Tradycyjny taras drewniany

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2013-01-24 09:39:04
Tradycyjny taras drewniany

Błędem było zastosowanie desek z felcem i położenie ich na ścisk. Choć podłoga leżała na drewnianych legarach, przy braku wietrzenia deski zgniły - mówi Maria, członkini Klubu Budujących Dom.

Parametry: tradycyjny taras drewniany oparty na ławach fundamentowych, powierzchnia 40 m2; dom 95 m2, ogród 2000 m2.

 

Położenie: orientacja wschodnia; od frontu, przy salonie, sieni i oranżerii.

 

Materiały: konstrukcja z drewna, dach pokryty gontem bitumicznym, żelbetowe ławy fundamentowe o głębokości 50 cm.

 

Decyzja: projektując drewniany dom, od razu zaplanowałam duży i zadaszony taras. Moim marzeniem był dodatkowy letni pokój, zwrócony na wchód, z widokiem na cały ogród. Z tego powodu dom stanął na skraju działki, bokiem do rzadko uczęszczanej drogi. Taras umieściłam wzdłuż całej elewacji frontowej.

Taras znajduje się wzdłuż całej elewacji frontowej. Ma 16,50 m długości oraz widok na całą działkę. To duma właścicielki
Taras znajduje się wzdłuż całej elewacji frontowej. Ma 16,50 m długości oraz widok na całą działkę. To duma właścicielki

Rady i przestrogi:

  • Barierka o wysokości 85 cm daje użytkownikom bezpieczeństwo. W miejscu gdzie stoi stół taras ma szerokość 3,5 m. Odległość do kuchni wynosi 7 m
    Barierka o wysokości 85 cm daje użytkownikom bezpieczeństwo. W miejscu gdzie stoi stół taras ma szerokość 3,5 m. Odległość do kuchni wynosi 7 m
    Lokalizacja tarasu jest świetna. Od 12 lat mam z niego radość przez okrągły rok! Latem do domu wchodzę tylko aby się przespać. Jako ranny ptaszek lubię zjeść na nim śniadanie i od rana patrzeć na słońce. O innych porach dnia położenie tarasu i dach chronią mnie przed upałem. Wschodnie wiatry wpadają tu tylko w zimie.

     

  • Aby taras drewniany był bardziej zaciszny i suchy, boczne ściany zabudowałam przezroczystymi płytami poliwęglanu. W ten sposób powstrzymałam boczne przeciągi i zacinanie deszczu i śniegu. Podobne zadanie pełni metrowy okap dachu nad tarasem. Polecam takie zabiegi.

     

  • Długość tarasu (16,5 m) pozwoliła rozszerzyć jego funkcje. Mam tu letnią jadalnię ze stołem na 12 osób, miejsce widokowe z bujanym fotelem, suszarnię prania oraz kolejny zakątek z bujaną leżanką ogrodową, na której dokazują wnuki. W miejscu gdzie stoi stół taras ma szerokość 3,5 m i jest bardzo wygodny. W pozostałych częściach ma tylko 2 m, co wystarcza do chodzenia, ale jest trochę zbyt wąsko do wykonywania innych czynności.

     

  • Do budowy domu kupiłam w okolicach Sejn sezonowane drewno sosnowe. Było impregnowane ręcznie Drewnochronem, przeze mnie i cieśli z tamtych okolic. Aż 12 lat przetrwało w dobrej kondycji. Dopiero w tym roku powtórnie je zabezpieczę.

     

  • Po 5 latach musiałam wymienić podłogę na tarasie, ponieważ brakowało pod nią wentylacji. Taras oparty jest na betonowych ławach. Przestrzeń między nimi wypełniał zagęszczony piasek (warstwa 30 cm), ale z powodu podmokłego gruntu i braku izolacji przeciwwilgociowej przesiąkał wodą. Kolejnym błędem było zastosowanie desek z felcem i położenie ich na ścisk. Choć podłoga leżała na drewnianych legarach, przy braku wietrzenia deski zgniły.

     

  • Remont podłogi polegał na: zerwaniu desek, położeniu na warstwie piasku papy izolacyjnej, wylaniu betonowej szlichty, a nad nią ułożeniu nowych desek na legarach. Tym razem zastosowałam deski bez felcu, o grubości 4 cm i szerokości do 15 cm. Między deskami zachowałam przerwy 1 cm, a w legarach wykonałam otwory wentylacyjne, aby powietrze krążyło pod podłogą. Podłogę od strony tarasu pomalowałam lakierem okrętowym. Teraz nareszcie wszystko "gra".

Koszty: Remont podłogi na tarasie – materiały 700 zł; robocizna 2000 zł.

Długi okap i ciemny kolor szalówki zacienia taras oraz przyległy salon. Pani Maria pomaluje podsufitkę na biało, aby było jaśniej Na bocznych ścianach zamocowano płyty poliwęglanu. Skutecznie chronią taras przed przeciągami i zacinającym deszczem
Długi okap i ciemny kolor szalówki zacienia taras oraz przyległy salon. Pani Maria pomaluje podsufitkę na biało, aby było jaśniej Na bocznych ścianach zamocowano płyty poliwęglanu. Skutecznie chronią taras przed przeciągami i zacinającym deszczem

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość mm

31 Jul 2013, 00:34

Czy jest możliwość otrzymania więcej szczegółów na temat tarasu ?

Gość ziomek

30 May 2013, 20:58

Drewniany taras to jednak ma swój urok. Nie wiem ale jak dla mnie to jest od razu inny klimat jak chociażby tylko podłoga jest drewniana. Jak się pytałem doradcy to utwierdził mnie aby deski były ryflowane i wtedy nie straszna im natura.

Deski na taras muszą mieć przerwy dylatacyjne by mogły swobodnie pracować. To jedna z podstawowych zasad budowy tarasów drewnianych.

17 May 2012, 22:26

Świetny, piękny taras ! Pozdrawiam.

Gość KBD 1075

25 Apr 2012, 19:01

Piękny, po prostu przepiękny. Gratulacje dla Pani Marii! Gdybyście mogli nas skontaktować to bardzo proszę (mój numerek w podpisie) - mam jeszcze mnóstwo pytań odnośnie tego tarasu do Pani Marii..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!