Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Zadaszenie tarasu o łukowatym kształcie, wykonane z drewna i przezroczystych z płyt poliwęglanu

Artykuł na: 4-5 minut

Nasz taras miał jedną wadę - brak zadaszenia chroniącego od deszczu. Rozważaliśmy kilka rozwiązań, ale w końcu zleciliśmy postawienie porządnej pergoli z klejonej kantówki i przezroczystych płyt poliwęglanu - mówią Dorota i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy taras użytkują od 2013 r.

Zadaszenie tarasu o łukowatym kształcie, wykonane z drewna i przezroczystych z płyt poliwęglanu

Taras:

 • Ułożony na sucho (2/3 na płycie betonowej); wym. 11 × 5 m, pow. 55 m2. 
 • Nawierzchnia - kostka betonowa o gr. 6 cm, 6 różnych rozmiarów; gotowe obrzeża. 
 • Zadaszenie - stałe, z płyt poliwęglanu; pergola z kantówki sosnowej. 
 • Położenie - przy salonie, wzdłuż tylnej ściany domu, ekspozycja na wschód.

Decyzja: podczas budowy domu wylaliśmy pod taras, zgodnie z gotowym projektem, płytę z betonu. Po pewnym czasie powiększyliśmy jego powierzchnię do 11 × 5 m i wykończyliśmy go kostką betonową. Ściągnęliśmy brukarzy, a ci powiedzieli, że istniejąca betonowa podstawa znajduje się na tyle nisko, że zmieści się na niej warstwa podsypki z piasku i chudego betonu oraz kostka o gr. 6 cm. Odetchnęliśmy z ulgą! Poza obrębem płyty brukarze zastosowali metodę na sucho.

Obie zmiany bardzo podniosły funkcjonalność tarasu, lecz w ciągu pierwszego lata ujawniła się zasadnicza wada - brak zadaszenia chroniącego od deszczu. Rozważaliśmy kilka rozwiązań, ale w końcu zleciliśmy postawienie porządnej pergoli z klejonej kantówki i przezroczystych płyt poliwęglanu, więc w salonie jest zawsze jasno. Z kilku propozycji wybraliśmy tę konstrukcję, która wydała się nam ładna, funkcjonalna i co najważniejsze - miała gwarancję producenta na 25 lat.

Najbardziej spodobało się nam, że jej dach ma łukowaty kształt, ciekawie wygląda z bliska i z daleka. Nasza pergola podoba się nie tylko nam - wielu przechodniów chciało ją obejrzeć i wziąć namiary na wykonawcę.

Pergola z klejonego drewna sosnowego
Rok po powiększeniu i wykończeniu nawierzchni kostką z betonu, właściciele dodali pergolę z klejonego drewna sosnowego
Na posadzce zadaszonego tarasu swobodnie mieści się komplet mebli, hamaki, przenośny grill i promiennik ciepła
Na posadzce swobodnie mieści się komplet mebli, hamaki, przenośny grill i promiennik ciepła

Zadaszenie tarasu - rady i przestrogi:

 • Piotr: producent zapewnił, że klejone, gięte i zaimpregnowane przemysłowo drewno jest odpowiednio wytrzymałe oraz że mogę wejść na grube płyty z poliwęglanu i umyć je myjką ciśnieniową. Rzeczywiście tak jest. Cieszę się, że po postawieniu zadaszenia, mamy na dworze wygodną przestrzeń wypoczynkową. Teraz korzystamy z niej nawet podczas deszczowej pogody. Powiększenie płyty okazało się super. Mieszczą się na niej - duży komplet mebli, hamaki, przenośny duży grill, promiennik ciepła tzw. parasol.

 • Dorota: lokalizacja tarasu wzdłuż tylnej ściany domu, u zbiegu dwóch prostopadłych skrzydeł, daje nam zaciszność i prywatność. Usytuowanie od strony wschodniej sprawia, że po południu jest tutaj przyjemny cień i córki chętnie odrabiają tu lekcje. Wciąż zastanawiamy się, czy przy drewnianej konstrukcji potrzebne będą rolety poziome i pionowe. Na razie wstrzymaliśmy się z ich montażem.

  Obsługa posadzki z kostki betonowej nie jest kłopotliwa, ale kiedy grillujemy - niekiedy brudzi się od tłuszczu. Wtedy myję kostki gorącą wodą, albo mąż robi to myjką ciśnieniową. Kostka nie wyblakła, nie jest śliska, lecz w fugach wysiewają się chwasty i trawa.

Zadaszenie tarasu - koszty:

 • pergola 18 000 zł.
Dach w łukowatym kształcie, wykonany z drewna i przezroczystych płyt poliwęglanu
Dach w łukowatym kształcie, wykonany z drewna i przezroczystych płyt poliwęglanu, dobrze chroni przed deszczem (i można po nim chodzić)
Cieniowana kostka betonowa ma grubość 6 cm i 6 różnych rozmiarów
Cieniowana kostka betonowa ma grubość 6 cm i 6 różnych rozmiarów. Na obrzeżach osadzono gotowe kształtki
Zadaszony taras
Hamak na zadaszonym tarasie

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Elementy mocowania konstrukcji z klejonego drewna sosnowego

aktualizacja: 2018-05-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
SitaCompact nasadka balkonowa z sitem płaskim do okładzin klejonych i niskiej zabudowy warstw balkonowych
SitaCompact nasadka balkonowa z sitem płaskim do okładzin klejonych i niskiej zabudowy warstw balkonowych Nasadka balkonowa SitaCompact przeznaczona jest do niskiej zabudowy warstw. Łatwe skracanie korpusu nasadki balkonowej pozwala na stosowanie ...
Dach markizowy Markant - przewiewna ochrona przeciwdeszczowa
Dach markizowy Markant - przewiewna ochrona przeciwdeszczowa Wolno stojąca markiza na czterech nogach przemieni tarasy i ulubione miejsca w ogrodzie w mieszkalną przestrzeń pod gołym niebem. Od góry ...
GeoSYSTEM G25 - kratka idealna do zastosowań w ogrodzie
GeoSYSTEM G25 - kratka idealna do zastosowań w ogrodzie Kostka brukowa, nawierzchnie betonowe wokół domu czy osiedli uniemożliwiają deszczówce swobodne przenikanie w głąb ziemi. Woda spływa ...

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

topowe produkty

Estetyczne i trwałe wykończenie balkonów i tarasów

Ciężko wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Stanowią one dodatkową powierzchnię, która bez potrzeby opuszczenia budynku pozwala na chwilę oddechu na świeżym powietrzu - będąc jednocześnie miejscem relaksu i tak potrzebnego nam odpoczynku od codziennych spraw. Między innymi to właśnie z tych powodów warto zadbać o ich wygląd i trwałość.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze