Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Porady ekspertów

Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Otrzymałem propozycję ocieplenia ścian od środka przy użyciu bloczków z betonu komórkowego o wysokiej ciepłochronności. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające do poprawienia termoizolacji ścian zabytkowego domu i jak gruba powinna być izolacja?

Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Odpowiedź eksperta: Płytki termoizolacyjne z betonu komórkowego mają współczynnik lambda (λ) na poziomie 0,042 W/(m·K), czyli zbliżony do wartości uzyskiwanych przez tradycyjne materiały ociepleniowe (wełnę mineralną, styropian) i mogą je w pewnych zastosowaniach zastępować. Termoizolacyjne płytki znajdują zastosowanie głównie jako dodatkowa warstwa ociepleniowa przy budowie ścian zewnętrznych w miejscach o obniżonej ciepłochronności (wieńce stropowe, nadproża).

Przy ocieplaniu ścian od strony wewnętrznej istnieje jednak ryzyko kondensacji pary wodnej w grubości muru i takie zastosowanie powinno być poprzedzone analizą paroprzepuszczalności poszczególnych warstw ściennych dla konkretnej konstrukcji murowej, a w pomieszczeniach musi funkcjonować skuteczna wentylacja.

Grubość warstwy ociepleniowej ogranicza przede wszystkim akceptowalne zmniejszenie powierzchni pomieszczeń i w praktyce zawiera się w granicach 5–10 cm. Z tego względu takie ocieplenie od wewnątrz stosuje się przede wszystkim, gdy nie chcemy lub nie możemy ułożyć ocieplenia od zewnątrz – na elewacji.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Specjalne bloczki z bardzo lekkiego betonu komórkowego mają izolacyjność cieplną zbliżoną do styropianu i wełny mineralnej. Jednak zanim podejmiemy decyzje o wykonaniu ocieplenia od wewnątrz, powinniśmy zlecić wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych dla ścian przed i po ociepleniu. (fot. XELLA)

aktualizacja: 2016-09-30

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

najlepszym rozwiązaniem jest masa aerogelowa o grubości tylko 1mm a izolująca jak 10 cm styropianu

Gość gosc55

03 Lis 2016, 11:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ISOVER zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym
ISOVER zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym Producent izolacji marka ISOVER zaprasza klientów indywidualnych i wykonawców do udziału w konkursie fotograficznym "Mój Dom pełen ciepła", ...
Rekorodowe IV Europejskie Forum ETICS w Warszawie
Rekorodowe IV Europejskie Forum ETICS w Warszawie 5 października 2017 r. Warszawa gościła IV Europejskie Forum ETICS, jedno z kluczowych tegorocznych wydarzeń branży budowlanej w Polsce. ...
Politechnika Warszawska oraz Termo Organika razem dla czystego powietrza
Politechnika Warszawska oraz Termo Organika razem dla czystego powietrza 23 października 2017 r. podczas konferencji prasowej w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprezentowano ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze