Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?

Kto nie lubi posiedzieć z kawą na tarasie? Poczytać, albo zdrzemnąć się na leżaku? Niestety, w naszym klimacie z tarasu można korzystać przez góra pięć miesięcy w roku. W dodatku tylko wtedy, kiedy nie pada i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Chyba że go zadaszymy – wtedy ani słońce, ani deszcz nie będą nam przeszkadzać.

Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?
Tagi: markizy

Przyjemnie jest o poranku na tarasie – kwiaty pachną, wiatr muska twarz, kubek z aromatyczną kawą grzeje dłonie. Kilka godzin później jest już gorzej – słońce pali jak szalone, nagrzane płytki parzą w stopy. Albo odwrotnie, słońce schowało się za chmurami, a my gorączkowo sprzątamy poduchy z foteli, koc, książkę, gazety, ciastko i kawę, bo właśnie zaczęło lać.

Dlatego, wcześniej czy później, każdy posiadacz odkrytego tarasu zaczyna myśleć o jego zadaszeniu. No, może z wyjątkiem tych, którzy wybiorą półśrodek w postaci parasola. Ten chroni raczej przed słońcem, niż przed deszczem, trzeba go składać i rozkładać, chować na zimę i podczas wichury (oczywiście, o ile mamy gdzie). Stałe zadaszenie jest solidniejsze i dużo lepiej zaspokoi nasze oczekiwania. Ochroni też przed deszczem, słońcem oraz śniegiem meble i sprzęty, które trzymamy na tarasie.

Nim się na nie zdecydujemy, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?
fot. Carport Planet

CZY PO ZAMONTOWANIU ZADASZENIA W SALONIE/JADALNI/POMIESZCZENIU PRZYLEGAJĄCYM DO TARASU NIE BĘDZIE ZBYT CIEMNO?

Gdy pomieszczenie ma wiele okien i tylko niektóre z nich wychodzą na taras – nie powinno być problemu. Jeżeli pod nowym dachem znajdą się wszystkie okna, w tej części domu może być mroczno, szczególnie zimą. Jeśli zadaszenie jest niezbędne, wybierzmy przezroczyste i przepuszczające promienie słoneczne. Ale uwaga – zimą zalegający na nim śnieg i tak ograniczy dostęp światła.

Ewentualnie możemy rozważyć kupno rozkładanej, płóciennej markizy. Najpopularniejsze mają ok. 5 m szerokości, wysuwają się na 3,5 m i ważą jakieś 50 kg. Trzeba je jednak zwijać przy zbyt silnym wietrze (chyba że zamontowaliśmy automatykę, która zrobi to za nas) i uważać, żeby nie zwinąć mokrej. Bo mokra, akrylowa lub impregnowana akrylem, tkanina pleśnieje. Markiza daje cień, lecz w upalne dni jest pod nią gorąco. Nie chroni przed deszczem – jej konstrukcja mogłaby nie wytrzymać zbyt dużego obciążenia! Nie zmienia jednak wyglądu budynku tak, jak stałe zadaszenie, i nie jest droga – ceny markiz zaczynają się od około tysiąca zł.

Markiza daje cień i nie zmienia wyglądu budynku
Markiza daje cień i nie zmienia wyglądu budynku. fot. Somfy

CZY ZADASZENIE NIE ZEPSUJE WYGLĄDU BUDYNKU?

Zadaszenie to ingerencja w wygląd i proporcje budynku. Dobrze, żeby jego kształt, kolor, użyte materiały pasowały do domu. Inne zadaszenie tarasu projektuje się przy nowoczesnej willi, o prostej bryle i utrzymanej w szarościach elewacji, a inne przy tradycyjnym pastelowym domku z drewnianymi detalami i spadzistym dachem z czerwonej dachówki. Jeśli nie mamy pewności, czy daszek nie oszpeci budynku, poradźmy się architekta.

Zadaszenie powinno komponować się z bryłą domu
Zadaszenie powinno komponować się z bryłą domu. fot. Nexbau

CZY ZADASZENIA TARASU NIE ZNISZCZY ŚNIEG?

Zimą i w czasie odwilży ze spadzistego dachu zsuwa się śnieg ważący setki kilogramów (masa 1 m2 pokrywy śnieżnej o grubości 15 cm to przeciętnie 50 kg). Jeżeli na dachu nie ma płotków przeciwśniegowych, delikatne zadaszenie może nie wytrzymać ataku schodzącej z połaci lawiny.

ZADASZENIE TARASU DLA MAJSTERKOWICZÓW

Proste zadaszenie możemy zrobić samodzielnie. Konstrukcję nośną wykonuje się z profili metalowych (stalowych bądź aluminiowych), ale samodzielnie najłatwiej zrobić ją z drewna. Na ogół wykorzystujemy krawędziaki z drewna iglastego (sosny, świerku, modrzewia). Słupy nośne mogą mieć przekrój od 10 × 10 cm, do 14 × 14 cm. Do nich mocujemy płatwie, a na nich krokwie i łaty. Elementy drewniane powinny być heblowane i zaimpregnowane. Możemy je polakierować, drugą warstwę lakieru kładziemy po zmontowaniu konstrukcji.

Słupów nośnych nie wolno osadzać w gruncie. Posadawia się je na betonowych stopach fundamentowych lub na płycie tarasu, ale nie bezpośrednio, tylko na uchwytach, zamocowanych na śrubach bądź prętach wcześniej osadzonych w betonie. Stopy fundamentowe mają wystawać nad poziom terenu do 10 cm.

Elementy drewniane łączy się, stosując tradycyjne złącza ciesielskie lub połączenia metalowe. Konstrukcja dachu może być samonośna albo z jednej strony mocowana do ściany domu. W takim wariancie belkę, na której opierają się krokwie, przytwierdza się do ściany budynku stalowymi kotwami.

Pokrycie dachowe, w zależności od jego rodzaju, można montować do krokwi (płyty z poliwęglanu), łat (blachodachówka) lub deskowania (gont bitumiczny). Jeśli zdecydujemy się na popularne w przypadku tarasów płyty z poliwęglanu, układamy je na uszczelkach i mocujemy w profilach aluminiowych. Dach pokryty poliwęglanem powinien mieć przynajmniej 5° spadek. Płyty układamy warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV (po tej stronie jest folia z nadrukami) do góry. Jeśli wybraliśmy poliwęglan komorowy, to kanaliki powinny przebiegać zgodnie z kierunkiem spadku dachu i mają być zabezpieczone przed wnikaniem brudu, insektów i wilgoci.

Zadaszenie i słupy nośne nie powinny wypadać w świetle otworów okiennych i drzwiowych. Istotne jest też połączenie zadaszenia ze ścianą – jeśli znajduje się pod okapem, to mniejszy problem, ale narażone na działanie wody trzeba odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej montując obróbki blacharskie. Warto też pomyśleć o założeniu rynien.

Solidna konstrukcja nośna z drewna i zadaszenie z poliwęglanu
Solidna konstrukcja nośna z drewna i zadaszenie z poliwęglanu. fot. Grillo Wędzarnie

ZADASZENIE TARASU - MATERIAŁY POKRYCIOWE

Popularny poliwęglan to bezbarwny plastik, o połowę lżejszy od szkła i nieporównywalnie bardziej odporny na stłuczenie. Występuje w formie litych płyt (grubość do 15 mm, przepuszczalność światła do 92%) i jako materiał komorowy (kanalikowy) o grubości do 25 mm. Jest odporny na zmiany temperatury (od –40 do +120°C), plastyczny, dzięki czemu łatwo go obrabiać, może być barwiony – wtedy lepiej chroni przed słońcem. Niestety, z czasem będzie się brudził, w wyniku zmian temperatury może trzeszczeć, na tarasie będzie gorąco (trochę jak w szklarni), a cień okaże się dość iluzoryczny. Aby ograniczyć niedogodności wynikające z przezroczystości materiału, pod pokryciem z poliwęglanu można zamontować dodatkowe, płócienne lub bambusowe, rolety.

Blachodachówka to materiał lekki i trwały, ale nie przepuszcza światła. Przy takim zadaszeniu potrzebna będzie podbitka, bo od spodu blacha nie jest zbyt atrakcyjna. W czasie deszczu na tarasie będzie głośno. Gont bitumiczny układa się na pełnym deskowaniu, zaś ciężkie dachówki ceramiczne i betonowe potrzebują wytrzymalszej konstrukcji nośnej. Pokrycia z nietransparentnych materiałów zacienią taras i przylegające do niego pomieszczenia, jednak jeśli są takie, jak pokrycie dachu, to uzyskamy bardziej spójny stylistycznie wygląd budynku.

Zadaszenie mogą tworzyć również rośliny, pnące się po specjalnych konstrukcjach, np. pergoli – dwóch równoległych rzędach słupów i ułożonej na nich lekkiej kratownicy. Co prawda taki dach nie jest szczelny, ale daje cień, a zimą, gdy opadną liście, pozwala słońcu zaglądać do domu. Można też "wpuścić" pnącza na daszek z poliwęglanu, ale wtedy trudno utrzymać go w czystości.

GOTOWE ZADASZENIA TARASU

Wybór gotowych zadaszeń tarasowych jest duży. Ceny prostszych, średniej wielkości, zaczynają się od 2–3 tys. zł. Poniżej prezentujemy zadaszenia bardziej wymyślne.

Na zdjęciu 1 widać konstrukcję z klejonego, skandynawskiego świerku. Łuki zadaszenia gięte w literę S. Rozmiary 4,1 × 5,25 m. Cena 2980 zł, nie obejmuje montażu i materiału pokryciowego. Czas realizacji zamówienia – 2 tygodnie.

Na zdjęciu 2 mamy zadaszenie z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne), wykonywane na zamówienie. To ma 5,1 m szerokości, głębokość 3,9 m i wysokość 3,1 m. Montaż konstrukcji trwał 8 godzin, oczekiwanie na jej dostarczenie 6 tygodni. Kosztowało 18,5 tys. zł.

Zdjęcia 3 i 4 przedstawiają pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (materiał jest trójwarstwowy, izoluje termicznie). Pokrycie jest nieprzemakalne i wytrzymuje wiatr wiejący z prędkością do 120 km/godz. Steruje się nim za pomocą pilota. Cena zaczyna się od 16,4 tys. zł za model montowany jedną stroną do budynku i od 19,1 tys. zł za wariant wolno stojący. Czas realizacji zamówienia – 4 tygodnie.

Zadaszenie tarasu - konstrukcja z klejonego, skandynawskiego świerku
Zdjęcie 1) Zadaszenie tarasu - konstrukcja z klejonego, skandynawskiego świerku (fot. JAGRAM)
Zadaszenie tarasu z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne), wykonywane na zamówienie
Zdjęcie 2) Zadaszenie tarasu z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne), wykonywane na zamówienie (fot. ALUNA)
Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna
Zdjęcie 3) Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (fot. TARASOLA)
Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna
Zdjęcie 4) Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (fot. TARASOLA)

Janusz Werner
fot. otwierająca: Carport Planet

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tak, zwijane to najlepsza opcja. Niestety ja zrobiłem kilka lat temu zadaszenie z drewna (wyszło taniej). Teraz tak myślę, że zwijane jest znacznie bardziej opłacalne i wygodniejsze. W dni, w których nie planujemy odpoczynku na tarasie możemy je po prostu zwinąć wpuszczając do ...

poproc

11 Wrz 2017, 13:49

Sa tez zwijane zadaszwnia tarasow z pelnym systemem odprowadzwnia wody tzn rynna,odplyw w slupie i stamtad na zewnatrz.

Gość Dachy Tarasowe

23 Lip 2017, 21:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze