Budujemy Dom

Wadliwie wykonany taras - boczne płytki szybko odpadły

Artykuł na: 4-5 minut

Płytki ułożone na bokach płyty szybko odpadły. Okazało się, że przyczyną tego jest brak ciągłego podkładu z betonu i układanie okładziny na placki kleju - mówią Patrycja i Czarek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2006 r.

Wadliwie wykonany taras - boczne płytki szybko odpadły

Taras:

 • na płycie betonowej, o pow. 40 m2. 
 • Wykończenie – płytki mrozoodpornego i antypoślizgowego gresu. 
 • Zadaszenie – pergola z płytami poliwęglanu (przydymionymi). 
 • Położenie – wzdłuż bocznej ściany domu, przy salonie i jadalni, wystawa na północ.

Decyzja: taras powstawał na raty. Najpierw wylaliśmy płytę z betonu, a po dwóch latach wykończyliśmy ją płytkami gresu. Zależało nam na stałym zadaszeniu, więc wtedy jeszcze wykonawcy skonstruowali z sosnowej kantówki pergolę oraz balustrady z trzech stron.

 

Mamy 2 owczarki kaukaskie i założenie było takie, żebyśmy my mogli z gośćmi przebywać na tarasie, a psy swobodnie biegać po ogrodzie. Dla bezpieczeństwa gości musimy mieć wtedy szczelnie zamkniętą balustradę. Gdyby nie groźne zwierzaki nie budowalibyśmy balustrady.

 

Ze względu na nie musieliśmy pójść w rozwiązanie klasyczne, czyli w betonową płytę i płytki gresu z fugami. Nie mogliśmy położyć na gruncie kostki brukowej, bo psy brudzą taras zabłoconymi łapami, więc potrzebowaliśmy nawierzchni wygodnej do mycia, bez szczelin wypełnionych piaskiem.

Niechlujnie wylana płyta z betonu i układanie płytek na "placki" kleju to powody odpadania płytek na bokach tarasu.
Niechlujnie wylana płyta z betonu i układanie płytek na "placki" kleju to powody odpadania płytek na bokach tarasu.
Płytę z betonu wykończono płytkami gresu, ogrodzono balustradą i zadaszono płytami poliwęglanu.
Płytę z betonu wykończono płytkami gresu, ogrodzono balustradą i zadaszono płytami poliwęglanu.

Taras z zadaszoną pergolą - rady i przestrogi:

 • Patrycja: nawierzchnia jest ok – możemy ją umyć wodą lub aktywną pianą, szybko schnie, nie płowieje, nie jest śliska, no i nie pęka. Płytki ułożone na bokach płyty szybko odpadły. Okazało się, że przyczyną tego jest brak ciągłego podkładu z betonu i układanie okładziny na placki kleju. Poza tym wykonawcy położyli płytki poziome i pionowe na styk, co ułatwiło wodzie wpływanie pod nie.

   

  Na razie ubytki zamaskowaliśmy pod głazami. Czarek dostał na urodziny od kolegi 8 ton kamienia i wspólnie z synami, pomysłowym sposobem na plandece, rozrzucił je wokół tarasu. Zadaszony i przewiewny taras jest cudowny w lecie!

   

 • Czarek: pergola z zadaszeniem jest przemyślana. Chodziło nam o stałe zadaszenie całego tarasu. Wybraliśmy przezroczyste, lecz przydymione płyty poliwęglanu. Przydymione są lepsze, bo pochłaniają jaskrawe światło, a jednak nie zaciemniają salonu. Taki zabieg był konieczny nawet na tarasie, skierowanym na północ.

   

  Najpierw mieliśmy na dachu płyty faliste, lecz po siedmiu latach wymagały wymiany, bo skruszały. Uszkodzili je również trochę strażacy, wezwani do zlikwidowania os na dachu domu. Zastąpiliśmy je płytami z profilem trapezowym i są bardziej wytrzymałe. Kantówkę sosnową raz na 2 lata myjemy myjką ciśnieniową, a potem konserwujemy barwionym impregnatem.

Taras z zadaszoną pergolą - koszty:

 • pergola – kantówka sosnowa 500 zł; 
 • robocizna 2000 zł; 
 • gres z położeniem – 3500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Miałam podobny problem.Dom koło Krakowa,oczywiście na kredyt,mąż za granicą a ja zostałam sama z koszmarem.Taras robiono 2 razy w przeciągu 3 lat.Płytki odchodziły a ja nie mogłam się doprosić o poprawki (jeszcze była gwarancja).Jak dzieci się pokaleczyły nie wytrzymałam. ...

Gość Anii81

24 Lip 2017, 11:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus Dodatkowy cień "Schattenplus" jest przeciwsłonecznym poszyciem, które daje się dodatkowo opuszczać z przodu na markizie jako zasłona. Markilux ...
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG!
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG! Oferta firmy PROBET-DASAG, została poszerzona o kwadratowe płyty FORZA, dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Wykonane z wysokiej ...
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech Nawierzchnia podjazdu przed domem bywa narażona na duże obciążenia a także wycieki oleju czy benzyny. PRESSBETON® jest bardzo wytrzymały. ...

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".