Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Uszkodzenia posadzki tarasu - remont

 Jako podłoże tarasów najczęściej stosuje się gres, klinkier, a także mrozoodporne podłogowe płytki ceramiczne. Na posadzce tarasu wyłożonego płytkami ceramicznymi mogą pojawić się pęknięcia, może dochodzić do kruszenia się i odpadania płytek, a także do deformacji powierzchni – co objawia się miejscowymi wgłębieniami i wypukłościami.

Jednoznaczna ocena przyczyn tego złego stanu posadzki nie zawsze będzie możliwa bez zerwania przynajmniej części posadzki, bo dopiero wtedy można ocenić, jak głęboko sięgają uszkodzenia.

Pęknięcia mogą być spowodowane:

 • naprężeniami występującymi w na-wierzchni na skutek braku dylatacji lub zbyt wąskich spoin między płytkami;
 • złą jakością samych płytek;
 • uszkodzeniami warstw podposadzkowych.

Długie pęknięcia o nieregularnej linii przebiegające przez niemal całą długość tarasu świadczą o braku dylatacji w nawierzchni i podkładzie bądź niestabilności samego podłoża.

Mata wejściowa Mata wejściowa. Warto zastosować ją na tarasie, ponieważ przedłuża żywotność posadzek, a także zapobiega poślizgom i upadkom w strefie wejścia (fot. CS Polska)


Taras, jak już wspomnieliśmy, narażony jest na duże wahania temperatury, w wyniku czego jego nawierzchnia kurczy się i rozszerza. Ruchy te przy większych powierzchniach pokrycia powinny być kompresowane przez dylatację (szczeliny w nawierzchni i podłożu – wypełniane elastycznym materiałem).

W pewnym stopniu funkcje dylatacji spełniają też spoiny między płytkami, pod warunkiem że są dostatecznie szerokie i wypełnione spoiną o podwyższonej elastyczności. Jeśli więc na dużym tarasie nie wykonano dylatacji, można domniemywać, że przyczyną pęknięć są właśnie naprężenia spowodowane ruchami termicznymi.

Typowe problemy

Na gruncie, na płycie betonowej
Z takim tarasem nie ma większych problemów, gdy na działce jest grunt piaszczysty. Jeśli jednak podłoże jest gliniaste, może dochodzić do wysadzin mrozowych, wskutek których konstrukcja tarasu pęka, a posadzka niszczeje.
Taras na gruncie, na płycie betonowej
Nad gruntem
Jeśli taras ma konstrukcję żelbetową i jest niefachowo wykończony, może ulegać uszkodzeniom mrozowym, które prowadzą zwykle do odpadania warstw wykończeniowych i przerwania izolacji – co z czasem może zagrozić konstrukcji tarasu. Jeśli jest ona drewniana, najczęściej dochodzi do niszczenia na styku elementów betonowych z metalowymi.
Taras nad gruntem
Nad pomieszczeniem nieogrzewanym
Podstawowym problemem w tych tarasach są również zmiany temperatury, które mogą niszczyć nie tylko warstwy zewnętrzne (posadzki i izolacji), ale także konstrukcję stropu.
Taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym
Nad pomieszczeniem ogrzewanym
Konstrukcje tych tarasów wymagają bardzo dobrego ocieplenia i niezwykle starannego zabezpieczenia przed zawilgoceniem. Najmniejsze błędy mogą prowadzić do zniszczeń, dlatego takie tarasy najczęściej wymagają remontu.
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym


Podobne uszkodzenia mogą jednak wystąpić również wtedy, gdy taras spoczywa na niestabilnym podłożu lub wykonano zbyt słaby podkład pod nawierzchnię. Wtedy najczęściej występuje również odkształcenie powierzchni – w miejscu pęknięcia może pojawić się wyraźny uskok, wgłębienie lub wybrzuszenie. Zjawiska takie pojawiają się najczęściej na tarasach spoczywających na gruncie, gdy płyta tarasowa wylana została na niezagęszczonym podłożu lub na trasach ocieplanych, gdzie użyto zbyt miękkiego materiału do izolacji cieplnej, a warstwa dociskowa z betonu jest za cienka i ma za małą wytrzymałość.

Wymienione powyżej uszkodzenia pojawiają się najczęściej po 1–3 latach użytkowania (chyba że wcześniej zmieniły się warunki otoczenia np. w pobliżu powstała droga o dużym natężeniu ruchu, wówczas pęknięcia spowodowane są zapewne drganiami przenoszonymi przez grunt).

Naprawę opisanych uszkodzeń – zależnie od przyczyny ich powstania – można ograniczyć jedynie do samej posadzki lub też wykonać kompleksowy remont wszystkich warstw tarasu. Istotny jest również stan płytek pokrywających taras i to, czy mocno trzymają się podłoża.

W przypadku pęknięć spowodowanych brakiem dylatacji lub „osiadaniem” podłoża, które ustabilizowało się, można zaryzykować ułożenie warstwy renowacyjnej na istniejących płytkach. Jednak ułożenie nowej warstwy pokrycia podłogi tarasu podniesie jego poziom o ok. 1,5 cm. Prace wymagać będą przygotowania podłoża, wypełnienia pęknięć, utworzenia dylatacji, wykonania izolacji podpłytkowej.

1. Pęknięcia poszerza się przy użyciu szlifierki kątowej na całą grubość płytek i po odkurzeniu wypełnia szybkowiążącym cementem montażowym.

2. Następnie wzdłuż istniejących spoin wykonuje się nacięcia dylatacyjne w odstępach co 2–3 m, nacinając podkład na głębokość ok. 1/3 grubości warstwy jastrychowej.
W celu utrzymania jednakowej głębokości szlifierka (należy używać tarczy z nasypem diamentowym) powinna być wyposażona w stopkę. Szerokość nacięcia powinna wynosić 6–8 mm – wymaga to wykonania przynajmniej dwóch równoległych nacięć.

3. Kolejny etap to wypełnienie dylatacji materiałem elastycznym – sznurem lub taśmą dylatacyjną – do poziomu istniejącej podłogi. Nad dylatacją należy przykleić paski uszczelniające wtopione w izolację podpłytkową – tzw. płynną folię, którą nakłada się na całej powierzchni po oczyszczeniu i odkurzeniu podłoża.

4. Na tak przygotowanym podkładzie można układać płytki ceramiczne, używając do tego celu wyłącznie elastycznej zaprawy klejowej. Trzeba ułożyć ją szczelnie, aby pod płytkami nie tworzyły się puste przestrzenie, w których mogłaby zatrzymywać się woda. Przy prawidłowo położonych płytkach, po ich dociśnięciu zaprawa powinna zostać wyciśnięta na całym obwodzie. Jej nadmiar trzeba usunąć szpachelką. Szerokość spoin zależy od wielkości płytek i powinna stanowić ok. 3% ich wymiaru. Do spoinowania należy również użyć elastycznej zaprawy spoinującej, a w miejscach, gdzie przebiegają dylatacje, spoiny wypełnić specjalnym silikonem.

Nowej warstwy posadzkowej nie można jednak układać na starych płytkach, które kruszą się i odpadają od podłoża. W takich sytuacjach konieczne jest zerwanie całej posadzki, wyrównanie podłoża samorozlewną zaprawą wyrównującą, naniesienie płynnej folii i ułożenie płytek w opisany wyżej sposób. Oczywiście konieczne będzie odtworzenie dylatacji – lub ich wykonanie – w taki sam sposób jak przy układaniu nawierzchni renowacyjnej.

Cezary Jankowski, Emilia Rosłaniec

 

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Warstwę spadkową można będzie utworzyć na gresie, ale rodzaj użytych materiałów zależy od możliwej do ułożenia warstwy spadkowej. Przy zastosowaniu zwykłych jastrychów cementowych jego grubość w najcieńszym miejscu (przy krawędzi) nie może być mniejsza niż 2,5 cm, natomiast ...

Redakcja

03 Wrz 2009, 07:48

Po raz pierwszy znalazłem w artykule informację o możliwości położenia warstwy renowacyjnej na starych płytkach. Przed 3 tygodniami ekipa wyremontowała taras - wykonała izolację p.wilgociową, położyła gres. Zapomniała o spadku... Czy na położonej posadzce z gresu można utworzyć ...

Gość Tomasz

02 Wrz 2009, 09:28

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze