Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras...

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras, ponieważ się bardzo brudzą. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się w nie tłuszcz oraz ptasie odchody. - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, użytkuje taras od 2009 r.

Drewno sosnowe stolarz zabezpieczył farbą do drewna. Po 5 latach widać ubytki od nasłonecznionej strony

Powierzchnia: tarasu 30 m2, domu 200 m2, działki 970 m2. Taras na podniesionej płycie betonowej o długości 11,5 m i szerokości do 4 m, wykończony płytkami klinkierowymi (30 x 30 cm), umocowanymi na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej.

Zadaszenie: ażurowa pergola z kantówki sosnowej nad 1/3 powierzchni tarasu.

Położenie: południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie i jadalni.

Decyzja: dom, który powstał według projektu z katalogu, miał zaprojektowaną z tyłu betonową płytę bez żadnego zadaszenia. Nie zmieniłem tego klasycznego rozwiązania i podczas wykańczania budynku zleciłem ułożenie na płycie i schodach płytek z klinkieru.

Wybrałem ten tradycyjny materiał, bo na końcu budowy już brakowało mi pieniędzy, a pasował do koloru dachu. Dopiero po upływie roku poprosiłem stolarza o zbudowanie pergoli nad częścią tarasu. Jako osłona przed słońcem bardziej mi się podoba, niż markiza. Nie chciałem pełnego dachu, dlatego ażurową konstrukcję obsadziłem glicynią oraz winoroślą.

Płytki z klinkieru na taras - rady i przestrogi:

 • Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru, ponieważ się bardzo brudzą. Widać na nich kurz oraz ślady butów. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się w nie tłuszcz oraz ptasie odchody. Czarnych plam nie daje się umyć. Nawierzchnia nie jest natomiast śliska, a przez 5 lat żadna z płytek nie odpadła.

  Płyta tarasowa nieznacznie osiadła w gruncie, co widzę po małej szparze przy cokole. Muszę uzupełnić elastyczną fugę. Dziś zbudowałbym taras na gruncie, bez płyty betonowej, który wykończyłbym nowoczesnymi wyrobami z betonu.

 • Odpowiada mi wielkość, kształt, zadaszenie oraz ekspozycja tarasu. Jedynym mankamentem jest materiał na posadzce. W Polsce jest tak mało dni słonecznych, że lubię pogrzać się w słońcu. Tylko niekiedy rozkładam dodatkowo parasol pod pergolą. W zasadzie pnącza wystarczają do ochrony przed słońcem. Komunikacja z tarasem jest wygodna, potrawy podaję na taras przez okno w jadalni.

 • "Parasol" gazowy świetnie zdaje egzamin, pod warunkiem, że nie ma wiatru. Jeśli jest, ciepło szybko się rozwiewa. Parasol służy głównie wieczorami. Jedna butla gazowa (11 kg gazu za 50 zł) wystarcza na kilkugodzinne ogrzewanie przez 10 dni. Używam jej zwykle przez piątek, sobotę i niedzielę, a napełniam co miesiąc. Nie polecam natomiast promiennika elektrycznego, bo zużywa dużo prądu – ma moc 2000 W, a daje średnie efekty.
Na stropie pergoli umocowano promiennik elektryczny (rzadko się go używa, bo jest energochłonny) Ażurowa pergola latem jest obrośnięta pnączami

Płytki z klinkieru na taras - koszty:

 • Płytki z klinkieru 5000 zł. 
 • Pergola, kratownice i barierki 4000 zł. 
 • Meble 700 zł. 
 • "Parasol" gazowy 800 zł. 
 • Promiennik elektryczny 250 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat [b]Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras, ponieważ się bardzo brudzą. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

21 Cze 2016, 09:31

Cytat Oczywiscie kostka brukowa czy płyty odpadają bo jest taras wylany z betonu A dlaczego oczywiście odpadają???Przy zachowaniu pewnych warunków (odległość/wysokość do progu drzwi tarasowych, możliwość odwodnienia, ...

Gość stach

20 Cze 2016, 10:09

Drewno naturalne, drewno egzotyczne lub deska kompozytowa i na samym końcu ewentualnie płytki ceramiczne lub im podobne.

mhtyl

20 Cze 2016, 08:24

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze