Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Remont nawierzchni tarasu i zadaszenia kosztował 13 800 zł

Radzimy od razu planować duży taras i jego zadaszenie stałe lub ruchome, bo to bardzo zwiększa funkcjonalność i domu, i ogrodu. Nasza płyta ma idealną wielkość – tu jemy, przyjmujemy gości, wypoczywamy w cieniu markizy, albo opalamy się na leżankach rozstawionych na niezasłoniętej części - mówią Basia i Tomek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2003 r.

Remont nawierzchni tarasu i zadaszenia kosztował 13 800 zł

Taras:

 • Ułożony metodą na sucho, o pow. 60 m2. 
 • Wykończenie – najpierw przez 12 lat kostka betonowa, obecnie płyty betonowe imitujące trawertyn. 
 • Zadaszenie – markiza w pełnej kasecie, z czujnikiem wiatru i elektrycznym napędem. 
 • Położenie – w załomie budynku w kształcie litery L, przy salonie, wystawa południowo-zachodnia.

Decyzja: projektując dom na dużej działce położonej na wsi pod Łodzią, poprosiliśmy naszego architekta, żeby koniecznie wytyczył osłonięte miejsce na duży taras. Chcieliśmy, żeby był dostępny z sypialni i z salonu.

Kiedy kładliśmy pierwszą kostkę na usypanej skarpie, zaopatrzyliśmy taras w dwa wygodne zejścia do ogrodu. Część płyty pozostawiliśmy pod gołym niebem, ale nad wyjściem z salonu zamontowaliśmy markizę, bo latem musieliśmy mieć osłonę przed prażącym słońcem. Poprzednia kostka miała zielonkawy kolor i kiedy się z upływem lat spatynowała, wyglądała ponuro. W 2015 r. zmieniliśmy ją na jasne płyty z betonu i wymieniliśmy markizę.

Nowa jasna posadzka z płyt betonowych doskonale imituje naturalny trawertyn
Nowa jasna posadzka z płyt betonowych doskonale imituje naturalny trawertyn

Zmiana nawierzchni tarasu i zadaszenia - rady i przestrogi:

 • Na początku kupiliśmy małą markizę w hipermarkecie i obsługiwaliśmy ją ręcznie. Nie zdawała egzaminu, ponieważ miała zbyt krótki wysięg i rzucała mało cienia. Słońce wchodziło na meble i musieliśmy pamiętać, żeby ją zwinąć przed opuszczeniem domu. Obecna markiza jest dostatecznie długa i szeroka i nareszcie wygodna w obsłudze, bo zamówiliśmy do niej elektryczne sterowanie i czujnik wiatru. Warto je mieć!

  Czujnik reaguje na każdy silniejszy powiew, więc niekiedy w słoneczny dzień nie możemy rozwinąć markizy. Ale to żaden kłopot. Wtedy wypoczywamy na ławkach pod jabłoniami, albo w altanie położonej w głębi ogrodu. Starannie wybieraliśmy poszycie z impregnowanej akrylowej tkaniny w beżowe paski. 

 • Radzimy od razu planować duży taras i jego zadaszenie stałe lub ruchome, bo to bardzo zwiększa funkcjonalność i domu, i ogrodu. Nasza płyta ma idealną wielkość – tu jemy, przyjmujemy gości, wypoczywamy w cieniu markizy, albo opalamy się na leżankach rozstawionych na niezasłoniętej części. Fajne jest to, że dłuższa odnoga domu osłania ją przed zachodnimi wiatrami i przechodniami. Odpowiada nam orientacja w stronę słońca, ponieważ rzeczywiście przez lato możemy się do woli nim nacieszyć.

  Bardzo polecamy również wykończenie tarasu kostką lub płytami z betonu. Od lat trzymamy się tego materiału, bo jest trwały i łatwy w obsłudze. Kostka tarasu ala trawertyn nie nagrzewa się. Nagrzewają się natomiast ciemne cegły klinkierowe muru, które nawet późnym wieczorem emitują jeszcze ciepło i zachęcają do przesiadywania na tarasie.

  Odkąd wymieniliśmy starą kostkę betonową na obecne płyty, imitujące trawertyn, przestrzeń tarasowa zrobiła się jasna i bardziej elegancka. Na takiej fakturze nie widać kurzu, ani plam, ale od czasu do czasu myjemy płyty wodą. Najbardziej się nam podoba układ tarasu. Przedłuża salon!
Oba zejścia tarasowe wykończono elementami z betonu – schody naśladują piaskowiec.
Oba zejścia tarasowe wykończono elementami z betonu – schody naśladują piaskowiec.

Zmiana nawierzchni tarasu i zadaszenia - koszty:

 • wymiana nawierzchni (z robocizną) 7000 zł; 
 • markiza 6800 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nad częścią tarasu, przylegającą do salonu, zamontowano markizę elektryczną.

aktualizacja: 2017-05-18

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze