Budujemy Dom

Taras drewniany i betonowy na gruncie - zalety i wykonanie

Artykuł na: 6-9 minut

Taras to dopełnienie każdego domu. Jest łącznikiem pomiędzy budynkiem a działką. Dobrze zaprojektowany i urządzony stanowi dodatkową przestrzeń, przedłużenie salonu i wygodne miejsce do relaksu. Obecnie najpopularniejsza jego forma to taras na gruncie, wykończony drewnem albo kostką betonową.

Taras drewniany i betonowy na gruncie - zalety i wykonanie

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety tarasu drewnianego?
  • Jak w kilku krokach wykonać taras drewniany?
  • Jakie są zalety tarasu z kostki na gruncie?
  • Jak ułożyć taras z kostki?

Na etapie powstawania projektu warto poświęcić temu elementowi budynku trochę czasu, aby przede wszystkim był funkcjonalny. Należy przemyśleć to, z której strony domu ulokować taras, jaką powinien mieć wielkość i czy ma być zadaszony. Wielu inwestorów decyduje się na dwa osobne, większy np. od południowej strony, na którym np. postawimy basen dla dzieci i leżaki, oraz mniejszy od wschodu, na którym będziemy mogli skryć się od intensywnego słońca w ciągu dnia.

Ponieważ taras to spory element architektoniczny, dobrze gdy harmonizuje z budynkiem i jego otoczeniem.

Równie ważne, jak funkcjonalne i estetyczne zaprojektowanie tarasu, jest prawidłowe jego wykonanie. Z powodu narażenia na działanie czynników atmosferycznych, powinien być trwały, odporny na wysoką i niską temperaturę, słońce oraz wiatr i deszcz. Musi też mieć dobrze przygotowane odprowadzenie wody i być bezpieczny w użytkowaniu - mieć antypoślizgową powierzchnię.

Najpopularniejszą formą tarasu jest wariant osadzony bezpośrednio na gruncie. Można go zbudować na wiele sposobów. Najczęściej wykonuje się go z drewna lub naśladującego drewno kompozytu oraz z kostki lub płyt betonowych.

TARAS DREWNIANY - ZALETY I WYKONANIE

Taka wersja jest bardzo łatwa do wykonania. W zależności od jego kształtu i różnicy poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią tarasu, można go wykonać na wiele sposobów. Jeżeli różnica ta jest duża, taras projektuje się na słupach, które wynoszą ponad poziom terenu nośny rusz z belek. Jeśli jest ona mała - ruszt układa się na bloczkach lub słupkach betonowych.

Taras z desek drewnianych można też ułożyć w sposób tradycyjny - na legarach drewnianych, które stanowią ruszt nośny. Powinny być one usytuowane w odległości zapewniającej takie zamocowanie desek, by się nie uginały. Optymalna odległość to 50-60 cm. Przekroje poprzeczne legarów należy dobrać uwzględniając ich nośność i dopuszczalne ugięcie, przy oparciu ich na konstrukcji, która przenosi obciążenia z tarasu na grunt. Legary układa się na słupkach żelbetowych lub bloczkach betonowych.

Jeżeli przekroje poprzeczne są niewielkie - wymagają gęstego podparcia, najlepiej na bloczkach betonowych, które można ułożyć na podbudowie na gruncie rodzimym. Jeśli legary mają duże przekroje, np. gdy taras będzie wyniesiony ponad poziom gruntu - podpiera się je na słupkach żelbetowych lub drewnianych, posadowionych w gruncie w większych odległościach od siebie.

Konstrukcja tarasu na wysokich słupach drewnianych
Konstrukcja tarasu na wysokich słupach drewnianych. (fot. T. Rybarczyk)

Drewniany taras najczęściej buduje się z rodzimego modrzewia lub drewna egzotycznego, np. bangkirai, ipe, merbau. Wykorzystuje się deski ryflowane, które dzięki rowkom nie pękają i dobrze odprowadzają wodę. Do mocowania desek do konstrukcji należy używać nierdzewnych wkrętów, które nie są tanie, ale unika się wtedy nieestetycznych rdzawych zacieków na nawierzchni tarasu, które pojawiają się wokół innych wkrętów. Deski przykręca się do każdego legara zachowując między nimi 3 mm przerwę. Trzeba pamiętać o 1,5% spadku, by woda opadowa swobodnie spływała z tarasu, wzdłuż ryflowania desek.

Na taras na ogół stosuje się deski ryflowane, które - przed ułożeniem lub po - zabezpiecza się olejem
Na taras na ogół stosuje się deski ryflowane, które - przed ułożeniem lub po - zabezpiecza się olejem. (fot. T. Rybarczyk)

Deski i konstrukcję zabezpiecza się przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. Najlepiej sprawdza się olej do tarasów. Nanosi się go na powierzchnię desek co najmniej dwukrotnie. Niestety, przed każdym letnim sezonem taki taras drewniany wymaga odnowienia - umycia (najlepiej myjką ciśnieniową) i ponownego zaolejowania. Dzięki tym zabiegom zachowa piękno drewna na długie lata.

Mycie desek tarasowych
Drewno na tarasie wymaga regularnego odnawiania - mycia i olejowania. (fot. Kärcher)

Coraz częściej deski drewniane zastępowane są kompozytem je imitującym. Są to tzw. deski kompozytowe, które nie wymagają pielęgnacji i odnawiania. Wytwarza się je z włókien drzewnych i PVC. Za sprawą takiego połączenia, z wyglądu przypominają drewno, ale jednocześnie są od niego znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne - deszcz, śnieg i nasłonecznienie. Na etapie produkcji są szczotkowane, dzięki czemu ich wierzchnia warstwa jest antypoślizgowa. Oferowane jako gładkie lub ryflowane. Kupuje się je w kompletnym zestawie do samodzielnego montażu albo można zlecić to firmie, która je sprzedaje.

Deski z kompozytu
Deski z kompozytu są bardziej niż drewno odporne na czynniki atmosferyczne i nie wymagają odnawiania. (fot. KOPP)

TARAS Z KOSTKI - ZALETY I WYKONANIE

Innym rodzajem nawierzchni tarasu jest bruk. Można zaplanować dowolny wyrób betonowy lub granitowy, zarówno w formie kostki jak i dużych płyt. Wybór asortymentu jest bardzo bogaty. Produkty różnią się nie tylko wielkością i kształtem, ale także kolorem oraz rodzajem wykończenia powierzchni - szlifowana, z posypką. Najlepiej wygląda taras wyłożony tym samym materiałem, co ścieżki i podjazd. Można jednak podkreślić jego odrębność np. większymi elementami w tej samej kolorystyce, co reszta nawierzchni lub w zupełnie innej barwie.

Betonowa nawierzchnia tarasu
(fot. Kamal)
Betonowa nawierzchnia tarasu
(fot. Bruk-Bet)
Elementy na betonowe nawierzchnie tarasu mogą mieć różną wielkość, kolor i kształt.

Pod taras z kostki wykonuje się taką samą podbudowę jak pod ścieżkę. Ze względu na znacznie mniejsze obciążenia tarasu, nie wymagają one aż tak mocnej podbudowy - jak podjazdy czy inne nawierzchnie jezdne - jednak wszystkie warstwy powinny być starannie uformowane.

Podbudowę pod taras stanowi zagęszczona warstwa piasku o grubości 10-20 cm (pod którą czasem układa się geowłókninę). Ponieważ ma być stabilna, zaleca się, by każdą warstwę o grubości 10 cm ubić zagęszczarką mechaniczną. Na tak przygotowanej podbudowie wysypuje się warstwę piasku, na które układa się kostkę. Obrzeża tarasu trzeba ustabilizować krawężnikami. Powinny być mocno osadzone, dlatego układa się je w warstwie mieszanki betonowej.

Na solidnie ułożonej betonowej nawierzchni woda będzie wnikać w przestrzenie pomiędzy kostką lub płytami w bardzo niewielkim stopniu, dlatego taras wykonuje się ze spadkiem w kierunku od budynku. Za obrzeżem warto wykonać też opaskę, np. z ozdobnego żwiru, drobnych kamieni, przez którą do ziemi będzie wsiąkać nadmiar wody spływającej z niego.

Usuwanie mchów i porostów za pomocą myjki ciśnieniowej
Mchy, porosty oraz inne zabrudzenia z tarasu i schodów na niego prowadzących usuniemy za pomocą myjki ciśnieniowej. (fot. Kärcher)

Uwaga! Podbudowy nie należy wykonywać na warstwie humusu, czyli ziemi urodzajnej. Trzeba ją usunąć aż do gruntu rodzimego i dopiero na nim przygotować podbudowę. Jeśli grunt rodzimy nie przepuszcza wody, to zaleca się głębsze wykorytowanie i ułożenie warstwy rozsączającej z piasku.

Zobacz jak ułożyć taras z kostki

Tomasz Rybarczyk
fot. otwierająca: Polbruk

aktualizacja: 2018-09-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Kwestia gustu i/lub użyteczności. Może być nawet materiał kompozytowy. Ale, trzeba to jasno stwierdzić - kamień lub beton (mówię o kostce) jest materiałem nie do zniszczenia. No chyba, że ktoś się bardzo postara.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

06 Lis 2018, 14:48

Jeśli mam wybierać - na gruncie - to ewidentnie coś stabilnego, odpornego na grilowanie, obciążenie etc. Jednym słowem - płyty betonowe lub kostka.

Gość Niedowiarek

06 Lis 2018, 14:47

No dokładnie jest jak piszecie. Odporność na czynniki zewnetrzne to kwestia zabezpieczenia drewna. Im lepszy preparat tym po prostu materiał bedzie wytrzymaly dłuzej. A drewniany taras to jak dla mnie trend, ktory nigdy nie minie. Raz na jakis czas pomaluje sie olejem do tarasów i deski ...

Gość Marian

24 Paź 2018, 17:27

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus Dodatkowy cień "Schattenplus" jest przeciwsłonecznym poszyciem, które daje się dodatkowo opuszczać z przodu na markizie jako zasłona. Markilux ...
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG!
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG! Oferta firmy PROBET-DASAG, została poszerzona o kwadratowe płyty FORZA, dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Wykonane z wysokiej ...
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech Nawierzchnia podjazdu przed domem bywa narażona na duże obciążenia a także wycieki oleju czy benzyny. PRESSBETON® jest bardzo wytrzymały. ...

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".