Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na gruncie osłonięty pergolą - kłopoty z zadaszeniem

Taras na gruncie osłonięty pergolą - kłopoty z zadaszeniem

Nawierzchnię tarasu poszerzyliśmy o 1,5 m, w stosunku do poprzedniej. Zaraz po jej ułożeniu, stolarz wykonał pergolę. Chcieliśmy ją osłonić przezroczystym dachem, więc za naszą zgodą – zamontował faliste płyty pleksi. Nie zdały egzaminu! - mówi Łukasz - członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od jesieni 2008 r.

Meble z technorattanu i drewna egzotycznego stoją na tarasie cały rok. Wiosną są myte myjką ciśnieniową
Meble z technorattanu i drewna egzotycznego stoją na tarasie cały rok. Wiosną są myte myjką ciśnieniową

Powierzchnia:

 • Taras 16,5 m2, dom 160 m2; działka 1000 m2. 
 • Taras na gruncie, w kształcie prostokąta 5 x 3,30 m. 
 • Nawierzchnia z różnej wielkości betonowych płyt, imitujących piaskowiec.
 • Obrzeże z kostki betonowej, przypominającej granit.

Zadaszenie: nad całą płytą pergola z drewna sosnowego, przykryta płytami poliwęglanu.

Położenie: południowy zachód, przy tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: kupiłem gotowy dom i zastałem przy nim taras bez zadaszenia, wykończony ryflowanymi deskami. Deski były powykręcane i zniszczone, bo poprzednia właścicielka ich nie konserwowała.

Widząc, co stało się z drewnem po zaledwie 4 latach użytkowania, po roku od przeprowadzki postanowiłem z żoną zbudować zupełnie nowy taras. Zaprojektowała go firma, która wykonywała nam wszystkie utwardzone nawierzchnie. Na posadzkę wybraliśmy wyroby z betonu zaimpregnowane fabrycznie i odporne na ścieranie.

Nawierzchnię poszerzyliśmy o 1,5 m, w stosunku do poprzedniej. Zaraz po jej ułożeniu, stolarz wykonał pergolę. Chcieliśmy ją osłonić przezroczystym dachem, więc za naszą zgodą – zamontował faliste płyty pleksi. Nie zdały egzaminu! Rok temu wymieniliśmy je na płyty z poliwęglanu.

Nawierzchnia z różnej wielkości betonowych płyt, imitujących piaskowiec. Obrzeże – z kostki betonowej, udającej granit (jak na ścieżkach)

Taras na gruncie osłonięty pergolą - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z tarasu. Posadzka, zaimpregnowana fabrycznie, jest łatwa w pielęgnacji – wystarczy ją po zimie umyć myjką ciśnieniową, a potem doraźnie zamiatać. Plamy na płytach schodzą podczas mycia wodą ze środkiem myjącym.

  Sprawdził się piaskowo-łososiowy kolor posadzki, który koresponduje z posadzką w salonie. Powiększa i rozjaśnia obie przestrzenie. Taras jest komfortowo ciepły wiosną i jesienią. Latem jest na nim trochę za gorąco. Obecnie zmienilibyśmy tylko wielkość płyty tarasowej na jeszcze większą. Szkoda, że nie zrobiliśmy tego od razu, bo w ogrodzie jest na to miejsce. Technologia na szczęście pozwala na taką korektę.

 • Po niecałych 5 latach użytkowania tarasu przeprowadziliśmy jego remont, wykorzystując prace przy odnawianiu elewacji domu. Pergola została zabezpieczona farbą do drewna, a na dachu ułożyliśmy nowe pokrycie z poliwęglanu. W poprzednim po każdej zimie przybywało dziur. Na daszek spadał śnieg i lód z dachu domu i pleksi ze spadkiem poniżej 30° tego nie wytrzymało.

  Co innego poliwęglan! Po zimie nie ma w nim ubytków. Nie zachodzi również zielonym nalotem i nie trzyma brudu, jak poprzednie płyty. Próbowałem myć pleksi myjką, ale się to nie udawało. Nie jesteśmy zadowoleni z użytego przez stolarza drewna – wypływa z niego żywica.
Taras na poziomie gruntu zlicowany jest ze ścieżką Taras na gruncie osłania pergola, zadaszona płytami poliwęglanu. Wodę odprowadza rynna
Zsuwający się z dachu domu śnieg i lód nie podziurawił nowego dachu pergoli. Nie brudzi się tak, jak poprzedni Właściciele nie zmienili oświetlenia tarasu

Taras na gruncie osłonięty pergolą - koszty:

 • Nawierzchnie utwardzone 35 000 zł (taras, ścieżki, podjazd, wiata, drewutnia, śmietnik). 
 • Pergola z pokryciem z pleksi 6000 zł. 
 • Wymiana pokrycia na płyty z poliwęglanu 1000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To zalezy od ktorej strony jest taras bo jak od polnocy to nie bedzie wtedy szklarnia a uchroni przed deszczem.

Gość Ankaaaaa

23 Kwi 2015, 05:34

pergola z dachem z pleski lub poliwęglanu to szklarnia. Lepiej inwestować w pergole z materiału - przynajmniej odbijają ciepło słoneczne i chronią przed deszczem.

Gość darek

05 Mar 2015, 09:27

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze