Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni kosztowały 15 000 zł

Wiedzieliśmy z mężem, że wkrótce trzeba się będzie poważnie pochylić nad remontem tego elementu domu. Wykluczyliśmy zastosowanie  płyty betonowej zbudowanej metodą na mokro, bo na dłużej nie nadaje się do naszego klimatu. Mimo większych kosztów inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się na wyburzenie tarasu i zbudowanie go od nowa metodą na sucho. Był to odpowiedni moment, żeby dorobić boczne schody, a także powiększyć i zaokrąglić jego konstrukcję - mówią Joanna i Adam, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy remont tarasu przeprowadzili w 2014 r.

Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni kosztowały 15 000 zł

Powierzchnia: działki 1400 m2, domu 184 m2, tarasu – pierwotnie 30 m2, obecnie 40 m2.

Zakres remontu: rozebranie całej konstrukcji tarasu oraz jego powiększenie, zmiana kształtu i ułożenie nowej nawierzchni.

Taras: najpierw na płycie betonowej zbudowanej metodą na mokro, obecnie według metody na sucho.

 • Nawierzchnia – pierwotnie z płytek gresu (30 × 30 cm), obecnie z płyt betonowych, imitujących wapień. 
 • Zadaszenie – markiza obsługiwana ręcznie.

Położenie – od południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy jadalni.

Decyzja: poprzedni taras, wykończony gresem nie wytrzymał upływu czasu – najpierw wykruszyły się fugi i posypały schody, potem popękały płytki gresu. Chodząc po nawierzchni tarasu, czuło się wybrzuszenia i napompowania. Wiedzieliśmy z mężem, że wkrótce trzeba się będzie poważnie pochylić nad remontem tego elementu domu.

Wykluczyliśmy zastosowanie identycznej nawierzchni, bo na dłużej nie nadaje się do naszego klimatu. Mimo większych kosztów inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się na wyburzenie tarasu i zbudowanie go od nowa metodą na sucho. Był to odpowiedni moment, żeby dorobić boczne schody, a także powiększyć i zaokrąglić jego konstrukcję.

Tradycyjna bryła domu złagodzona została półokrągłymi łukami schodów tarasowych, a obecny kształt tarasu harmonizuje z ogrodem. Mimo uciążliwych prac podczas rozbierania poprzedniego tarasu i wysokich kosztów, nie żałujemy zmiany technologii i rodzaju nawierzchni.

Taras zaokrąglono i powiększono poprzez dodanie bocznych schodów i postumentów na donice

Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni - rady i przestrogi:

 • Rozbiórka tarasu odbyła się rękami dwóch robotników, przy warkocie pił i szlifierek kątowych oraz odgłosach kucia kilofami. Kiedy te narzędzia nie dały rady z powodu grubej i solidnie zalanej płyty betonowej, na placu robót pojawiły się młoty pneumatyczne. Dopiero wtedy brukarze zdołali rozebrać betonową konstrukcję tarasu! Razem z przewiezieniem odpadów do kontenera na śmieci – zajęło im to 3 dni. W końcu w miejscu tarasu została tylko warstwa piachu.

  Po ułożeniu obrzeży tarasu i schodów, brukarze wyrównali piach i wykonali na nim warstwy podbudowy z kruszywa oraz piasku, zmieszanego z cementem. Warstwy zagęszczali mechanicznie i wyprofilowali spadek ok. 2%. Na posadzkę wybraliśmy z mężem odporne na ścieranie płyty z betonu, które imitują naturalny wapień. Producenci od razu spakowali na palecie elementy nawierzchni w trzech różnych rozmiarach, dzięki czemu lepiej przypominają naturalny kamień.

  Postumenty na donice z kwiatami wykonano, podobnie jak schody, z kostki betonowej
  Postumenty na donice z kwiatami wykonano, podobnie jak schody, z kostki betonowej
  Przed fugowaniem wykonawcy zaimpregnowali płyty preparatem do betonu, wskazanym przez producenta. Wbrew jego rekomendacji, nie ułożyliśmy między płytami elastycznej fugi. Szpary woleliśmy wypełnić piaskiem. Obawialiśmy się, że fuga zacznie pękać i znowu sprawi kłopot.

 • Satysfakcjonuje nas obecny wygląd tarasu, bo zgadza się ze stylem domu. Nowa nawierzchnia rozjaśnia i optycznie powiększa miejsce wypoczynku, ale nie jestem pewna, czy budując taras kolejny raz, znowu wybralibyśmy identyczny materiał. Jego pielęgnacja nie jest łatwa.

  Poprzednie płytki gresu bez kłopotu myłam mopem i wodą z płynem. Porowata powierzchnia obecnych płyt łatwiej gromadzi brud, więc wymaga częstszego mycia, które – niestety – utrudnia właśnie taka faktura betonu.

  Ze względu na fugi z piasku, nie mogę tego robić myjką ciśnieniową. Dzieci, przyzwyczajone do wcześniejszej płyty szybko nagrzewającej się od słońca, po remoncie narzekają, że posadzka zawsze jest zimna. Znakomicie sprawdza się natomiast technologia budowy, bo woda szybko wsiąka w podłoże. Po dodaniu bocznych schodów, obecna płyta jest bardziej funkcjonalna.

  Mimo pewnych wad samej nawierzchni, nowy taras posłuży o wiele dłużej niż poprzedni. To jest najważniejsze!

Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni - koszty:

 • rozebranie starego tarasu 2000 zł; 
 • ułożenie nowego i materiały 15 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Lampy w schodach z kostki betonowej są zbyt jaskrawe, wymagają wymiany na delikatniejsze"

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze