Nieszczelność budynku a straty ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nieszczelność budynku a straty ciepła

Przyczyną zwiększonych strat ciepła mogą być nie tylko mostki termiczne, ale również nieszczelność przegród budynku. Efektem nieszczelności jest np. przewiewanie, ponadto nieszczelność izolacji może powodować zawilgocenie budynku w wyniku przenikania pary wodnej, wód opadowych oraz podciągania wilgoci gruntowej.

aktualizacja: 2024-01-10 07:06:08

Strata ciepła w nieszczelnie osadzonych oknach i drzwiach zewnętrznych

Bywa, że okno jest osadzone tak niestarannie, że stojąc przy nim, czujemy przeciąg. Wszelkie tego rodzaju nieszczelności są przyczyną niekontrolowanej wentylacji, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku domów z wentylacją nawiewno-wywiewną, bo stawia pod znakiem zapytania sens budowy takiej instalacji wentylacyjnej, szczególnie z odzyskiem ciepła.

Strata ciepła w wyniku wadliwej paroizolacji przegród budynku

Barierę, w postaci folii, ograniczającą przenikanie pary wodnej stosuje się najczęściej na poddaszach użytkowych, by chronić izolację z wełny mineralnej oraz drewnianą konstrukcję dachu przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczeń.

By paroizolacja była skuteczna, musi tworzyć ciągłą warstwę, dlatego powinno się układać ją na zakład i sklejać arkusze. Wymaga to oczywiście staranności od wykonawcy.

Nieskuteczna izolacja od wilgoci i wody gruntowej

Tego rodzaju izolacje muszą być zawsze dobrane do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce oraz tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie. Rozwiązanie dobre w jednym budynku może się okazać nieskuteczne w innym.

Nieskuteczność izolacji grozi trwałym zawilgoceniem, co wpływa niszcząco na elementy konstrukcyjne, sprzyja zagrzybieniu, a ponadto zawilgocona termoizolacja traci swe właściwości.

W najważniejsza jest izolacja pozioma fundamentu oraz podłogi na gruncie, która chroni przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Najczęściej izolację fundamentu układa się z 2-3 warstw papy na lepiku albo ze specjalnej folii. Natomiast podłogę na gruncie zwykle izoluje się warstwą folii budowlanej układanej na zakład, wielu specjalistów uważa jednak, że jest to mało skuteczne rozwiązanie, bo zakłady nie są szczelne, a samą folię bardzo łatwo uszkodzić, chodząc po niej.

Jeśli dom jest podpiwniczony, to konieczna jest także izolacja pionowa ścian piwnicy.

Gdy warunki gruntowo-wodne są trudne, to nawet w domu bez piwnic lepiej zlecić wykonanie indywidualnego projekty izolacji przeciwwilgociowej - chodzi przede wszystkim o izolację podłogi na gruncie, jeśli ulegnie zawilgoceniu jej osuszenie będzie bardzo trudne. Wybór materiałów izolacyjnych jest bardzo duży (np. zapraw hydroizolacyjnych nazywanych szlamami) i tylko specjalista dobierze je właściwie.

W domu z piwnicą projekt izolacji powinno się w zasadzie wykonać zawsze. Niezbędny jest też fachowy nadzór, w zasadzie przez cały czas, gdy wykonywane są roboty hydroizolacyjne. Wystarczy drobny błąd, by izolacja straciła szczelność, a jej naprawa w gotowym budynku jest trudna i kosztowna.

Schemat: Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, izolację trzeba wykonać jako szczelną wannę obejmującą całą podziemną część budynku
Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, izolację trzeba wykonać jako szczelną "wannę" obejmującą całą podziemną część budynku

Redaktor: Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

Gość maciek

03 Mar 2014, 22:16

Tylko rysunek pokazuje ukłąd fundamentów dla obciążenia wilgocią a nie wodą

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!