Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu na gruncie o powierzchni 20 m2 (4x5 m), wykończonego płytkami ceramicznymi.

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Wylanie betonowej płyty i wykończenie jej płytkami ceramicznymi to technologia stosowana od lat. Mimo że świetnie znana wykonawcom, wielu z nich wciąż popełnia błędy. Efektem jest odspajająca się od podłoża posadzka. Aby tego uniknąć, trzeba zastosować odpowiednie materiały i starannie prowadzić roboty budowlane.

Po wytyczeniu i wyrównaniu terenu, usypujemy warstwę piasku i dokładnie zagęszczamy podłoże. Następnie wylewamy betonową płytę o grubości ok. 10 cm. Należy zastosować beton o klasie co najmniej C12/15. Kolejnym krokiem jest umieszczenie hydroizolacji – w postaci papy lub folii. Następnie tworzy się warstwę wyrównawczo-spadkową o grubości co najmniej 4 cm, wykorzystując beton lub masę posadzkową. Jak wspomniano, taras musi mieć min. 2% spadek, dlatego jeśli sama płyta betonowa nie ma takiego nachylenia, to należy odpowiednio ukształtować kolejną warstwę.

Bardzo ważne jest ułożenie izolacji podpłytkowej z elastycznej zaprawy wodoszczelnej lub płynnej folii. Zapobiega ona wnikaniu przez spoiny i mikropęknięcia wody w betonowe podłoże oraz przenikaniu pod kafelki wilgoci z gruntu. Na tak przygotowanym podłożu układa się płytki tarasowe. Zaprawę nakłada się zębatą pacą – zarówno na podłoże, jak i na kafelki. Jeżeli klej nie będzie rozprowadzony równomiernie, pod posadzką zostaną puste przestrzenie, w których będzie zatrzymywać się woda. Po usunięciu nadmiaru kleju, który pojawi się po dociśnięciu płytek do podłoża, można przystąpić do fugowania. Fugi powinny mieć min. 5 mm szerokości.

Zarówno zaprawa klejowa, jak i fuga, muszą być elastyczne. Pomoże to zniwelować naprężenia konstrukcji, które powstają na skutek zmian temperatury. Z tego samego powodu należy wybrać płytki o niezbyt dużych rozmiarach – o boku 20–30 cm.

Na taras najlepiej nadają się produkty antypoślizgowe, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie. Koniecznie muszą być mrozoodporne.

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

 • piasek – 2 t × 30 zł/t = 60 zł;
 • beton klasy C12/15 – 2 m³, 270 zł/m³ = 540 zł;
 • hydroizolacja – 20 m² × 50 zł/m² = 1000 zł;
 • warstwa spadkowa – beton klasy C12/15 0,8 m³ × 270 zł/m³ = 270 zł;
 • elastyczna zaprawa uszczelniająca – 20 m² × 40 zł/m² = 800 zł;
 • elastyczna zaprawa klejąca – 20 m² × 6 zł/m² = 120 zł;
 • płytki gresowe mrozoodporne – 20 m² × 60 zł/m² = 1200 zł;
 • elementy wykończeniowe (fuga elastyczna, silikon uszczelniający itp.) – 300 zł.

Łącznie: ok. 4290 zł

Podczas układania płytek ceramicznych na tarasie, zaprawę klejącą należy aplikować zarówno na płytkę, jak i na podłoże
Podczas układania płytek ceramicznych na tarasie, zaprawę klejącą należy aplikować zarówno na płytkę, jak i na podłoże. Dzięki temu pod posadzką nie powstaną puste przestrzenie, w których mogłaby gromadzić się woda. (fot. Kreisel)

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Sposób wykonania tarasu na betonowej płycie, wykończonego płytkami ceramicznymi

aktualizacja: 2017-07-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

tu pani redaktorce chodziło bardziej o to aby wilgoc nie przechodziła przez płytki w dół. to co pani r opisała to trochę specyfikacji hydroizalcji i warstw na balkonach i tarasach.

Gość pbd.biz.pl

11 Cze 2013, 08:25

Cytat mhtyl niby co miała by dać i co izolować od czego ta izolacja???Zwróć uwagę na fugach jakie chcesz zastosować (czym szersza tym lepsza minimum 5 mm) i kleju!!! A płytki to niby nie będą odpadać?Nie chodzi ...

mhtyl

07 Cze 2013, 15:35

mhtyl niby co miała by dać i co izolować od czego ta izolacja???Zwróć uwagę na fugach jakie chcesz zastosować (czym szersza tym lepsza minimum 5 mm) i kleju!!!

Gość pbd.biz.pl

07 Cze 2013, 11:37

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze