Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

W jaki sposób układa się płyty betonowe i kamienne na tarasach ziemnych?

Odpowiedź eksperta: Montaż płyt tarasowych na gruncie to najlepsza metoda zabudowy przydomowego tarasu. Nie wymaga wykonania płyty żelbetowej oraz zakupu drogich klejów i izolacji wodochronnych. Na taki taras musimy oczywiście dobrać odpowiednie płyty tarasowe np. z serii Rezydencja o grubości 4 cm, które zapewnią nam właściwą nośność na niezwiązanym podłożu.

W jaki sposób układa się płyty betonowe i kamienne na tarasach ziemnych?

Płyty ułożone metodą "na sucho" bez klejenia, można łatwo w razie potrzeby wymienić, jeżeli nastąpiłoby ich uszkodzenie w trakcie użytkowania. Przy budowie punktem wyjściowym jest projekt, który w przypadku tarasu powinien zawierać informacje dotyczące jego dokładnych wymiarów i kształtu oraz rodzaju i wzoru układanych płyt. Przygotowanie podłoża rozpoczynamy od tzw. korytowania, czyli usunięcia warstwy humusu i gruntu rodzimego na głębokości ok. 20–30 cm.

Podłoże pokrywamy warstwą piasku grubości 10 cm i utwardzamy zagęszczarką, pamiętając o zachowaniu odpowiednich kierunków spadków (ok. 2%). Stabilność tarasu zapewni obrzegowanie jego krawędzi, do czego możemy wykorzystać palisady ogrodowe, obrzeża palisadowe lub elementy stopni schodowych, układane na warstwie półsuchego betonu. Następnie wykonujemy podbudowę z kruszywa łamanego o grubości ok. 15–20 cm. Całość dokładnie zagęszczamy, utrzymując projektowane spadki, a następnie wykonujemy podsypkę z grysu 2–8 mm o grubości 4–5 cm.

Na tak przygotowanym podłożu zaczynamy montaż płyt, na bieżąco kontrolując ich właściwy poziom. Poszczególne elementy układamy zachowując pomiędzy nimi spoiny o szerokości 3–10 mm, które następnie wypełniamy fugą żywiczną, drobnym grysem 1–3 mm lub płukanym piaskiem.

Jarosław Kwaśniak
Szef Promocji i Rozwoju Marek BRUK-BET
fot. Bruk-Bet

aktualizacja: 2017-08-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dobry artykuł ale nic nie wspomniane o używaniu chemii do kamienia od tyłu (spodu). Impregnat izolacyjny Hi 3000 który zapobiega powstawaniu ciemnych przebarwień na kamieniu. Jest to bardzo ważna rzecz a w większości przypadków pomijana a efekty niekorzystne i nieodwracalne póżniej.

Gość Marek

22 Lip 2017, 09:25

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze