Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na gruncie - jak naprawić uszkodzenia?

Do jakich uszkodzeń dochodzi najczęściej podczas użytkowania tarasu na gruncie? Jak naprawić uszkodzenia tarasu na płycie betonowej, ziemnego i drewnianego?

Tarasy nieznacznie wyniesione ponad poziom terenu budowane są jako:

 • betonowe, z płytą spoczywającą bezpośrednio na gruncie;
 • ziemne, z nawierzchnią z kostki, kamienia, płytek betonowych, układanych na podsypce piaskowej;
 • drewniane, montowane na ażurowej konstrukcji nośnej.

Taras na płycie betonowej - rodzaje uszkodzeń i naprawa

Na tarasie na płycie betonowej często dochodzi do uszkodzenia nawierzchni (najczęściej z płytek), na skutek braku izolacji przed wilgocią kapilarną od gruntu oraz deformacji samej płyty. Poważniejsze uszkodzenia ujawniają się na ogół po roku lub dwóch latach użytkowania i są efektem niewłaściwego fundamentowania i zagęszczenia gruntu. Z czasem posadowienie płyty stabilizuje się i tylko wyjątkowo dochodzi do jej uszkodzeń.

Przy niestabilnej płycie tarasowej – jeśli nie zdecydujemy się na jej rozebranie i budowę od nowa – lepiej zrezygnować z nawierzchni z płytek, zastępując je pokryciem drewnianym bądź z paneli kompozytowych.

Warstwy tarasu na gruncie
Warstwy tarasu na gruncie

Taras ziemny - rodzaje uszkodzeń i naprawa

Nierówna powierzchnia z płyt czy kostki wymaga rozebrania i ułożenia jej na nowo, na wyrównanym i utwardzonym podłożu. Jeśli zastosowano niewłaściwą podsypkę, np. ze zwykłej ziemi, konieczne będzie usunięcie przynajmniej 20 cm warstwy podkładu i zastąpienie go piaskiem stabilizowanym cementem i zagęszczonym wibratorem powierzchniowym.

Rozchodzące się obramowanie można wzmocnić dodatkową palisadą z betonowych tralek, osadzonych 30–40 cm w gruncie. Natomiast rozmywaniu skarp, co następuje głównie w pierwszych latach użytkowania, można zapobiec, zmniejszając kąt ich nachylenia bądź układając specjalną siatkę zakotwioną w gruncie lub ażurowe płyty betonowe. Dodatkową ochronę zapewni posadzenie roślin o głębokim i silnie rozrastającym się systemie korzeniowym.

Taras drewniany - rodzaje uszkodzeń i naprawa

Remont tarasu drewnianego polega przeważnie na wymianie uszkodzonych desek, a w przypadku znacznych uszkodzeń – całej konstrukcji. Do budowy nowego tarasu najlepiej używać drewna struganego ze wszystkich stron i zaimpregnowanego ciśnieniowo. Dodatkową ochronę oraz nadanie pożądanej barwy zapewnią nakładane powierzchniowo impregnaty barwiące.

Trzeba też zwrócić uwagę na odizolowanie konstrukcji nośnej od betonowych słupków fundamentowych (podwójną warstwą papy) oraz zapewnić przewiew pod nawierzchnią. Innym rozwiązaniem jest użycie tarasowych desek kompozytowych. Trwały taras można zbudować też z drewna egzotycznego, odpornego na zmienne warunki, ale jego koszt będzie znacznie wyższy.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2014-10-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze