Budujemy Dom

Zadaszenie tarasu o łukowatym kształcie, wykonane z drewna i przezroczystych z płyt poliwęglanu

Artykuł na: 4-5 minut

Nasz taras miał jedną wadę - brak zadaszenia chroniącego od deszczu. Rozważaliśmy kilka rozwiązań, ale w końcu zleciliśmy postawienie porządnej pergoli z klejonej kantówki i przezroczystych płyt poliwęglanu - mówią Dorota i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy taras użytkują od 2013 r.

Zadaszenie tarasu o łukowatym kształcie, wykonane z drewna i przezroczystych z płyt poliwęglanu

Taras:

 • Ułożony na sucho (2/3 na płycie betonowej); wym. 11 × 5 m, pow. 55 m2. 
 • Nawierzchnia - kostka betonowa o gr. 6 cm, 6 różnych rozmiarów; gotowe obrzeża. 
 • Zadaszenie - stałe, z płyt poliwęglanu; pergola z kantówki sosnowej. 
 • Położenie - przy salonie, wzdłuż tylnej ściany domu, ekspozycja na wschód.

Decyzja: podczas budowy domu wylaliśmy pod taras, zgodnie z gotowym projektem, płytę z betonu. Po pewnym czasie powiększyliśmy jego powierzchnię do 11 × 5 m i wykończyliśmy go kostką betonową. Ściągnęliśmy brukarzy, a ci powiedzieli, że istniejąca betonowa podstawa znajduje się na tyle nisko, że zmieści się na niej warstwa podsypki z piasku i chudego betonu oraz kostka o gr. 6 cm. Odetchnęliśmy z ulgą! Poza obrębem płyty brukarze zastosowali metodę na sucho.

Obie zmiany bardzo podniosły funkcjonalność tarasu, lecz w ciągu pierwszego lata ujawniła się zasadnicza wada - brak zadaszenia chroniącego od deszczu. Rozważaliśmy kilka rozwiązań, ale w końcu zleciliśmy postawienie porządnej pergoli z klejonej kantówki i przezroczystych płyt poliwęglanu, więc w salonie jest zawsze jasno. Z kilku propozycji wybraliśmy tę konstrukcję, która wydała się nam ładna, funkcjonalna i co najważniejsze - miała gwarancję producenta na 25 lat.

Najbardziej spodobało się nam, że jej dach ma łukowaty kształt, ciekawie wygląda z bliska i z daleka. Nasza pergola podoba się nie tylko nam - wielu przechodniów chciało ją obejrzeć i wziąć namiary na wykonawcę.

Pergola z klejonego drewna sosnowego
Rok po powiększeniu i wykończeniu nawierzchni kostką z betonu, właściciele dodali pergolę z klejonego drewna sosnowego
Na posadzce zadaszonego tarasu swobodnie mieści się komplet mebli, hamaki, przenośny grill i promiennik ciepła
Na posadzce swobodnie mieści się komplet mebli, hamaki, przenośny grill i promiennik ciepła

Zadaszenie tarasu - rady i przestrogi:

 • Piotr: producent zapewnił, że klejone, gięte i zaimpregnowane przemysłowo drewno jest odpowiednio wytrzymałe oraz że mogę wejść na grube płyty z poliwęglanu i umyć je myjką ciśnieniową. Rzeczywiście tak jest. Cieszę się, że po postawieniu zadaszenia, mamy na dworze wygodną przestrzeń wypoczynkową. Teraz korzystamy z niej nawet podczas deszczowej pogody. Powiększenie płyty okazało się super. Mieszczą się na niej - duży komplet mebli, hamaki, przenośny duży grill, promiennik ciepła tzw. parasol.

 • Dorota: lokalizacja tarasu wzdłuż tylnej ściany domu, u zbiegu dwóch prostopadłych skrzydeł, daje nam zaciszność i prywatność. Usytuowanie od strony wschodniej sprawia, że po południu jest tutaj przyjemny cień i córki chętnie odrabiają tu lekcje. Wciąż zastanawiamy się, czy przy drewnianej konstrukcji potrzebne będą rolety poziome i pionowe. Na razie wstrzymaliśmy się z ich montażem.

  Obsługa posadzki z kostki betonowej nie jest kłopotliwa, ale kiedy grillujemy - niekiedy brudzi się od tłuszczu. Wtedy myję kostki gorącą wodą, albo mąż robi to myjką ciśnieniową. Kostka nie wyblakła, nie jest śliska, lecz w fugach wysiewają się chwasty i trawa.

Zadaszenie tarasu - koszty:

 • pergola 18 000 zł.
Dach w łukowatym kształcie, wykonany z drewna i przezroczystych płyt poliwęglanu
Dach w łukowatym kształcie, wykonany z drewna i przezroczystych płyt poliwęglanu, dobrze chroni przed deszczem (i można po nim chodzić)
Cieniowana kostka betonowa ma grubość 6 cm i 6 różnych rozmiarów
Cieniowana kostka betonowa ma grubość 6 cm i 6 różnych rozmiarów. Na obrzeżach osadzono gotowe kształtki
Zadaszony taras
Hamak na zadaszonym tarasie

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Elementy mocowania konstrukcji z klejonego drewna sosnowego

aktualizacja: 2018-05-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To najpewniej płyty układane na zakład, więc problemu z rozszczelnieniem połączeń pod wpływem ruchów wynikających ze zmian temperatury nie ma. Sposób mocowania też musi uwzględniać to zjawisko.

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

12 Cze 2018, 11:23

Dnia 10.06.2018 o 14:51, Gość mi napisał: 1. Czy podczas upałów i późniejszego stygnięcie tych płyt poli... nie zaczynają strzelać (hałas)? 2. Czy podczas nagrzewania nie gdy zaczynają pracować nie rozszczelniają się miejsca łączące? Przy wykorzystaniu ...

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

12 Cze 2018, 07:43

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus Dodatkowy cień "Schattenplus" jest przeciwsłonecznym poszyciem, które daje się dodatkowo opuszczać z przodu na markizie jako zasłona. Markilux ...
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG!
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG! Oferta firmy PROBET-DASAG, została poszerzona o kwadratowe płyty FORZA, dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Wykonane z wysokiej ...
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech Nawierzchnia podjazdu przed domem bywa narażona na duże obciążenia a także wycieki oleju czy benzyny. PRESSBETON® jest bardzo wytrzymały. ...

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".