Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Projektant nawierzchni zaprojektował główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny! - mówi Basia - Członkini Klubu Budujemy Dom, która użytkuje taras na gruncie trzeci rok.

Powierzchnia tarasu: główny w kształcie trapezu ok. 40 m2, drugi tylny 12,5 m2, trzeci w grillowni 40 m2, czwarty w drewutni 15 m2.

 • Położenie: główny taras - przy elewacji zachodniej, z boku budynku, przy salonie i gabinecie.
 • Tylny taras - przy elewacji północnej, przy sypialni małżeńskiej. Reszta - przy budynku gospodarczym; wszystkie zbudowane na sucho.
 • Nawierzchnia: z płyt betonowych 40 × 40 × 2,5 cm.
 • Podkład - warstwa tłucznia o gr. 20 cm i warstwa cementowo-piaskowa o gr. 5 cm.
 • Obrzeża - z kostki betonowej o wym. 6 × 6 × 6 cm. Fugi - z piasku.
 • Zadaszenie: tylko nad grillownią i drewutnią, pełne.

Nawet w grillowni niezaimpregnowana nawierzchnia jest czysta

Decyzja: postanowiliśmy z mężem zbudować kilka tarasów, przy domu i budynku gospodarczym, każdy metodą na sucho, bo tak jest najszybciej i najprościej. Żeby zaoszczędzić, przy domu zaplanowaliśmy dwa oddzielne tarasy, a nie jeden narożny.

Czekaliśmy na zakończenie prac związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków, a potem układanie tarasów połączyliśmy z budową podjazdów, ścieżek i opasek wokół budynków. Wszędzie zastosowaliśmy kostkę i płyty z betonu, dobierając ich kolorystykę do koloru tynku i dachu. Materiał z posypką mineralną z granitu i bazaltu daje nam namiastkę naturalnego granitu, z którego zrezygnowaliśmy z powodu wysokiej ceny.

Nawierzchnie z granitu kosztowałyby 3-4 razy drożej niż betonowe, które ułożyliśmy na działce. Po przeprowadzce brakowało nam porządnej drewutni, więc utwardziliśmy fragment gruntu zwykłą, najtańszą kostką z betonu i zadaszyliśmy.

Kształt trapezu i powierzchnia ok. 40 m2 spowodowały dużą ilość odpadów bruku i wydłużyły czas pracy

Rady i przestrogi: Korzystamy ze wszystkich tarasów, bo są funkcjonalne. Te przy domu zbudowaliśmy na ziemnym nasypie. Zamówiliśmy kilka wywrotek ziemi i piachu oraz spychacz, który wyprofilował nasyp o takiej wysokości, żeby docelowo posadzki tarasów znalazły się kilka centymetrów poniżej posadzki w domu.

Kiedy fachowcy od układania bruku rozpoczęli przygotowywania podkładu, umocowaliśmy wzdłuż progów okien tarasowych izolację ze styroduru o gr. 16 cm. W podkładzie poprowadziliśmy również rury odpływu deszczówki z dachu. Po mechanicznym zagęszczeniu tłucznia, wykonawcy układali i zagęszczali gotową podsypkę cementowo-piaskową. Przywozili ją wywrotką w stanie sypkim, już zmieszaną w odpowiednich proporcjach.

Ponieważ obrzeża tarasów z kostki o grubości 6 cm, a nawierzchnię z płyt o gr. 2,5 cm, musieli inaczej przygotowywać podkład. Narzekali na dodatkowy kłopot, podobnie jak na konieczność przycinania części płyt. Projektant nawierzchni zaprojektował bowiem główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny!

Po kilku tygodniach trzeba było zdjąć część nawierzchni głównego tarasu, ponieważ robotnicy źle wyprofilowali spadek i w paru miejscach stała woda opadowa. Wzdłuż elewacji kostka też opadła, bo wadliwie zagęścili podkład, a na domiar złego zagnieździły się w nim mrówki. Podsypka cementowo-piaskowa związała na tyle mocno, że musieli odkuwać bruk. Naprawa trwała dzień i była bezpłatna, w ramach reklamacji.

Nie zaimpregnowaliśmy nawierzchni tarasów, ale nadal mają pierwotny kolor. Kilka plam od tłuszczu pojawiło się w grillowni. Nie myjemy tarasów myjką ciśnieniową, tylko je zamiatamy. W jednym miejscu odpadła posypka.

Córki wykorzystują nawierzchnie do zabawy w klasy, jazdę na rowerach i rolkach. Upadek na nich jest podobny w skutkach, jak upadek na asfalcie. Kolana są trochę zdarte. Jednak jesteśmy zadowoleni z antypoślizgowych nawierzchni ze szlachetną posypką - na górnym tarasie mamy posadzkę z antypoślizgowego gresu, ale nie wytrzymuje konkurencji z betonową na tarasach ziemnych.

Radzimy kupować materiały nawierzchniowe tylko z jednej partii. Ciemnoszara kostka różni się kolorystycznie, bo część pochodzi z innej dostawy.

Koszty materiałów i robocizny: wszystkie nawierzchnie utwardzane (tarasy, podjazdy, ścieżki) o łącznej powierzchni 300 m2 - 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze