Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie - Krysia – Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od 2007 r

Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Powierzchnia: tarasu 33 m2, domu z piwnicą 214 m2, działki 2750 m2.

Taras:

 • Na betonowym stropie nad piwnicą. 
 • Wykończenie – mrozoodporne i antypoślizgowe płytki ceramiczne, wymiary 30 x 30 cm; umocowane na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej. 
 • Zadaszenie i osłona od wiatru – nad całym tarasem pergola z kantówki sosnowej, przykryta płytami z poliwęglanu komorowego o gr. 10 mm oraz na zachodnim boku – przesuwna ścianka z takich samych płyt. 
 • Położenie – południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy kuchni i jadalni.

Decyzja: po przeprowadzce na wieś, chciałam mieć duży, zadaszony, ale jasny taras, bo wiadomo było, że będzie się z niego często korzystać. Przygotowaliśmy go z nieżyjącym już mężem podczas przebudowy letniego domu na całoroczny. Jako posadzka na tarasie służy betonowy strop Teriva nad piwnicą z kotłownią. Wykończyliśmy go płytkami ceramicznymi.

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie.

Płytę tarasową z południową ekspozycją latem zacienia modrzew
Płytę tarasową z południową ekspozycją latem zacienia modrzew

Zadaszony taras nad piwnicą - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że kupiliśmy grube płyty z poliwęglanu, bo bez uszczerbku zniosły w zeszłym roku silne gradobicie. Wyrządziło wiele szkód, np. zniszczyło mi "namiot sułtana" w ogrodzie. Płyty są mocne i dziewczyna od sprzątania może po nich chodzić, gdy co roku myje dach. Ładnie rozpraszają światło.

  Na początku nie zamykaliśmy zachodniej ściany, ale ponieważ hulało wszystko na tarasie, po roku już mąż sam zbudował przesuwną ściankę. Kupiliśmy wcześniej na wszelki wypadek trochę więcej płyt, jakby coś na dachu pękało, więc je wykorzystał. Zachodnie wiatry już nie przeszkadzają, potężny przeciąg zniknął. W zimie nie nawiewa ściegu. W lecie wewnątrz tarasu tworzy się mikroklimat i kwiaty tu się świetnie trzymają.

  Jest tylko jedna wada poliwęglanu – bardzo się rozszerza i kurczy, kiedy latem jest gorąco, trzeszczy tak, że aż w głowie świdruje. Bardzo mnie cieszy, że modrzew kładzie na płytę półcień, bo inaczej latem byłoby tu nie do wytrzymania. Taras jest czynny przez cały rok – w zimie służy do werandowania i patrzenia na ośnieżony krajobraz.

 • Płytki tarasowe położono fachowo – przez 9 lat nic nie odpadło, ale dzisiaj zamiast nich ułożyłabym kostkę. Płytki pod dachem są suche, lecz na schodach bywają mokre i wtedy są śliskie. Już poślizgnęłam się, schodząc w zimie do piwnicy, dlatego w zimie ustawiam przy nich resztkę płyt poliwęglanu i demontuję na lato. Posadzkę myje się łatwo mopem. Komunikacja z tarasem jest wygodna, bo znajduje się tuż przy kuchni.
Po pierwszej zimie, zachodni bok zasłonięto od wiatru ścianką przesuwną z płyt poliwęglanu komorowego
Po pierwszej zimie, zachodni bok zasłonięto od wiatru ścianką przesuwną z płyt poliwęglanu komorowego

Zadaszony taras nad piwnicą - koszty:

 • płytki ceramiczne 26 zł/m2; 
 • płyty poliwęglanu komorowego 4000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Bardzo dobry artytuł. Czy można z panią porozmawiać gdzieś na fb?

Gość Joanna

22 Wrz 2017, 20:36

Bardzo przydatny artykuł. Pomógł mi w podjęciu decyzji o oszkleniu werandy. Dziękuję!

Gość Maria

08 Mar 2017, 18:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze