Budujemy Dom

Narożny drewniany taras ze stałym zadaszeniem za 21 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut

Nasz taras jest z drewna. Kupiliśmy modrzew syberyjski ze względu na jego trwałość i wygląd. Na podłogę przeznaczyliśmy deski ryflowane. W projekcie gotowym taras wyglądał inaczej i nie był zadaszony. Dopasowałam go do naszych potrzeb i jest teraz narożny - mówi Ada, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od jesieni 2017 r.

Narożny drewniany taras ze stałym zadaszeniem za 21 000 zł

Taras:

 • Narożny, podniesiony na wys. 62 cm, pow. 50 m2; legary z drewna świerkowego ułożone na betonowych stopach.

 • Nawierzchnia - olejowane, ryflowane deski z modrzewia syberyjskiego o gr. 27 mm i szer. 142 mm. 

 • Zadaszenie - stałe, pełne; konstrukcja i balustrady z kantówki modrzewiowej; balustrada o wys. 1 m, poręcz z kantówki 16 cm; dach pokryty gontem bitumicznym. 

 • Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie i kuchni, skierowany na południe.
Nawierzchnię tarasu wykonano na wysokości 62 cm od podłoża
Nawierzchnię tarasu wykonano na wysokości 62 cm od podłoża.

Decyzja: najbardziej lubimy z mężem naturalne materiały, dlatego taras jest z drewna. Kupiliśmy modrzew syberyjski ze względu na jego trwałość i wygląd. Na podłogę przeznaczyliśmy deski ryflowane, bo są antypoślizgowe i się nie paczą, ponadto regularny rysunek wgłębień mi się podoba.

W projekcie gotowym taras wyglądał inaczej i nie był zadaszony. Dopasowałam go do naszych potrzeb i jest teraz narożny - chciałam móc wypoczywać też z tyłu domu, tam jest zaciszniej. Ma stały i pełny dach, który zaplanowałam by nie zbierać poduch przed deszczem.

W ryflowanych deskach nie widać mocowania wkrętami
W ryflowanych deskach nie widać mocowania wkrętami.
Schowek pod podestem drewnianego narożnego tarasu
Ada zaprojektowała pod podestem schowek (na sprzęt ogrodowy).

Narożny drewniany taras - rady i przestrogi:

 • Niepotrzebnie obawialiśmy się cienia w salonie i w kuchni. Pełny dach znajduje się dość wysoko nad podestem, i kiedy promienie słoneczne padają pod ostrzejszym kątem, niż w środku lata, do pomieszczeń wpada dużo światła. W głębi tarasu też zawsze jest przytulnie i jasno, bo elementy z modrzewia podkreśliliśmy olejem. Wcześniej stolarze dwukrotnie zaimpregnowali surowe drewno. Podest jest wysoki i rozległy, więc poprosiłam ich o zrobienie schowka z klapą, np. na węże ogrodowe. Wielkość tarasu wyszła akurat. Fajnie się tu przyjmuje gości.

 • O budowie tarasu pomyślałam pół roku wcześniej, podczas układania nawierzchni na działce. Poprosiłam brukarzy o wylanie betonowych stóp o głębokości 70 cm w obrębie przyszłego podestu. Potem czekaliśmy na stolarzy z transportem drewna.

  Choć zaleca się stosowanie legarów i desek tego samego gatunku, nasi stolarze powiedzieli, że dobrze sprawdzą się legary ze świerka, a nie modrzewia. W ten sposób obniżyliśmy koszty. Legary nie mogą stykać się z betonem, więc położyli między nimi elastyczne podkładki z tworzywa sztucznego. Deski z modrzewia przytwierdzili do legarów na nierdzewne wkręty do drewna - były drogie, ale solidnie utrzymują pracujące elementy. Wkręcali je 2 mm niżej, niż powierzchnia desek. Płaskie łepki są prawie niewidoczne.

  Na co zwrócić uwagę? Na układ schodów - lepiej, jeśli nie wystają poza obręb dachu. Zauważyłam to dopiero podczas prac stolarzy i udało się je wpuścić w podest tylko z tyłu tarasu. Schody przednie, mokną i prażą się na słońcu.

Narożny drewniany taras - koszty:

 • całość 21 000 zł.

Narożny drewniany taras - zobacz zdjęcia z budowy

Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 1
Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 2
Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 3
Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 4
Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 5
Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 6
Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 7
Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 8
Budowa narożnego drewnianego tarasu - zdjęcie 9

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Narożny, zadaszony taras powstał z drewna modrzewia syberyjskiego.

aktualizacja: 2018-05-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus Dodatkowy cień "Schattenplus" jest przeciwsłonecznym poszyciem, które daje się dodatkowo opuszczać z przodu na markizie jako zasłona. Markilux ...
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG!
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG! Oferta firmy PROBET-DASAG, została poszerzona o kwadratowe płyty FORZA, dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Wykonane z wysokiej ...
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech Nawierzchnia podjazdu przed domem bywa narażona na duże obciążenia a także wycieki oleju czy benzyny. PRESSBETON® jest bardzo wytrzymały. ...

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".