Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Projektant nawierzchni zaprojektował główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny! - mówi Basia - Członkini Klubu Budujemy Dom, która użytkuje taras na gruncie trzeci rok.

aktualizacja: 2022-01-19 09:40:35

Powierzchnia tarasu: główny w kształcie trapezu ok. 40 m2, drugi tylny 12,5 m2, trzeci w grillowni 40 m2, czwarty w drewutni 15 m2.

  • Położenie: główny taras - przy elewacji zachodniej, z boku budynku, przy salonie i gabinecie.
  • Tylny taras - przy elewacji północnej, przy sypialni małżeńskiej. Reszta - przy budynku gospodarczym; wszystkie zbudowane na sucho.
  • Nawierzchnia: z płyt betonowych 40 × 40 × 2,5 cm.
  • Podkład - warstwa tłucznia o gr. 20 cm i warstwa cementowo-piaskowa o gr. 5 cm.
  • Obrzeża - z kostki betonowej o wym. 6 × 6 × 6 cm. Fugi - z piasku.
  • Zadaszenie: tylko nad grillownią i drewutnią, pełne.

Decyzja: postanowiliśmy z mężem zbudować kilka tarasów, przy domu i budynku gospodarczym, każdy metodą na sucho, bo tak jest najszybciej i najprościej. Żeby zaoszczędzić, przy domu zaplanowaliśmy dwa oddzielne tarasy, a nie jeden narożny.

Czekaliśmy na zakończenie prac związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków, a potem układanie tarasów połączyliśmy z budową podjazdów, ścieżek i opasek wokół budynków. Wszędzie zastosowaliśmy kostkę i płyty z betonu, dobierając ich kolorystykę do koloru tynku i dachu. Materiał z posypką mineralną z granitu i bazaltu daje nam namiastkę naturalnego granitu, z którego zrezygnowaliśmy z powodu wysokiej ceny.

Nawierzchnie z granitu kosztowałyby 3-4 razy drożej niż betonowe, które ułożyliśmy na działce. Po przeprowadzce brakowało nam porządnej drewutni, więc utwardziliśmy fragment gruntu zwykłą, najtańszą kostką z betonu i zadaszyliśmy.

Kształt trapezu i powierzchnia ok. 40 m2 spowodowały dużą ilość odpadów bruku i wydłużyły czas pracy
Kształt trapezu i powierzchnia ok. 40 m2 spowodowały dużą ilość odpadów bruku i wydłużyły czas pracy
Nawet w grillowni niezaimpregnowana nawierzchnia jest czysta
Nawet w grillowni niezaimpregnowana nawierzchnia jest czysta

Taras w kształcie trapezu - rady i przestrogi:

Korzystamy ze wszystkich tarasów, bo są funkcjonalne. Te przy domu zbudowaliśmy na ziemnym nasypie. Zamówiliśmy kilka wywrotek ziemi i piachu oraz spychacz, który wyprofilował nasyp o takiej wysokości, żeby docelowo posadzki tarasów znalazły się kilka centymetrów poniżej posadzki w domu.

Kiedy fachowcy od układania bruku rozpoczęli przygotowywania podkładu, umocowaliśmy wzdłuż progów okien tarasowych izolację ze styroduru o gr. 16 cm. W podkładzie poprowadziliśmy również rury odpływu deszczówki z dachu. Po mechanicznym zagęszczeniu tłucznia, wykonawcy układali i zagęszczali gotową podsypkę cementowo-piaskową. Przywozili ją wywrotką w stanie sypkim, już zmieszaną w odpowiednich proporcjach.

Ponieważ obrzeża tarasów z kostki o grubości 6 cm, a nawierzchnię z płyt o gr. 2,5 cm, musieli inaczej przygotowywać podkład. Narzekali na dodatkowy kłopot, podobnie jak na konieczność przycinania części płyt. Projektant nawierzchni zaprojektował bowiem główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny!

Po kilku tygodniach trzeba było zdjąć część nawierzchni głównego tarasu, ponieważ robotnicy źle wyprofilowali spadek i w paru miejscach stała woda opadowa. Wzdłuż elewacji kostka też opadła, bo wadliwie zagęścili podkład, a na domiar złego zagnieździły się w nim mrówki. Podsypka cementowo-piaskowa związała na tyle mocno, że musieli odkuwać bruk. Naprawa trwała dzień i była bezpłatna, w ramach reklamacji.

Nie zaimpregnowaliśmy nawierzchni tarasów, ale nadal mają pierwotny kolor. Kilka plam od tłuszczu pojawiło się w grillowni. Nie myjemy tarasów myjką ciśnieniową, tylko je zamiatamy. W jednym miejscu odpadła posypka.

Córki wykorzystują nawierzchnie do zabawy w klasy, jazdę na rowerach i rolkach. Upadek na nich jest podobny w skutkach, jak upadek na asfalcie. Kolana są trochę zdarte. Jednak jesteśmy zadowoleni z antypoślizgowych nawierzchni ze szlachetną posypką - na górnym tarasie mamy posadzkę z antypoślizgowego gresu, ale nie wytrzymuje konkurencji z betonową na tarasach ziemnych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Radzimy kupować materiały nawierzchniowe tylko z jednej partii. Ciemnoszara kostka różni się kolorystycznie, bo część pochodzi z innej dostawy.

Koszty budowy tarasu (materiałów i robocizny):

  • wszystkie nawierzchnie utwardzane (tarasy, podjazdy, ścieżki) o łącznej powierzchni 300 m2 - 50 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!