie zdjęliśmy warstwy humusu, bo nikt nam tego nie podpowiedział. Duża strata, ponieważ przydałby się w ogrodzie.

 • Mieliśmy drewniany letni dom i taras z drewna sosnowego, który się nie sprawdził. Wymagał konserwacji co dwa lata i był śliski. Budując obecny dom na jesień życia, staraliśmy się wybierać trwałe materiały i takie rozwiązania, przy których można ograniczyć prace pielęgnacyjne. Udało się.

 • Taras powinni wykonać fachowcy. Domorośli brukarze, choć tańsi, nie zdali egzaminu u znajomych. Nasza firma miała dobry sprzęt i doświadczenie, doradziła dobre materiały. Wykonanie tarasu i podjazdu przez 4–6 pracowników trwało 10 dni.

Koszty: razem z podjazdem, gankiem, opaską i robocizną – 24 100 zł, w tym sam taras – około 8000 zł.

Nawierzchnia z kostki betonowej nie nagrzewa się, choć wyblakła na słońcu. Mech w szczelinach nie przeszkadza właścicielom. Traktują go jako ozdobęGanek we wnęce (2 × 3 m), zwrócony na południe, zdaje egzamin w zimie. Właściciele siedzą tu i opalają się. W lecie jest to niemożliwe z powodu gorąca
Nawierzchnia z kostki betonowej nie nagrzewa się, choć wyblakła na słońcu. Mech w szczelinach nie przeszkadza właścicielom. Traktują go jako ozdobęGanek we wnęce (2 × 3 m), zwrócony na południe, zdaje egzamin w zimie. Właściciele siedzą tu i opalają się. W lecie jest to niemożliwe z powodu gorąca

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-03-30

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze