Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

Mam w projekcie wyjście na taras przez standardowe drzwi balkonowe. Czy mogę zrobić szersze wyjście na taras?

Mam w projekcie wyjście na taras przez standardowe drzwi balkonowe wstawione między boczne stałe oszklenia, a łączna długość tego otworu wynosi ok. 2,5 m. Chciałabym zrobić szersze wyjście na taras, najlepiej w formie przesuwnej. Czy jest to możliwe i jakie zmiany trzeba by zrobić?

Mam w projekcie wyjście na taras przez standardowe drzwi balkonowe. Czy mogę zrobić szersze wyjście na taras?

Odpowiedź eksperta: Najprostszym i najtańszym wariantem poszerzenia wyjścia na taras będzie zamontowanie dwuskrzydłowych drzwi rozwiernych poprzez zmianę wymiarów oszklenia bocznego. W przypadku zdecydowania się na montowanie drzwi przesuwnych, musi być zapewniona odpowiednia szerokość oszklenia stałego, aby przesuwne skrzydło mogło się za nim schować.

W opisanym przypadku można będzie zamontować pojedyncze drzwi przesuwne o szerokości nie większej niż ok. 120 cm, lub podwójne nie szersze niż 2 razy po 60 cm. Dostępne są jednak również drzwi w układzie schodkowym – dwa elementy przesuwne nakładają się na siebie podczas otwierania. W tym wariancie szerokość oszklenia stałego może być mniejsza – ok. 80 cm. Uzyskanie pełnego otwarcia na taras praktycznie bez większych przeróbek, umożliwią zaś drzwi harmonijkowe, składające się całkowicie po bokach otworu wyjściowego. Mogą składać się w całości do jednego boku, bądź symetrycznie lub niesymetrycznie po obu stronach. Podobnie jak drzwi przesuwne montowane są w szynach bezprogowych biegnących w płaszczyźnie podłogi.

Z kolei uzyskanie większej niż w projekcie szerokości oszklenia przy wyjścia na taras wymagać będzie zmiany długości nadproża. To musi zaprojektować konstruktor budowlany. Trzeba też brać pod uwagę ostateczny poziom wykończonej podłogi, gdyż najczęściej montowane szyny do przesuwania skrzydeł są bezprogowe i powinny licować się z posadzką. Z kolei od strony tarasu trzeba zapewnić zabezpieczenie przed przenikaniem wody opadowej i śniegu – obniżając poziom jego pokrycia i instalując fartuch ochronny.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Składane harmonijkowo przeszklone drzwi nie są popularnym rozwiązaniem, ale pozwalają na uzyskanie najszerszego przejścia. (fot. Solarlux)

aktualizacja: 2017-09-11

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze