Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Aktualności

Program Gwarancji Jakości Styropianu

Rozpoczął się pierwszy, kompleksowy system badania jakości polskiego styropianu. Badania, których inicjatorem są sami producenci, pokażą prawdę o najpopularniejszym materiale do termoizolacji budynków.

Program Gwarancji Jakości Styropianu został przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu z siedzibą w Warszawie. Wystartował formalnie 15 listopada 2010 roku.  Tego dnia rozpoczął się pierwszy cykl badań. Każdego roku odbędą się trzy cykle sprawdzania jakości wyrobów znajdujących się na rynku.

System badania styropianu oparty jest o transparentną i w pełni kontrolowaną przez niezależną kancelarię prawną oraz notariusza procedurę zakupu próbek, badania technicznego i sankcji wobec nierzetelnych producentów. Jego opracowywanie trwało ponad rok i zostało przygotowane przez grupę 23 producentów, którzy skupiają ponad 70 procent udziałów w rynku.

Po roku ciężkiej pracy udało nam się opracować system, który eliminuje niedociągnięcia, które występowały w dotychczasowych rozwiązaniach i były przedmiotem licznych kontrowersji zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Bardzo szanujemy wszystkie wysiłki, które zmierzają do ulepszenia rynku styropianu, ale dotychczasowe próby uważamy za nieudane.

Problemem były niejasne i niereprezentatywne procedury zakupu próbek oraz ich badania, które bardziej zaciemniały niż rozjaśniały rzeczywisty obraz sytuacji na rynku. Dlatego już dawno zdecydowaliśmy się na uruchomienie własnego systemu - bardzo kosztownego i pracochłonnego, ale o najwyższych, możliwych standardach. Przy jego opracowaniu wykorzystaliśmy doświadczenia zebrane przez Plastics Europe – Europejską Organizację Producentów Surowców Chemicznych, która współfinansuje jego wdrożenie w naszym kraju. Zapraszamy wszystkich producentów do udziału w Programie Gwarancji Jakości Styropianu PSPS  – powiedział Kamil Kiejna, dyrektor PSPS.

Główną zaletą sytemu kontroli jakości wyrobów PSPS jest pełna transparentność i obiektywizm. Specjalnie zatrudniona w tym celu kancelaria prawna oraz notariusz, wedle ściśle przygotowanej procedury nadzoruje zakup próbek w losowo wybranych punktach handlowych. Zakup i badanie obejmuje wyroby wszystkich, ponad 100, aktywnie działających na rynku producentów.

Jedna z zakupionych próbek zostanie poddana badaniom laboratoryjnym, a druga odpowiednio zdeponowana na wypadek konieczności przeprowadzenia procedury odwoławczej. Po badaniu producent zostanie powiadomiony o jego wynikach. W przypadku negatywnego rezultatu zostanie też wezwany do przeprowadzenia procedury naprawczej. Brak poprawy wykazany w kolejnym cyklu badania spowoduje sankcje prawne i administracyjne wobec wytwórcy zakwestionowanych próbek.

Program Gwarancji Jakości Styropianu PSPS jest dobrowolną inicjatywą producentów, którzy chcą wyeliminować problem oferowania konsumentom płyt styropianowych dla budownictwa nie spełniających deklarowanego poziomu parametrów technicznych. Transparentna, precyzyjna i rygorystycznie przestrzegana procedura ma zapewnić pełną obiektywność wyników kontroli i badań.

Dzięki samokontroli producenci chcą też pokazać, że zależy im na dobrym wizerunku polskiej branży styropianowej. Dodatkowo Program Gwarancji Jakości Styropianu PSPS odciąża finansowo państwowe organy nadzoru budowlanego. Wysokie koszty związane z badaniami produktów ponoszą dobrowolnie opodatkowani producenci. Znowelizowane Prawo Budowlane pozwala od 2011 roku na wykorzystanie wyników tych badań w postępowaniach administracyjnych wszczynanych przez organy Nadzoru Budowlanego.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu jest organizacją pozarządową skupiającą 23 firmy reprezentujące ponad 70 procent rynku styropianu w Polsce. Istnieje od 2009 roku. Do celów statutowych organizacji należy, między innymi, integracja polskich producentów styropianu oraz dbanie o dobrą jakość wyrobów styropianowych wprowadzanych do obrotu.

Więcej informacji o Programie Gwarancji Jakości Styropianu PSPS można znaleźć pod adresem:

aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

W związku z powtarzającymi się w mediach błędnymi informacjami dot. zasad badania parametru gęstości w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu PSPS, informujemy, że wstępnemu badaniu gęstości podlegać będą wyroby wszystkich producentów kontrolowanych w ramach Programu, ...

autorushd

24 Wrz 2011, 19:15

Najwyższa pora. Bo raport ITB o tym co się dzieje w polskim styropianie był porażający - ponad połowa firm sprzedaje tandetny styropian z zawyżonymi parametrami na opakowaniach czy granulatem z recyklingu. Sprawę zdecydowanie trzeba nagłaśniać i wziąć się za nieuczciwych producentów, ...

Gość tofu

14 Gru 2010, 10:52

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Fasada Roku 2017 na ostatniej prostej
Fasada Roku 2017 na ostatniej prostej Coraz mniej czasu pozostało architektom, inwestorom i wykonawcom, by stanąć do walki o tytuł Fasady Roku 2017, 10 tys. zł oraz pewne miejsce ...
Konkurs Termo Organiki na amatorski film rozstrzygnięty!
Konkurs Termo Organiki na amatorski film rozstrzygnięty! Ogólnopolski konkurs filmowy "Nakręć się na czarne kropki" organizowany przez Termo Organikę, producenta popularnego styropianu "Dalmatyńczyk", ...
Grupa ROCKWOOL świętuje 80 urodziny
Grupa ROCKWOOL świętuje 80 urodziny W listopadzie 2017 roku upłynęła 80. rocznica powstania firmy ROCKWOOL – światowego lidera w produkcji wełny skalnej, dostawcy produktów, ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze