Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Naprawa tarasu - analiza zniszczeń

Naprawa tarasu - analiza zniszczeń

Decydując się na remont tarasu, w pierwszej kolejności musimy ustalić, jaki jest rodzaj uszkodzeń, bo od tego zależeć będzie zakres robót. Zniszczenia mogą występować na części lub na całej powierzchni i obejmować jedynie nawierzchnię lub także głębiej położone warstwy tarasowe.


W przypadku tarasów nad pomieszczeniami, musimy zwrócić uwagę na to, czy na ich suficie lub ścianach nie pojawiły się zacieki, wskazujące na nieszczelność izolacji przeciwwodnej i pęknięcia w konstrukcji płyty tarasowej. Podobne objawy mogą być skutkiem zaciekania wody na źle uszczelnionej krawędzi tarasu lub styku ze ścianą budynku. Ponieważ zakres prac remontowych będzie znacznie mniejszy, niż w razie uszkodzenia izolacji podposadzkowej, warto dokładnie sprawdzić, czy właśnie w strefach brzegowych nie występują przecieki.

Ocena stanu tarasu i potencjalnych przyczyn powstania uszkodzeń zależy od rodzaju nawierzchni.

Analiza zniszczeń tarasu z płytkami ceramicznymi

Oprócz widocznych gołym okiem uszkodzeń (pęknięcia, kruszenie się czy odpadanie płytek), trzeba sprawdzić pozornie nieuszkodzone fragmenty, ostukując powierzchnię drewnianym młotkiem. Głuchy odgłos świadczy o słabym związaniu nawierzchni z podłożem i takie miejsca również wymagają naprawy. Pęknięcia nawierzchni mogą być spowodowane naprężeniami występującymi w nawierzchni na skutek braku dylatacji lub zbyt wąskich spoin między płytkami, złą jakością samych płytek, jak też uszkodzeniami warstw podposadzkowych.

Długie pęknięcia o nieregularnej linii – przebiegające przez niemal całą długość czy szerokość tarasu – świadczą o braku dylatacji w nawierzchni i podkładzie. Podobne objawy mogą wystąpić także wtedy, gdy taras spoczywa na niestabilnym podłożu lub wykonano zbyt słaby podkład pod nawierzchnię. W takich przypadkach najczęściej odkształca się i nawierzchnia – w miejscu pęknięcia może pojawić się wyraźny uskok, wgłębienie lub wybrzuszenie.

Zjawiska takie spotyka się przeważnie na tarasach na gruncie, gdy płyta tarasowa wylana została na niezagęszczonym podłożu lub na tarasach ocieplanych, na których użyto zbyt miękkiego materiału do izolacji cieplnej, a warstwa dociskowa z betonu jest cienka i ma małą wytrzymałość. Kruszenie się płytek świadczy o tym, że ułożono elementy o dużej nasiąkliwości, niemrozoodporne. Natomiast odspajanie się to skutek zastosowania niewłaściwych zapraw klejowych, złego przyklejenia lub braku podpłytkowej izolacji przeciwwilgociowej.

Analiza zniszczeń tarasu z kostki betonowej

W tarasie na gruncie z nawierzchnią z kostki, najczęściej uszkodzenia są skutkiem niefachowo wykonanej podbudowy
W tarasie na gruncie z nawierzchnią z kostki, najczęściej uszkodzenia są skutkiem niefachowo wykonanej podbudowy (fot. Buszrem)

Ten rodzaj materiału stanowi pokrycie tarasów ziemnych, a uszkodzenia powoduje "rozjechanie się" obramowania lub zapadnięcie się fragmentów warstwy podbudowy (niedostatecznie zagęszczonej). Na skutek tego powstają szerokie szczeliny między kostkami i pofalowanie powierzchni. Remont z reguły wymaga rozebrania całego tarasu, ustabilizowania podłoża i ułożenia nawierzchni na nowo.

Analiza zniszczeń tarasu drewnianego

Nawierzchnie drewniane mogą spoczywać na betonowej płycie tarasowej lub na metalowej bądź drewnianej konstrukcji wsporczej. Drewno z czasem ulega murszeniu i gniciu, zwłaszcza w miejscach narażonych na długotrwałe zawilgocenie. Dlatego istotny wpływ na jego trwałość ma szansa szybkiego wysychania, którą zapewnia wentylacja pod nawierzchnią oraz odizolowanie materiału od gruntu.

Uszkodzone deski łatwo można wymienić w całości, ale przy dużych zniszczeniach konstrukcji – konieczny jest jej demontaż i ułożenie na nowo.

Lastriko

Popularne dawniej nawierzchnie ze szlifowanego cementu z kruszywem (tzw. lastriko) należą do trwałych pokryć tarasów, a ich uszkodzenia wynikają najczęściej z niestabilności podłoża. Pojawiają się pęknięcia, w które wnika woda, co prowadzi do destrukcji głębszych warstw i przecieków, gdy taras przykrywa pomieszczenie.

Zdarzają się również obtłuczenia i odrywanie się fragmentów krawędzi, głównie na skutek obciążeń mechanicznych i uderzeń. Jeśli nie zamierza się wymieniać całej nawierzchni tarasu, renowacja zwykle ogranicza się do uzupełnienia ubytków i uszczelnienia pęknięć.

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Sopro

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze