Budujemy Dom

Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

Artykuł na: 6-9 minut

Ci, którzy spróbowali sięgnąć po pieniądze z programu Czyste Powietrze, zderzyli się z dość skomplikowanymi formalnościami i urzędnikami nie zawsze przygotowanymi do obsługi uruchomionego w pośpiechu programu. Tym, którzy dopiero zamierzają aplikować, doradzamy jak załatwić dotację i dlaczego nie należy specjalnie liczyć na pożyczkę.

Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

DOPŁATA W RAMACH PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE" - JAK TO ZAŁATWIĆ?

Wniosek o dofinansowanie składa się w wersji elektronicznej poprzez aplikację internetową, tj. Portal Beneficjenta, dostępny na stronie WFOŚiGW. Żeby to zrobić, na portalu trzeba założyć specjalne konto. "Instrukcja składania wniosku krok po kroku", którą ściągnęliśmy z witryny mazowieckiego Funduszu Ochrony Środowiska, ma 44 strony! Gdy chętny do udziału w Programie nie ma możliwości aplikowania drogą elektroniczną, może złożyć papiery w siedzibie właściwego WFOŚ lub w jego oddziale.

Do wniosku należy załączyć oświadczenia współwłaścicieli nieruchomości o zgodzie na realizację przedsięwzięcia, dokumenty potwierdzające dochody, dokument potwierdzający prawo własności budynku (o ile w zgłoszeniu nie wpisano numeru Księgi Wieczystej), ewentualnie audyt energetyczny (jeśli został przeprowadzony).

Na etapie budowy potrzebna jest ostateczna decyzja o pozwoleniu lub zgłoszenie zamiaru wykonania robót. Fundusz ma 3 miesiące na rozpatrzenie sprawy. Jeśli dopatrzy się jakiś błędów lub braków, na ich poprawę lub uzupełnienie da 14 dni. Podpisanie umowy o dofinansowanie poprzedzi wizja lokalna, dokonana przez przedstawiciela WFOŚiGW.

Na realizację przedsięwzięcia są 2 lata, liczone od dnia podpisania umowy. Do jego rozliczenia potrzebne będzie jeszcze złożenie wniosku o płatność, z fakturami za materiał i usługi oraz dokumentami poświadczającymi ich opłacenie (np. potwierdzenia przelewu). Przez 3 lata po zakończeniu inwestycji Fundusz może skontrolować wnioskodawcę.

DOPŁATA W RAMACH PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE" - NA KONKRETNYM PRZYKŁADZIE

Jeden z uczestników internetowego forum naszego miesięcznika (forum.budujemydom.pl) zadał na nim następujące pytanie (właściwie serię pytań):

MrTomo: Kowalski chce wymienić kocioł na nowy. Sam kocioł, bo system kominowy ma dobry, ceramiczny, całkiem nowy, tylko kocioł stary. Kocioł ma być węglowy zasypowy klasy 5 i innego Kowalski nie chce.

I do tego może wymieniłby kilka okien na lepsze, ale może nie od razu, tylko np. za dwa lata.

To co taki Kowalski musi zrobić, gdzie się udać, co pobrać, wypełnić i jakie mieć audyty i rachunki, żeby coś dostać z powrotem?

Ostatecznie, gdyby akurat nie miał gotówki na upatrzony kocioł, to na jakiej podstawie dostanie ten kredyt na 2,5% i na jaką sumę? Całą czy pomniejszoną o dopłatę?

Ktoś może to ogarnąć?

Spróbowaliśmy to ogarnąć.

Po pierwsze, jeśli Kowalski chce wstawić nowy kocioł na paliwo stałe, to musi on spełniać wymogi rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 (ekoprojekt - wymogi od 01.01.2020r.) - to więcej niż nasza klasa 5. Klasa piąta wystarczyłaby, gdyby Kowalski zainstalował nowy kocioł wcześniej, a teraz - korzystając z programu Czyste Powietrze - wystąpił o dopłatę do wymiany okien czy docieplenia.

Po drugie, dopłata do kotła na paliwo stałe przysługuje tylko wtedy, gdy nie jest możliwe albo uzasadnione ekonomicznie przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, Kowalski rejestruje się na Portalu Beneficjenta właściwego Wojewódzkiego Funduszu, wypełnia wniosek i składa go z wyliczonymi wyżej załącznikami. Po wizycie człowieka z Funduszu, podpisaniu umowy o dofinansowanie i wymianie kotła, może złożyć wniosek o rozliczenie tego etapu. Prace można bowiem wykonywać i rozliczać etapami. W tym przypadku rozsądna kolejność wygląda tak: wymiana kotła, zwrot pieniędzy z programu Czyste Powietrze, dopiero potem (za odzyskane środki) wymiana okien i rozliczenie tego etapu. Trzeba pamiętać, że ze wszystkimi robotami Kowalski musi uwinąć się w 2 lata.

Kocioł i okna mają być fabrycznie nowe i mieć pisemną gwarancję producenta w zakresie jakości towaru. Współczynnik przenikania ciepła stolarki musi spełniać warunki obowiązujące po 31 grudnia 2020 r., czyli w przypadku okien pionowych wynosić góra 0,9 W/(m²·K).

Gdy chodzi o pożyczkę, to przesłaliśmy pytanie forumowicza do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i po przeszło 3 tygodniach oczekiwania dostaliśmy następującą odpowiedź:

Gdy Wnioskodawca nie ma gotówki na przeprowadzenie działań związanych z zakupem kotła i przeprowadzeniem termomodernizacji, wówczas we wniosku o płatność może podać numer rachunku bankowego wykonawcy przedsięwzięcia, który wcześniej zrealizuje je z własnych środków.

Po zrealizowaniu zadania Kowalski przesyła do WFOŚiGW wniosek o płatność (częściową lub końcową) razem z zestawieniem dowodów księgowych potwierdzających koszt i zakres zrealizowanego zadania. Gdy jest to wniosek o płatność końcową, po zweryfikowaniu wniosku WFOŚiGW wysyła wizytację końcową, która ma potwierdzić wykonanie zakresu określonego we wniosku o dofinansowanie i dotrzymanie parametrów określonych w programie.

Po potwierdzeniu poprawności wykonanego zadania, WFOŚiGW wypłaca środki na wskazany przez Kowalskiego rachunek bankowy.

Czy ocieplenie domu ma związek ze smogiem?

Janusz Werner
fot. Fotolia

aktualizacja: 2018-11-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Bo to jest program dla dofinansowania kieszeni  cwaniakom a nie szarym obywateli.

mhtyl

16 Gru 2018, 08:19

8 godzin temu, Takiowaki napisał: Dadzą przecież po 8tys na wymianę kotłów za Necko, tylko nie wiadomo kiedy 😁 Wczoraj facet u którego robię zlecenie dostał pisemko że będzie musiał z własnej kieszeni wybulić jeszcze 6 tysi , z papierologią walczy ...

joks

16 Gru 2018, 07:49

Dadzą przecież po 8tys na wymianę kotłów za Necko, tylko nie wiadomo kiedy 😁

Takiowaki

15 Gru 2018, 22:49

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER Program partnerski Mistrzowie Izolacji to kolejna inicjatywa ISOVER skierowana do firm wykonawczych. W tym roku marka obchodzi 25-lecie obecności ...
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL Firma ROCKWOOL Polska stworzyła darmową aplikację ROCKWOOL AntySmog, która przeprowadza symulacje korzyści, jakie przynosi ocieplenie domu.
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S BAU to światowe targi architektury oraz materiałów i systemów stosowanych w budownictwie. Ich kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-19 ...

Na co zwracać uwagę stosując polistyren ekstrudowany XPS?

Podczas stosowania XPS należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

polecane produkty i technologie

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".