Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

Jakie drewno na taras?

Odpowiedź eksperta: Deski tarasowe przeznaczone do stosowania na zewnątrz muszą być wykonane z drewna o bardzo dużej trwałości.

Jakie drewno na taras?

Najtańsze jest ułożenie poszycia tarasu z desek sosnowych lub świerkowych. Jest to jednak drewno miękkie, nieodporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodniki. Dlatego powinno być fabrycznie zaimpregnowane. Warto też zabezpieczyć je przed wilgocią. Do wyboru są lakierobejce, lazury, impregnaty barwiące i transparentne, czyli takie, które nie zakrywają słojów.

Obecnie bardzo popularne jest drewno egzotyczne, a wśród nich mało jeszcze znane bangkirai, massaranduba czy cumaru. Ma ono naturalną zawartość oleju i sporo garbników, dzięki czemu jest odporne na warunki atmosferyczne. Jednak, aby z czasem nie poszarzało, warto je co pewien czas natłuszczać olejem do renowacji drewna.

Deski z drewna twardego należy układać na co najmniej równie twardych legarach. Tak więc na miękkich sosnowych belkach nie powinno znaleźć się poszycie z dębu czy gatunków egzotycznych. Najlepiej zresztą, jeśli legary i deski są z tego samego drewna. Unikniemy wtedy nieprzyjemnej niespodzianki, kiedy to wypłukiwane przez deszcz z „egzotycznych” desek garbniki spowodują zacieki na legarach.

Elementy wykonane z drewna egzotycznego powinny być mocowane wkrętami ze stali nierdzewnej, gdyż inne wchodzą w reakcję chemiczną z drewnem i odbarwiają je.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska
aktualizacja: 2017-08-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Najlepsze to chyba jest tak jak u nas- egzotyczne no albo kompozyty

Gość Paweł

07 Maj 2015, 11:11

czy destki bangkirai maluje sie przed polozeniem?? bo wszystkie mi wykrzywilo i czy da sie je wyprostowac w póżniejszym etapie montowania?? porsze o szybka odpowiedz

Gość lukas sosnowiec

28 Lip 2014, 18:14

Cytat Witam w moim odczuciu tylko i wyłącznie Drewno egzotyczne - nie wymaga konserwacji, samo w sobie zawiera substancje konserwujące i przeciwdziałające rozwojowi grzybów oraz szkodników. I sam wygląd ahh I cena, ach

mhtyl

02 Maj 2014, 13:21

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze