Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Dwie markizy tarasowe za 1200 zł. Montaż własny

Dopóki nie mieliśmy markizy cieniującej, w niektóre dni lata naprawdę męczyliśmy się na tarasie od słońca i gorąca. Kiedy więc w hipermarkecie zobaczyłam markizy w wiosennej promocji, w bardzo przystępnej cenie, natychmiast kupiłam dwie sztuki. Wybrałam modele największe, bo zależało mi na osłonięciu możliwie dużej części tarasu - mówi Aneta, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje 6 lat.

Parametry domu: parterowy z użytkowym poddaszem (pow. 220 m2) i z tarasem o pow. 32 m2.

Dwie markizy bez kaset umieszczono w prostej linii, tuż obok siebie
Dwie markizy bez kaset umieszczono w prostej linii, tuż obok siebie

Markizy:

 • Bezkasetowe. 
 • Dwie markizy o szer. 400 cm i wysięgu 300 cm. 
 • Poszycie z impregnowanej tkaniny akrylowej, odpornej na wodę. 
 • Konstrukcja z aluminium pomalowanego proszkowo na kolor biały. 
 • Gwarancja 3 lata.

Sterowanie: ręczne, przy pomocy korbki.

Lokalizacja: na ścianie domu, nad tarasem zwróconym na wschód.

Montaż: wykonał mąż, z wykształcenia inżynier, wspólnie z moim bratem. Dom ma dwuwarstwowe ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu o gr. 12 cm, dlatego w miejscach, w których trzeba było przytwierdzić do ściany uchwyty, trzymające rurę nawojową, wyciął miejscowo ocieplenie ze styropianu. Zrobił to w obawie, że ciężar markizy ściśnie warstwę styropianu.

Żeby nie tworzył się tu mostek cieplny, jako podporę zastosował grube klocki z drewna. Użył kotew chemicznych i innych materiałów montażowych, przeznaczonych do tego rodzaju ściany i markizy. Montaż zajął po kilka godzin 2 dni.

Decyzja: uwielbiamy wypoczywać i jadać na tarasie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nawet śniadania przed pracą i szkołą cała rodzina je na dworze, niekiedy opatulona polarami. Zimno nam nie przeszkadza, bardziej natomiast jaskrawe światło i narastający z minuty na minutę upał.

Dopóki nie mieliśmy markizy cieniującej, w niektóre dni lata naprawdę męczyliśmy się na tarasie od słońca i gorąca. Kiedy więc w hipermarkecie zobaczyłam markizy w wiosennej promocji, w bardzo przystępnej cenie, natychmiast kupiłam dwie sztuki. Wybrałam modele największe, bo zależało mi na osłonięciu możliwie dużej części tarasu. Wodoodporne poszycie dopasowałam kolorystycznie do tynku i ceramicznego dachu – ma kremowe i ceglaste pasy.

Ruchome elementy składanych ramion są konserwowane płynnym smarem Ruchome elementy składanych ramion są konserwowane płynnym smarem
Markizy obsługiwane są jedną korbką (właściciele ją przekładają z jednej markizy do drugiej)
Markizy obsługiwane są jedną korbką (właściciele ją przekładają z jednej markizy do drugiej)

Dwie markizy tarasowe - porady i przestrogi:

 • Do godziny 13.00, kiedy na taras wchodzi naturalny cień, markizy to zbawienie! W lecie rozwijamy je codziennie. Choć są proste i tanie, sprawdzają się nad wyraz dobrze. Ręczna obsługa korbką nie wymaga wysiłku.

  Poszycia nie podrywają słabe i średnie wiatry, dlatego nawet wtedy chętnie je rozwijamy, bo dają tarasowi przytulność i rozproszone światło. Zwijamy je, oczywiście, kiedy wiatr staje się silniejszy.

  Materiał trochę wypłowiał od słońca, najbardziej falbana, która pozostaje zawsze na zewnątrz. Ale odbarwienia i przybrudzenia są prawie niewidoczne. Dopiero rok temu mąż pierwszy raz umył poszycie myjką ciśnieniową.

  W pierwszym roku użytkowania, konstrukcja z aluminium trochę skrzypiała, więc kilkakrotnie spryskał jej ruchome elementy smarem w sprayu. Pomogło. Ponawia tę konserwację, kiedy konstrukcja zaczyna ciężej chodzić.

  Markiza służy nam znakomicie jako daszek podczas niedużego deszczu i przecieka tylko w miejscu styku obu markiz. Dlatego obecnie zamontowalibyśmy je inaczej – nie idealnie obok siebie, lecz na zakładkę, czyli jedną wyżej, drugą nieco niżej.

  W okresie upałów, kiedy na dworze jest naprawdę gorąco, od wczesnego ranka rozwijamy roletę nad drzwiami tarasowymi. To sprawia, że podłoga i szerokie okno tarasowe w salonie się nie nagrzewają, więc strefa dzienna jest chłodna. Na markizy warto było wydać pieniądze i poświęcić czas na montaż!

Dwie markizy tarasowe - koszty zakupu i montażu:

 • markizy 2 x 600 zł. 
 • Montaż własny, akcesoria 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze