Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / ABC

Budynek energooszczędny

Ogólnie można powiedzieć, że budynek energooszczędny to taki dom, który zużywa relatywnie mało energii potrzebnej do jego eksploatacji, a zwłaszcza do ogrzewania pomieszczeń. Jak można to oszacować?

Do tego celu służy obliczeniowy wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną E (kWh/m3/rok), który w domu uznanym za energooszczędny powinien stanowić około 70% normowej wartości granicznej E0.

Na wartość wskaźnika E ma wpływ:
 • izolacyjność termiczna wszystkich przegród zewnętrznych (ścian, okien, drzwi, dachu, podłogi na gruncie itp.), czyli współczynniki przenikania ciepła U [W/(m2K)] oraz wielkość ich powierzchni, bo od tego zależą straty ciepła przenikającego przez te przegrody;
 • sposób wentylowania pomieszczeń (grawitacyjny, mechaniczny, z odzyskiem ciepła, klimatyzacja), czyli straty ciepła ponoszone na ogrzanie powietrza wentylacyjnego;
 • wielkość powierzchni przeszklonych i ich usytuowanie względem stron świata, czyli zyski ciepła od promieniowania słonecznego;
 • ilość osób zamieszkujących w domu, czyli zyski ciepła tzw. bytowego.

Natomiast wskaźnik E0 zależy od stosunku A/V, czyli powierzchni wszystkich przegród oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu oraz pomieszczeń nieogrzewanych, do kubatury ogrzewanej części domu i przyjmuje wartości:

 • E0=29,0 kWh/m3rok, jeśli A/V≤0,2;
 • E0=(26,6 12A/V) kWh/m3rok, jeśli 0,2ŁA/V≤0,9;
 • E0=37,4 kWh/m3rok, jeśli A/V≥0,9.

Do obliczeń wykorzystuje się odpowiednie programy komputerowe, ale możliwe jest również policzenie ich „na piechotę”, choć jest to zadanie raczej żmudne i w pewnym stopniu skomplikowane.

O wiele łatwiej zapamiętać i posługiwać się wskaźnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło przeliczonym na 1 m2 powierzchni domu przy założeniu, że wysokość pomieszczeń nie przekracza 2,9 m.

Wtedy domy, w których:

 • E≥140 kWh/m2rok , można uznać za niezbyt energooszczędne;
 • E≈110 kWh/m2rok, to domy standardowe;
 • E≤70 kWh/m2rok, to domy energooszczędne (zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech);
 • E≤15 kWh/m2rok, to tzw. domy pasywne, które mogą funkcjonować w sposób bierny, czyli bez aktywnych systemów ogrzewania i wentylowania powietrza.

Przykład 1– łatwo sobie wyobrazić dom o wszystkich bokach długości np. 10 m. Zapewnia to uzyskanie trzech kondygnacji (piwnica, parter, piętro lub parter i 2 piętra) o łącznej powierzchni 300 m2 (w uproszczeniu), przy kubaturze wynoszącej 1000 m3 i powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych równej 600 m2. W tym przykładzie stosunek A/V=0,6. Możemy go porównać np. z domem parterowym o takiej samej powierzchni, którego wysokość będzie równa 3,33 m, a wymiary w planie np. 12x25 m (najbardziej korzystne pod względem zagospodarowania).

Powierzchnia przegród zewnętrznych wyniesie wtedy 847 m2, a kubatura nadal będzie równa 1000 m3. Jednak w tym domu stosunek A/V=0,85, czyli jest sporo wyższy. Oznacza to, że budynek parterowy będzie znacznie szybciej tracił zgromadzone ciepło niż dom w kształcie sześcianu, a to jest równoznaczne z jego gorszą energooszczędnością.

Przykład 2 – porównajmy teraz dwa domy w kształcie sześcianu: jeden o boku 10 m (z przykładu 1) i drugi o boku 6,66 m, czyli o dwóch kondygnacjach. Jego powierzchnia użytkowa to 89 m2 (w uproszczeniu), powierzchnia przegród zewnętrznych 267 m2, a kubatura 296 m3. Stosunek A/V=0,91, a więc jest o połowę wyższy niż dla budynku o boku równym 10 m.

Jest to dowodem na to, że małe domy zwykle są mniej energooszczędne od dużych, pomimo że w wartościach bezwzględnych zużywa się w nich mniej energii (296 m3 x 37,4 kWh/m3rok = 11 070 kWh/rok – to mniej niż 1000 m3 x 33,8 kWh/m3rok = 33 800 kWh/rok).

Przykład 3 – rozpatrujemy dom znajdujący się w centralnej Polsce, pokój z oknem balkonowym o wysokości 2,35 m, pozycje Słońca dla godziny 1200. W najkrótszym dniu roku – 23 grudnia – promienie słoneczne padają na posadzkę pod kątem ok. 15°, a na ścianę aż 75°. Powierzchnia pionowa umieszczona w odległości 3 m od okna będzie więc oświetlona na wysokość około 1,45 m.

Na wiosnę i na jesieni, czyli 21 marca i 23 września promienie będą padały na posadzkę pod kątem około 38°. Ściana nie będzie już wtedy oświetlona, bo światło słoneczne wniknie w głąb pokoju na około 2,6 m. Natomiast w najdłuższym dniu roku, 21 czerwca, Słońce znajdzie się nad horyzontem pod kątem około 61° i oświetli pokój na długości około 0,8 m.

Z tych danych wynika, że zimą w pobliżu okien powinny znajdować się pionowe elementy, np. kamienne lub żeliwne (donice, rzeźby), które mogą pochłaniać dużą ilość promieniowania słonecznego. Natomiast w lecie, gdy znacznie częściej otwiera się okna, przedmioty te można ustawić w innym miejscu tak, aby nie przeszkadzały w komunikacji.

Przykład 4 – przedstawiony projekt domu może nie jest idealny pod względem energooszczędności, ale dobrze ilustruje zasadę stref buforowych. W pomieszczeniach mieszkalnych, czyli w pokojach, kuchni, łazience temperatura ma wynosić 18-22°, zaś w garażu i składziku najwyżej 4-8°.

Gdyby te strefy sąsiadowały ze sobą, to w domu energooszczędnym ściana pomiędzy nimi musiałaby mieć współczynnik UŁ0,3 W/(m2K). Jednak dzięki oddzieleniu ich strefą buforową – pomieszczeniem gospodarczym i spiżarnią, w których temperatura wynosi 12-15°C – można zastosować typowe ściany działowe grubości 12 cm i współczynniku UŁ1,0 W/(m2K) – lepiej UŁ0,6 W/(m2K).

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ISOVER zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym
ISOVER zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym Producent izolacji marka ISOVER zaprasza klientów indywidualnych i wykonawców do udziału w konkursie fotograficznym "Mój Dom pełen ciepła", ...
Rekorodowe IV Europejskie Forum ETICS w Warszawie
Rekorodowe IV Europejskie Forum ETICS w Warszawie 5 października 2017 r. Warszawa gościła IV Europejskie Forum ETICS, jedno z kluczowych tegorocznych wydarzeń branży budowlanej w Polsce. ...
Politechnika Warszawska oraz Termo Organika razem dla czystego powietrza
Politechnika Warszawska oraz Termo Organika razem dla czystego powietrza 23 października 2017 r. podczas konferencji prasowej w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprezentowano ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze