Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Porównanie 12 modeli markiz tarasowych

Markizy chronią przed słońcem nie tylko tarasy czy balkony, ale także przylegające do nich pomieszczenia. Warto zamontować je zwłaszcza nad dużymi przeszkleniami, szczególnie tymi zlokalizowanymi od południa, bo tam promieniowanie słoneczne jest odczuwalne najmocniej.

Porównanie 12 modeli markiz tarasowych

RODZAJE I BUDOWA MARKIZ

Podobnie jak w przypadku rolet, tu także producenci stosują różne nazewnictwo na określenie typów markiz. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele tarasowe. Jak wskazuje nazwa, służą do osłony przed słońcem tarasów. Analogicznie miejsce montażu określa nazwa markiz balkonowych. Można też zdecydować się na nietypowe modele.

Markizy fasadowe, chroniące tylko wnętrza domu, montuje się do okien, podobnie jak rolety. W ten sam sposób mocuje się markizolety, przy czym dzięki ruchomemu wysięgnikowi, można regulować ich stopniem pochylenia, a w efekcie ilością światła wpadającą do pomieszczenia.

Elementy konstrukcji i poszycia markizy

Standardowa markiza składa się z akrylowego lub poliestrowego poszycia, rozpiętego na wysięgniku i rurze nawojowej, oraz mechanizmu sterującego jej pracą. Po zwinięciu materiał może być odsłonięty, ukryty w tzw. półkasecie (w tych dwóch wariantach markizę warto zdemontować na zimę) lub całkowicie schowany w pełnej kasecie aluminiowej. To ostatnie rozwiązanie zapewnia najlepszą ochronę materiału przed czynnikami atmosferycznymi. A musi być on nie tylko odporny na płowienie, ale także skutecznie zatrzymywać wodę i promieniowanie słoneczne. Do tego nie może ulec rozerwaniu pod wpływem wiatru.

Producenci stosują różne rozwiązania, aby zapewnić dłuższą żywotność poszycia. Najczęściej impregnują materiał lub pokrywają go wodoodporną folią.

Markizy należy regularnie czyścić (np. myjką ciśnieniową lub zwykłym wężem ogrodowym) lub zakupić model z materiału samooczyszczającego się pod wpływem deszczu.

SPOSÓB MONTAŻU MARKIZ

Sposób zakotwienia markizy w ścianie ocieplonej styropianem
W przypadku ścian dwuwarstwowych, markizę trzeba zakotwić nie w ociepleniu, a w warstwie nośnej ściany. Służą do tego specjalne długie tuleje, mocowane na żywicę.

Markizy montuje się na trzy sposoby:

 • do krokwi dachowych;
 • do spodu balkonu;
 • do ściany domu.

W dwóch pierwszych przypadkach stosuje się specjalne wieszaki i wkręty, co nie powinno stanowić problemu. Niezbyt wymagające jest również przytwierdzenie osłony do ściany jedno- lub trójwarstwowej. Komentarza wymaga natomiast sposób zamocowania markizy na ścianie dwuwarstwowej. W tym przypadku nie wystarczy użycie zwykłych kołków rozporowych. Osłona, narażona na wyrwanie z przegrody przez silny wiatr, musi być bowiem zakotwiona nie w ociepleniu, a w warstwie nośnej ściany. Dlatego stosuje się specjalny system mocowania – po wykonaniu otworów w murze, umieszcza się w nich perforowane tuleje, następnie aplikuje żywicę, a potem osadza wewnątrz pręt gwintowany ze stali ocynkowanej. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilne zamocowanie markizy.

WYMIARY MARKIZ

Markizy oferowane są w bardzo różnych rozmiarach. Mogą mieć długość i szerokość pozwalające zacienić nawet kilkanaście metrów kwadratowych tarasu. Nie warto jednak osłaniać jego całej powierzchni. Lepiej pozwolić docierać słońcu przynajmniej na fragment tarasu, na którym będzie można się opalać czy kąpać w rozkładanym basenie dla dzieci.

DODATKOWE OPCJE

Markizy można wyposażyć w wiele dodatkowych elementów. Największy wpływ na komfort użytkowania ma sterowanie. O ile mniejsze modele można bez problemu obsługiwać ręcznie (za pomocą mechanizmu korbowego), to w przypadku większych i cięższych osłon wygodniejsze jest sterowanie mechaniczne.

Markizy elektryczne wyposażone są w napęd, którym steruje się analogicznie jak w przypadku rolet - za pomocą łącznika ściennego lub pilota. Ich zaletą jest nie tylko łatwość obsługi, ale także możliwość wyposażenia w automatykę pogodową. Dzięki czujnikowi pogodowemu markiza będzie się automatycznie rozwijać lub zwijać - w zależności od nasłonecznienia, siły wiatru i opadów.

 • Zobacz, jak działa czujnik pogodowy:

Inna wygodna funkcja to mechanizm regulujący kąt nachylenia przesłony. Za pomocą korby można szybko zmienić kąt nachylenia markizy, dostosowując jej położenie do kąta padania promieni słonecznych.

Niektóre modele wyposażone są też w drugi wał nawojowy z poszyciem w przedniej rurze wysięgowej markizy. Dodatkowy materiał, zwisający swobodnie z wału, zacieni kolejną część tarasu. W sprzedaży dostępne jest też oświetlenie markiz - oferowane jako punktowe bądź w postaci listew. Przyda się wtedy, gdy będziemy chcieli spędzać na tarasie również wieczory. Ze względu na wypoczynek w chłodniejsze dni, warto z kolei rozważyć zakup promiennika ciepła. Urządzenie to mocuje się pod konstrukcją osłony i uruchamia pilotem.

Norbert Skupiński
fot. Markilux

aktualizacja: 2017-07-27
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze