Budujemy Dom

Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek!

Artykuł na: 4-5 minut

W dopracowaniu rozmiaru, kształtu i dekoracyjnych wzorów z kostki na tarasie pomogli nam brukarze. Przez 6 lat korzystania z niego trochę męczyliśmy się z letnim gorącem i nadmiarem słońca, dlatego kiedy zebraliśmy środki finansowe, założyliśmy elektryczną markizę - mówi Halina, Członkini Klubu Budujących Dom, która taras użytkuje od 2002 r.

Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek!

Taras:

 • Wykonany na sucho, o pow. 35 m2. 
 • Nawierzchnia - kostka betonowa
 • Zadaszenie - stałe, w formie wysuniętego stropu, oraz ruchome, w postaci markizy w kasecie, z napędem. 
 • Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie, wystawa południowo-zachodnia.

Decyzja: dom wznieśliśmy z mężem na tzw. jesień życia i trudno było sobie go wyobrazić bez wygodnego, zacisznego i zadaszonego tarasu. Architektka zaplanowała go we wnęce pod wysuniętym stropem, a my podczas budowy wylaliśmy pod niego betonową płytę, która się jednak nie przydała. Poleciliśmy skuć beton, ale go nie wyrzuciliśmy - gruz wykorzystaliśmy do utworzenia posadzki w altanie.

Zanim brukarze przystąpili do pracy, przymierzyliśmy stół i krzesła ogrodowe do rozmiaru planowanej powierzchni. Chcieliśmy mieć pewność, że nie będzie za mała. Ostatecznie nawierzchnia z kostki betonowej ma nieregularny kształt, szerokość 7 m, a odległość od ściany w najszerszym miejscu wynosi 5 m.

W dopracowaniu rozmiaru, kształtu i dekoracyjnych wzorów z kostki pomogli nam brukarze. Ułożyli podbudowę i samą kostkę prawidłowo. Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek! Przez 6 lat korzystania z niego trochę męczyliśmy się z letnim gorącem i nadmiarem słońca, ponieważ połowa płyty pozostała jednak pod chmurką. Po południu prażące słońce wdzierało się do umeblowanej strefy we wnęce, raziło w oczy, a nawet przeszkadzało w salonie. Kiedy zebraliśmy środki finansowe, założyliśmy elektryczną markizę.

Zadaszenie tarasu elektryczną markizą
Połowę tarasu osłania wysunięty strop parteru, drugą - elektryczna markiza.

Taras z kostki zadaszony markizą - rady i przestrogi:

 • Markiza ma szerokość 7 m, wysięg 2,7 m. Po całkowitym wysunięciu dobrze zacienia taras wzdłuż i wszerz, ale mogłaby się wysuwać dalej o ok. 0,5 m. Wtedy byłoby komfortowo. Starannie wybierałam poszycie z impregnowanej akrylowej tkaniny w paski. Kolorystyka harmonizuje z dachem i tynkiem. Wygodną obsługę umożliwia sterowanie elektrycznie.

  Celowo nie zamówiłam czujnika wiatru - oboje z mężem zwijamy markizę zawsze, kiedy schodzimy z tarasu. Używając pilota, jest to łatwe. Czujnika wiatru nie brakuje! Różnie się o nim mówi, np. że reaguje na każdy silniejszy powiew, więc niekiedy w słoneczny dzień nie można korzystać z osłony, bo często się zwija. Poza tym to dodatkowy koszt.

  Osłona działa bezawaryjnie. Tylko raz wezwaliśmy serwisanta, po pół roku, gdy musieliśmy zwijać tkaninę ręcznie. Naprawił mechanizm w minutę i w ramach gwarancji. Materiał nie wypłowiał, w zasadzie wciąż nie jest brudny.

 • Stare typy kostki są fazowane i w szerokich fugach wysiewają się chwasty. Walczę z nimi, bo na tarasie wyglądają nieszczególnie. Na początku stosowałam chemię, jednak to niedobra metoda, zwłaszcza w miejscu wypoczynku. Teraz używam specjalnego nożyka z drapaczką. Aby jednorazowo pozbyć się z fug wszystkich chwastów, potrzebuję kilku godzin. Ale efekt jest dobry.

  Kostka nie była impregnowana i namawiam męża, żebyśmy ją porządnie umyli myjką ciśnieniową i wreszcie zaimpregnowali. Będzie wyglądała jak nowa.

Taras z kostki zadaszony markizą - koszty:

 • kostka betonowa 40 zł/m2, 
 • markiza elektryczna z montażem 8500 zł.
Zadaszony taras z kostki betonowej
Rozmiary miejsca do wypoczynku dopasowano do kompletu mebli.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-05-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ocet rozcienczony woda, 1/3 + szczypta soli i pare kropli plynu do mycia naczyn w butelce z rozpylaczem i chwasty za pate godzin sa przeszloscia i to bez dlubania uciazliwego miedzy kostka czy plytami na tarasie oraz na drogach, fantastycznie funkcjonuje, wyprobowane osobiscie...

Gość iza

02 Lis 2018, 22:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus Dodatkowy cień "Schattenplus" jest przeciwsłonecznym poszyciem, które daje się dodatkowo opuszczać z przodu na markizie jako zasłona. Markilux ...
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG!
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG! Oferta firmy PROBET-DASAG, została poszerzona o kwadratowe płyty FORZA, dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Wykonane z wysokiej ...
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech Nawierzchnia podjazdu przed domem bywa narażona na duże obciążenia a także wycieki oleju czy benzyny. PRESSBETON® jest bardzo wytrzymały. ...

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".