Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Remont domu w technologii szkieletu drewnianego za 270 tys. zł

Przed 2007 r. na działce pod miastem mieliśmy z mężem parterowy domek letniskowy o pow. 32 m2. Kiedy postanowiliśmy przeprowadzić się do niego na stałe, najpierw poprosiliśmy architekta o zaprojektowanie jego rozbudowy i termomodernizacji. Musieliśmy tak zrobić, ponieważ istniejący drewniany domek szkieletowy był zbyt mały, żeby mieszkać w nim przez cały rok i… nie miał ocieplonych ścian, ani dachu - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która termomodernizację przeprowadziła w 2007 r.

Remont domu w technologii szkieletu drewnianego za 270 tys. zł

Dom: w technologii szkieletu drewnianego, parterowy z poddaszem; powierzchnia 120 m2.

Termomodernizacja podłóg, ścian, okien, dachu: połączona została z rozbudową budynku. Stare drewniane podłogi na legarach rozebrano i ocieplono w pionie stare ławy fundamentowe (po obu stronach styropianem o gr. 5 cm), ułożono nowe wylewki betonowe na gruncie z warstwą izolacji termicznej ze styropianu o gr. 10 cm. Stare ściany zmodernizowano metodą lekką suchą. Wstawiono nowe okna typu termofloat, z szybami o współczynniku przenikania ciepła U= 1,1. Dach ocieplono dwoma warstwami wełny mineralnej o gr. 25 cm.

Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne
Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne

Decyzja: przed 2007 r. na działce pod miastem mieliśmy z mężem parterowy domek letniskowy o pow. 32 m2. Kiedy postanowiliśmy przeprowadzić się do niego na stałe, najpierw poprosiliśmy architekta o zaprojektowanie jego rozbudowy i termomodernizacji. Musieliśmy tak zrobić, ponieważ istniejący drewniany domek szkieletowy był zbyt mały, żeby mieszkać w nim przez cały rok i… nie miał ocieplonych ścian, ani dachu.

Architekt, po zbadaniu istniejących ścian, zdecydował o poszerzeniu frontu poprzez dobudowanie z południowego boku pokoju. Z tyłu umieścił nową kuchnię i salon z tarasem, a na malutkim poddaszu – dwie sypialnie. Rozbudowę zaordynował według technologii szkieletu drewnianego. Podczas rozbiórki bocznej i tylnej ściany potwierdziło się, że między drewnianymi warstwami, ściany nie miały ocieplenia z wełny lub styropianu, tylko pustkę powietrzną. Dach nad nieużytkowym stryszkiem też nie był ocieplony.

Nad tarasem i na jego zachodnim boku zbudowano dach i ścianę z poliwęglanu komorowego. Zasłaniają tył domu od wiatrów Nowe ściany wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego i wstawiono nowe okna
Nad tarasem i na jego zachodnim boku zbudowano dach i ścianę z poliwęglanu komorowego. Zasłaniają tył domu od wiatrów Nowe ściany wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego i wstawiono nowe okna

Rozbudowa i termomodernizacja domu - porady i przestrogi:

Pod blachodachówką ułożono na krzyż wełnę mineralną o łącznej gr. 25 cm, 2 rodzaje folii i boazerię
Pod blachodachówką ułożono na krzyż wełnę mineralną o łącznej gr. 25 cm, 2 rodzaje folii i boazerię

Nie rozebraliśmy dwóch istniejących ścian zewnętrznych, tylko cieśle skonstruowali przy nich, na wkręty, drewniany ruszt z listew rozstawionych na wymiar płyt wełny mineralnej. Sztywne płyty układali na wcisk i na mijankę, tworząc najpierw jedną, a po skonstruowaniu kolejnego rusztu – drugą poprzeczną warstwę ocieplenia.

Łącznie izolacja termiczna ma teraz gr. 25 cm. Po jej obu stronach robotnicy umocowali odpowiednie folie budowlane i zamknęli trzecią warstwą desek elewacyjnych, wykonując szczeliny wentylacyjne.

Nowe ściany skonstruowali w technologii szkieletu drewnianego, z ociepleniem o gr. 25 cm. Po wzniesieniu nowej więźby dachowej, pod skośnymi połaciami ułożyli bardzo podobne ocieplenie z dwóch rodzajów folii dachowych oraz dwóch skrzyżowanych ze sobą warstw wełny mineralnej. Stropodach od strony wnętrza wykończyli boazerią z drewna.

W starej i nowej części domu wstawili nowe okna z PVC. Mają standardowy współczynnik przenikania ciepła. Strop nad parterem zaopatrzyli w: dwie warstwy folii oraz styropian o gr. 15 cm, które mają za zadanie wygłuszyć obie kondygnacje.

Rozbudowany dom jest dobrze zaizolowany termicznie, bo w zimie jest w nim gorąco, a w lecie chłodno. Kilka miesięcy po przeprowadzce mąż zbudował nad tarasem i na jego zachodnim boku dach i ścianę z poliwęglanu komorowego, by zasłonić go od wiatrów. W środku też jest przez to trochę cieplej. Rozbudowę rozpoczęliśmy w maju, zakończyliśmy w październiku.

Rozbudowa i termomodernizacja domu - koszty:

  • cała rozbudowa 270 000 zł, w tym okna 13 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Narożnik ze starym fragmentem domu ocieplono metodą lekką suchą

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Politechnika Warszawska oraz Termo Organika razem dla czystego powietrza
Politechnika Warszawska oraz Termo Organika razem dla czystego powietrza 23 października 2017 r. podczas konferencji prasowej w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprezentowano ...
AQUA PASSIVE - grafitowa termoizolacja fundamentów
AQUA PASSIVE - grafitowa termoizolacja fundamentów Najważniejszym parametrem materiałów termoizolacyjnych jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższy, tym lepsze ocieplenie. W grafitowych ...
Laur Klienta 2017 dla systemów ociepleń Caparol
Laur Klienta 2017 dla systemów ociepleń Caparol Konsumenci docenili systemy elewacyjne Caparol - Classic, Longlife i Carbon przyznając nagrodę Odkrycie Roku 2017. Produkty oceniano pod względem ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze