Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Naprawa izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasu nad pomieszczeniem

Naprawa izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasu nad pomieszczeniem

Tarasy nad pomieszczeniami muszą mieć izolację przeciwwodną, a gdy są to wnętrza ogrzewane – również izolację cieplną. Który rodzaj izolacji ulega częstszym uszkodzeniom i jak je naprawić?

Izolacja termiczna raczej nie ulega uszkodzeniu, jedynie jej grubość może okazać się zbyt mała, aby skutecznie chronić przed ucieczką ciepła. Natomiast izolacje przeciwwodne mogą z czasem utracić szczelność – na skutek pęknięć w podłożu, długotrwałego kontaktu z wodą czy też starzenia się materiału. W niektórych sytuacjach doszczelnienie tarasu można uzyskać, wykonując izolację podpłytkową z płynnej folii i na niej ułożyć nową nawierzchnię.

Jednak zasadniczą ochronę przeciwwodną tarasów nad pomieszczeniami zapewnia izolacja, układana na warstwie spadkowej płyty nośnej. Nachylenie powierzchni powinno wynosić 2%, dzięki czemu ewentualne przecieki w wierzchnich warstwach będą mogły być odprowadzone na zewnątrz.

Jak wykonać izolację przeciwwodną tarasów nad pomieszczeniami?

Izolację przeciwwodną wykonuje się jako dwuwarstwową, najczęściej z papy, przy czym między warstwami tworzy się posypkę poślizgową z drobnego piasku bądź folii. Innym, rzadziej stosowanym rozwiązaniem, jest układ, w którym pierwszą warstwę stanowi papa, a drugą folia tłoczona (kubełkowa). Takie rozwiązanie pozwala na skuteczną ochronę przed wnikaniem wody i jednocześnie umożliwia odprowadzenie ewentualnych przecieków, dzięki kanalikom uformowanym między papą i folią.

Do izolacji tarasów nadają się jedynie papy podkładowe na osnowie z włókien szklanych lub tworzyw, gdyż tradycyjne tekturowe dość szybko ulegają starzeniu i tracą szczelność. Układa się je z 10 cm zakładem, klejąc do podłoża lub tylko na połączeniach. Folia tłoczona układana wypukłościami do dołu pełni funkcję dodatkowej izolacji oraz warstwy drenażowej. Nie mocuje się jej do podłoża, a jedynie łączy na zakład, uszczelniony dodatkowo taśmą.

Izolacje przeciwwodne oraz cieplne muszą być dociążone warstwą dociskową z betonu (o grubości co najmniej 4 cm), zbrojonego siatką przeciwprężną lub tzw. zbrojeniem rozproszonym. Do betonu warto dodać preparat uszczelniający, co zmniejszy jego nasiąkliwość i podwyższy mrozoodporność. Betonowa płyta dociskowa ma być oddylatowana od ściany – za pomocą wkładki ze styropianu lub taśmy dylatacyjnej.

Nie zapomnijmy też o dylatacjach pośrednich, dzielących powierzchnię tarasu na pola (nie większe niż 3 x 3 m), którą wykonujemy przez nacięcie wzdłuż linii prostej warstwy dociskowej betonu na głębokość ok. 2 cm. Przebieg dylatacji pośrednich należy tak rozplanować, aby w miejscu ich przebiegu nie trzeba było docinać płytek – przerwy dylatacyjne w podłożu i w nawierzchni muszą bowiem pokrywać się ze sobą.

Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym
Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2014-10-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Poproszę jeszcze o szczegół uszczelnienia progu drzwiowego dla tego "rozwiązania" oraz sposób wykonania tzw. progu bezbarierowego (dla osób niepełnosprawnych). Chciałbym to zobaczyć.

Gość Maciek

17 Paź 2014, 12:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze