Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Kłopotliwe markizy w czasie burzy

Szkoda, że boczne markizy musimy obsługiwać ręcznie. W okresie burzowym, kiedy liczy się każda sekunda przy sprzątaniu tarasu, ich zwinięcie trwa zbyt długo. Spróbujemy zmienić ich obsługę z ręcznej na sterowanie radiowe, które bardzo się sprawdza przy obsłudze górnych markiz... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje od roku.

Parametry domu: parterowy o pow. 230 m2, z tarasem o pow. 70 m2.

Markizy:

 • w pełnej kasecie i bez kaset. Dwie górne markizy o szer. 300 cm i wysięgu 300 cm; dwie boczne o wym. 300 x 250 cm. 
 • Poszycie w markizach górnych – z grubej impregnowanej tkaniny akrylowej, odpornej na wodę i promienie UV, kolor szary; w markizach bocznych – z tkaniny cieńszej, siatkowej. 
 • Konstrukcja bez składanych ramion, poszycie przesuwa się w aluminiowych prowadnicach, przytwierdzonych do konstrukcji pergoli z aluminium. 
 • Gwarancja 3 lata.

Sterowanie: markizy na dachu pergoli wyposażyliśmy w czujnik wiatru, regulujemy nimi dwoma pilotami, boczne na ścianie – tylko ręcznie, przy pomocy korbki. Poprosiliśmy monterów o wyregulowanie czujnika wiatru tak, aby uruchamiał się dopiero wtedy, kiedy wiatr wieje dłużej niż 10 sekund i jest silniejszy. Nie chcieliśmy, żeby markizy reagowały na każdy podmuch. Nie zastosowaliśmy czujnika słońca w obawie, że w zimie markizy niepotrzebnie zasłonią wnętrza.

Lokalizacja: na pergoli, zwróconej na południe.

Montaż: wykonali fachowcy z firmy, produkującej markizy. Na konstrukcję i markizy czekaliśmy 4 tygodnie.

Na dachu pergoli zamontowano dwie markizy, regulowane pilotem, na ścianie – dwie boczne markizy, obsługiwane ręcznie Poszycie chowa się całkowicie w pełnej i szczelnej kasecie
Na dachu pergoli zamontowano dwie markizy, regulowane pilotem, na ścianie – dwie boczne markizy, obsługiwane ręcznie Poszycie chowa się całkowicie w pełnej i szczelnej kasecie

Decyzja: dom ma prostą nowoczesną bryłę, do której nie pasują tradycyjne markizy w paski i z falbanką. W Internecie znaleźliśmy więc producenta nowoczesnych markiz, który pokazał nam również aluminiowe profile, idealne do zbudowania, zgodnie z naszym wcześniejszym planem, dwóch pergoli na tarasie w kształcie litery L.

Wybraliśmy solidne profile, odrzuciliśmy mniejsze i lżejsze. Chodziło o to, żeby pergole miały solidny, kształtny szkielet, pasujący do niskiej mocnej bryły domu i dekorowały ją przez cały rok. Dlatego na ich dachu ułożyliśmy kilka belek, choć każda z górnych markiz porusza się w prowadnicach, przytwierdzonych tylko do dwóch. Poszycie górnych markiz jest grubsze, dając głębszy cień, niż czynią to boczne. Te na dachu pergoli mają za zadanie chronić taras i wnętrza dzienne przed słońcem, intensywnym światłem i gorącem, natomiast te boczne – przed gorącem i przechodniami, bo pergola znajduje się blisko drogi. A

luminiowa konstrukcja powstała z polskich materiałów, markizy ze szwajcarskich. Mąż zamocował na dachu konstrukcji taśmy LED-owe. Z markiz jesteśmy bardzo zadowoleni, bo dzięki nim taras stał się bardziej funkcjonalny. Już z niego nie uciekamy, kiedy jest słonecznie. Wnętrza także są teraz chłodniejsze.

Boczne markizy na południowej ścianie pergoli łopoczą podczas wiatru, choć są przymocowane do stalowych linek Czujnik wiatru automatycznie uruchamia pracę górnych markiz
Boczne markizy na południowej ścianie pergoli łopoczą podczas wiatru, choć są przymocowane do stalowych linek Czujnik wiatru automatycznie uruchamia pracę górnych markiz

Górne i boczne markizy - porady i przestrogi:

 • Szkoda, że boczne markizy musimy obsługiwać ręcznie. W okresie burzowym, kiedy liczy się każda sekunda przy sprzątaniu tarasu, ich zwinięcie trwa zbyt długo. Spróbujemy zmienić ich obsługę z ręcznej na sterowanie radiowe, które bardzo się sprawdza przy obsłudze górnych markiz.

  Zaczynamy też czuć potrzebę dołożenia trzeciej bocznej, na zachodniej krawędzi pergoli, bo tamtędy wpada słońce po południu. Osłonięcie markizami z trzech stron sprawi, że pergola okazyjnie zmieni się w intymny pokój. Wadą bocznych markiz, umocowanych do stalowych linek, jest łopotanie podczas wiatru.

Górne i boczne markizy - koszty zakupu i montażu:

 • markizy z pergolami 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Witam pania,szukałem w sieci coś podobnego co pani posiada a tu proszę niespodzianka miła :) jestem również zainteresowany takim układem jak w treści opisane, jak mogę znaleźć firmę która posiada takie cuda? Czy jest możliwość złożenia samemu takiej konstrukcji,zaznacze ...

Gość piter82

30 Kwi 2015, 12:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze