Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

5 błędów popełnianych podczas remontu tarasu nad pomieszczeniem

Taras nad pomieszczeniem to jeden z najtrudniejszych wykonawczo elementów budynku. Zwracamy uwagę, na jakie błędy należy uważać podczas jego remontu.

5 błędów popełnianych podczas remontu tarasu nad pomieszczeniem

1) Brak spadku.

To jeden z najgorszych błędów. Na tarasie niezbędny jest 2% spadek! Jeżeli go nie ma, woda będzie stała na okładzinie. Kiedy dostanie się pod płytki i zamarznie, odspoi je i kolejne warstwy będą narażone na niszczący wpływ czynników atmosferycznych. Jeszcze gorzej będzie, gdy taras ma spadek, ale w złym kierunku – wtedy na zawilgocenie narażone są także ściany budynku.

2) Pustka pod płytkami.

Cała przestrzeń pod okładziną ma być dokładnie wypełniona klejem, niedopuszczalne jest mocowanie płytek na klej nakładany "plackami".

Większość płyt tarasowych nie była związana z podłożem.
Większość płyt tarasowych nie była związana z podłożem. (fot. J. Werner)
Tak po kilku latach wygląda klej, na który mocowano płyty tarasowe. Jak widać, nie nakładano go (jak się zaleca) pacą zębatą i nie wypełniał całej przestrzeni pod okładziną.
Tak po kilku latach wygląda klej, na który mocowano płyty tarasowe. Jak widać, nie nakładano go (jak się zaleca) pacą zębatą i nie wypełniał całej przestrzeni pod okładziną. (fot. J. Werner)

3) Źle dobrane materiały.

Nadają się tylko płytki mrozoodporne – te przeznaczone do wnętrz poddane działaniu niskiej temperatury będą pękać, kruszyć się i odspajać. Na tarasie lepiej sprawdzą się mniejsze – wielkoformatowe mogą pękać w następstwie naprężeń, jakim podlega konstrukcja tarasu. Ze względu na naprężenia, kleje i zaprawy spoinowe muszą być elastyczne.

4) Niedbałe wykonanie izolacji przeciwwilgociowych.

Jeśli woda przedostanie się przez izolacje, wcześniej czy później cały taras będzie do wymiany.

5) Brak dylatacji.

Płyta tarasu powinna być oddzielona od ścian i podzielona na pola o boku długości 3–4 m. Dylatacje płyty mają pokrywać się z linią łączenia płytek. Jeżeli ich zabraknie, taras będzie pękał.

Przeczytaj również: 7 błędów popełnianych podczas remontu tarasu ziemnego

(fot. Sopro)

Janusz Werner

aktualizacja: 2016-11-30

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze