Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Właściwe zastosowanie wełny i styropianu

Wełna mineralna i styropian mają praktycznie te same właściwości termoizolacyjne, ale różnią się wieloma innymi cechami. Styropian jest np. bardzo lekki i sztywny, wełna zaś cięższa ale za to bardziej elastyczna. Dlatego właśnie dokonując wyboru trzeba pamiętać, gdzie i jak mają być ułożone.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA


Wełna idzie tam gdzie stelaż, styropian trudno szczelnie ułożyć między deskami, wełnę bez problemu. Styropian „zanika” w kontakcie z większością impregnatów do drewna. Ponieważ większość dachów to drewniany stelaż – stąd wełna.

Ale są płyty zbrojonego styropianu, czy konstrukcje „blacha – styropian – blacha”, z których się robi świetne izolacje „od góry”.W wielu sytuacjach istotne jest to, że styropian jest znacznie mniej niż wełna podatny na zawilgocenie. Pozostawienie ocieplonej wełną ściany bez tynku może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do jej trwałego zawilgocenia, podczas gdy styropianowi nie wyrządzi szkody. Dobrym przykładem są też ściany fundamentowe i piwniczne oraz podłogi na gruncie – tam gdzie ryzyko zawilgocenia jest duże styropian zdecydowanie dominuje.

Zastanawiam się czy wełna mineralna w ogóle nadaje się do ocieplania fundamentów, albo do podłóg? Ciekaw jestem, czy ktoś z was się na to zdecydował? Czy wełna ma szansę pozostać sucha, w miejscach gdzie zawsze może pojawić się wilgoć lub nawet woda? A w tym roku poziom wód gruntowych, przynajmniej w mojej okolicy, jest tak wysoki, że ludzie od ponad pół roku mają wodę w piwnicach, w miejscach gdzie jej nigdy nie było, bo grunt suchy, piaszczysty i przepuszczalny.Oczywiście każdy materiał ma przewidziany pewien ograniczony obszar zastosowań, w których jest dobry. Jednak zdarza się nawet, że osoby zawodowo związane z budownictwem wypisują na ten temat bzdury. Oto jaką odpowiedź dostał internauta, pytający dlaczego u niego na poddaszu izolowanym dość miękką wełną z rolki robi się latem tak gorąco.

Elastyczna wełna świetnie sprawdzi się przy ocieplaniu dachu pomiędzy krokwiami W miejscach narażonych na wilgoć zdecydowanie lepszym wyborem będzie styropian lub nawet jeszcze mniej nasiąkliwy polistyren ekstrudowany
a) fot. Ursa b) fot. Austrotherm
Rodzaj izolacji trzeba dopasować do miejsca ułożenia: (a) elastyczna wełna świetnie sprawdzi się przy ocieplaniu dachu pomiędzy krokwiami; (b) w miejscach narażonych na wilgoć zdecydowanie lepszym wyborem będzie styropian lub nawet jeszcze mniej nasiąkliwy polistyren ekstrudowany

Ta wełna nie służy do izolacji tylko do wypełniania lub wyrównywania mostków termicznych po położeniu wełny twardej i tyle. Na poddaszu to powinna być wełna taka sama jak kładzie się na podłogi, ewentualnie troszkę słabsza a grubość obliczeniowa to w zależności od pokrycia połaci dachu i regionu 25–40 cm. To zapewni prawidłową izolację. Najpierw układa się między krokwiami ok. 15 cm, później jeszcze po ok. 15 cm po całości i dopiero na to koniecznie paroizolacja – taka srebrna folia (…)

Takie z życia wzięte: leciałem dziś osobiście na reklamacje klimy na poddaszu że nie chłodzi, a okazało się, że podobnie jak twój dach jest zaizolowany tym badziewiem. Płyty okazały się gorące a na dachu była blachodachówka i deskowanie. Dwa dni słoneczne pokazały co się dzieje z tymi współczynnikami nagryzmolonymi na tych wełnach.Na szczęście, przynajmniej czasem, ktoś zareaguje:

Co za herezje! Od kiedy to ocieplenie dachu stromego wykonuje się z wełny twardej? Wełna twarda jest izolacja termiczną dachów płaskich i stropów kondygnacyjnych. Użyta przez autora zapytania wełna URSA DF 40 jest dobrą wełną na ten rodzaj docieplenia.


Droższą wełnę twardą w postaci płyt stosuje się tam, gdzie jest ona narażona na obciążenia, tak jak w podłogach. W innych sytuacjach nie jest konieczna, choć wykonawcy bardzo chętnie polecają ją inwestorom, bo układa się ją łatwiej.

Poddasza często są przegrzane nie dlatego, że zastosowano niewłaściwą wełnę, ale dlatego, że zastosowano jej za mało, a okna nie są zacienione. Dotyczy to szczególnie okien dachowych, przez które latem dociera do wnętrz znacznie więcej słońca (i ciepła) niż przez okna fasadowe o takiej samej powierzchni.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-01-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

archimago: Ta przestrzeń przy deskowanym dachy między deskami a wełną ma służyć do wentylowania desek po to by deski nie spleśniały itp. a odprowadzenie gorącego powietrza to może przy okazji.

Gość Pluto

14 Lut 2013, 09:37

W dachu pomiędzy pokryciem a izolacją termiczną, konieczne jest po prostu wykonanie przestrzeni wentylującej z dopływem i odprowadzeniem nagrzanego powietrza. jak się tego nie zrobi, to nagrzane pokrycie (czasem i do 70 stopni ), nagrzeje wszelkie izolacje i co za tym idzie pomieszczenia ...

Gość archimago

24 Paź 2011, 21:23

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Politechnika Warszawska oraz Termo Organika razem dla czystego powietrza
Politechnika Warszawska oraz Termo Organika razem dla czystego powietrza 23 października 2017 r. podczas konferencji prasowej w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprezentowano ...
AQUA PASSIVE - grafitowa termoizolacja fundamentów
AQUA PASSIVE - grafitowa termoizolacja fundamentów Najważniejszym parametrem materiałów termoizolacyjnych jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższy, tym lepsze ocieplenie. W grafitowych ...
Laur Klienta 2017 dla systemów ociepleń Caparol
Laur Klienta 2017 dla systemów ociepleń Caparol Konsumenci docenili systemy elewacyjne Caparol - Classic, Longlife i Carbon przyznając nagrodę Odkrycie Roku 2017. Produkty oceniano pod względem ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze