Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras i balkon z gresu - remont z winy wykonawcy

Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł... - mówi Ewa, czytelniczka Budujemy Dom.

Powierzchnia: tarasu 20 m2 (ze schodami), balkonu 15 m2, domu 250 m2, działki 1200 m2. Taras i balkon w kształcie trapezu, na płycie betonowej wykończonej płytami gresu firmy Korziliu.

Zadaszenie: taras bez zadaszenia, na balkonie markiza z elektrycznym napędem.

Położenie: zachód, przy elewacji wypoczynkowej.

Decyzja: nie chciałam wchodzić do domu wprost z ogrodu i nie podobają mi się tarasy położone na równi z rodzimym gruntem. Z tego powodu poprosiliśmy z mężem architekta, projektującego nam dom, o zaplanowanie solidnego, tradycyjnego tarasu z płytą betonową i schodami. Architekt opracował wszelkie parametry: kształt, powierzchnia, rozmiar schodów.

Zależało nam, żeby dolny taras i balkon nad wykuszem w jadalni znajdowały się za domem, którego bryła wycisza odgłosy pobliskiej ruchliwej szosy. Choć przeprowadziliśmy remonty tarasu i balkonu, budując kolejny raz, powtórzylibyśmy technologię z płytą betonową. Moim zdaniem tarasy ze schodami i płytami gresu są eleganckie. Ze względu na koszty wykończenia, jedynie zmienilibyśmy obecnie ich kształt na prostokątny.

Taras znajduje się 70 cm ponad trawnikiem. Kształt tarasu powtarza kształt wykuszu w jadalni Płyty gresu (Montmartre w kolorze brązowy cynamon) dobrano do kolorystyki dachu i elewacji

Taras i balkon z gresu - rady i przestrogi:

 • Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł.

  Po 7 latach, kiedy musieliśmy już wymienić kilka pękniętych płyt, okazało się, że położono je „na packi” zaprawy, zamiast na litym podłożu. Murarz, po opukaniu reszty płyt, zalecił wymianę całej nawierzchni. Była kosztowna, ponieważ użyliśmy kształtek do wykańczania schodów i obrzeży tarasu.

 • Balkon też musieliśmy wyremontować, ponieważ generalny wykonawca domu wyprofilował spadek w stronę elewacji, a nie na zewnątrz. W jadalni nowiutkiego domu pojawiły się zacieki. W trakcie remontu (na jego koszt), zastosował membranę przeciwwilgociową, od nowa wyprofilował spadek.

  Aby uniknąć niepotrzebnego remontu, radzimy pilnować ekipy podczas prac na balkonie położonym nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Wielokrotna izolacja, odpowiedni spadek, dobry klej do układania płyt to podstawa!

 • Jesteśmy zadowoleni z nawierzchni tarasu, znajdującej się 70 cm ponad trawnikiem. Mamy z niej widok na ogród. Antypoślizgowe płyty nie są śliskie w czasie deszczu. Myjemy je mopem. Markizę założyliśmy tylko nad balkonem. Pierwszą obsługiwaliśmy ręcznie, ale było to uciążliwe. Obecna ma elektryczny napęd.

  Nad tarasem przy jadalni nie ma zadaszenia, czego trochę żałujemy. Podczas upału wypoczywamy w altanie. Polecamy meble ażurowe, bo szybko wysychają, i metalowe zabezpieczone proszkowo. Są odpowiednio ciężkie i nie potrzebują konserwacji. Poprzednie meble z PVC podrywał wiatr.
Ażurowe meble z metalu zabezpieczonego proszkowo są praktyczne w użytkowaniu

Taras i balkon z gresu - koszty:

 • remont tarasu (materiały i robocizna) około 10 000 zł. 
 • Markiza 8000 zł. 
 • Meble 1500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Niestety gres na tarasie wymaga starannego ułożenia by później w wyniku mrozu w zimę i gorąca w lato płytki nie odpadały.Bardzo mi się podobają te płytki z kształtkami na schody, co to za kolekcja?

Gość Pluto

05 Cze 2013, 09:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze