Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras z płyt betonowych na gruncie

Budując dom i taras, kierowałem się hasłem "maksimum efektu przy minimalnym zaangażowaniu pracy i kosztów". To samo motto miało dotyczyć późniejszej eksploatacji. Z opowieści rodziny i znajomych utkwiła mi w głowie informacja, że betonowe wylewki i płyty zawsze w końcu pękają i trzeba je remontować za niemałe pieniądze. - mówi Michał, członek Klubu Budujących Dom.

Tagi: beton

Powierzchnia: tarasu 88 m2, domu 330 m2, działki 2000 m2; taras w kształcie prostokąta 5,50 x 16 m, wykonany technologią „na sucho” i wykończony płytami betonowymi firmy Semmelrock.

Zadaszenie: drewniana pergola, wsparta na wymurowanych słupach, nad 1/3 powierzchni tarasu.

Położenie: południe i zachód, przy tylnej elewacji.

Decyzja: budując dom i taras, kierowałem się hasłem „maksimum efektu przy minimalnym zaangażowaniu pracy i kosztów”. To samo motto miało dotyczyć późniejszej eksploatacji. Z opowieści rodziny i znajomych utkwiła mi w głowie informacja, że betonowe wylewki i płyty zawsze w końcu pękają i trzeba je remontować za niemałe pieniądze. Taki rodzaj „never ending story”. Z tego względu absolutnie nie chciałem mieć płyty betonowej. Zamiast niej na całej długości tylnej elewacji zastosowałem utwardzoną podbudowę, którą wykończyłem płytami betonowymi, imitującymi jasny klinkier. Nie wymyśliłbym niczego lepszego!

Od strony południa płytę tarasu osłonięto kratownicami i pnączami Dach pergoli (z drewnianej kantówki) oparto na wymurowanych słupach. Rozciągnięto na nim „żagle” z płótna

Taras z płyt betonowych na poziomie gruntu - rady i przestrogi:

 • Taras znajduje się na poziomie gruntu, więc dzieci mogą na nim grać w piłkę i jeździć na rolkach. Nie stanowi żadnej bariery architektonicznej, bo nie ma schodów. Posadzka z różnej wielkości płyt betonowych ma nieduże fugi, łatwo na niej zatem manewrować meblami ogrodowymi, np. leżankami. Jest dostępna z salonu i z jadalni przez 3 pary drzwi tarasowych. Ma neutralny kolor, maskujący kurz i plamy tłuszczu przy stole i przy grillu. Widok kilku takich plam jest wręcz uroczy i świadczy, że lubimy spędzać czas na tarasie.

 • Podczas przyjęć w ogrodzie mieści 30–40 osób. Nie impregnowałem płyt przed położeniem i nadal nie potrzebują żadnego zabezpieczenia. W razie potrzeby można je będzie łatwo wymienić! Płyta jest w zasadzie bezobsługowa. Wymaga jedynie usuwania chwastów ze szpar, co ułatwiam sobie opryskiwaniem ich środkiem chwastobójczym, Roundupem. Mech mi nie przeszkadza.

 • Do utwardzenia podbudowy wykorzystałem gruz z rozbiórki starej komórki. Obramowanie z betonowych elementów ukryłem pod darnią. Płyta ma dobrą przepuszczalność i spadek, bo mimo deszczowych ostatnich lat i śnieżnych zim, woda nigdy się na niej nie zebrała.

 • Na tarasie wykonawca elewacji z klinkieru wymurował stacjonarny grill. Z takich samych materiałów, jak na domu. Celowo umieściłem go na przeciwległym do pergoli krańcu tarasu, by dym nie przeszkadzał w wypoczynku lub przyjęciach w ogrodzie.

  Przez pierwsze lata grillowałem na drewnie i brykietach, ale obecnie łatwiej jest mi to robić na grillu gazowym, który wstawiłem do komory paleniska. Taras przystosowałem do słuchania muzyki i pracy z Internetem. Instalację elektryczną wykonałem razem z główną, w całym domu, dlatego nie była kosztowna. Wodoszczelne głośniki zdejmuję na zimę. Przyłącze Internetu okazało się zbędne, bo korzystamy z Wi-Fi.

 • Płyta tarasu znajduje się na poziomie trawnika
  Nie zastosowałem pełnego zadaszenia, bo obawiałem się, że wizualnie obciąży budynek. Ażurowa pergola z cieniówkami z płótna sprawia wrażenie lekkiej i przewiewnej. Cieniówki dostatecznie chronią przed słońcem i „kapuśniaczkiem”. Pergola była tania w budowie i bardzo dobrze nam służy.

Taras z płyt betonowych na poziomie gruntu - koszty:

 • taras (materiały i robocizna) – 8000 zł, 
 • pergola 2000 zł, 
 • kratownice 500 zł. 
 • Meble 2500 zł.
Meble z metalu i tworzywa sztucznego są praktyczne w użytkowaniu i składowaniu Stacjonarny grill wykonano z cegły szamotowej (w palenisku) i klinkierowej

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-06-07

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze