Budujemy Dom

Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Artykuł na: 2-3 minuty

Otrzymałem propozycję ocieplenia ścian od środka przy użyciu bloczków z betonu komórkowego o wysokiej ciepłochronności. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające do poprawienia termoizolacji ścian zabytkowego domu i jak gruba powinna być izolacja?

Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Odpowiedź eksperta: Płytki termoizolacyjne z betonu komórkowego mają współczynnik lambda (λ) na poziomie 0,042 W/(m·K), czyli zbliżony do wartości uzyskiwanych przez tradycyjne materiały ociepleniowe (wełnę mineralną, styropian) i mogą je w pewnych zastosowaniach zastępować. Termoizolacyjne płytki znajdują zastosowanie głównie jako dodatkowa warstwa ociepleniowa przy budowie ścian zewnętrznych w miejscach o obniżonej ciepłochronności (wieńce stropowe, nadproża).

 

Przy ocieplaniu ścian od strony wewnętrznej istnieje jednak ryzyko kondensacji pary wodnej w grubości muru i takie zastosowanie powinno być poprzedzone analizą paroprzepuszczalności poszczególnych warstw ściennych dla konkretnej konstrukcji murowej, a w pomieszczeniach musi funkcjonować skuteczna wentylacja.

 

Grubość warstwy ociepleniowej ogranicza przede wszystkim akceptowalne zmniejszenie powierzchni pomieszczeń i w praktyce zawiera się w granicach 5–10 cm. Z tego względu takie ocieplenie od wewnątrz stosuje się przede wszystkim, gdy nie chcemy lub nie możemy ułożyć ocieplenia od zewnątrz – na elewacji.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Specjalne bloczki z bardzo lekkiego betonu komórkowego mają izolacyjność cieplną zbliżoną do styropianu i wełny mineralnej. Jednak zanim podejmiemy decyzje o wykonaniu ocieplenia od wewnątrz, powinniśmy zlecić wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych dla ścian przed i po ociepleniu. (fot. XELLA)

aktualizacja: 2016-09-30

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ta masa aerogelowa to kolejny bełkot marketingowy. Wydajniej będzie powiesić rumuńskie dywany.

Gość Andre

01 Sie 2018, 15:58

najlepszym rozwiązaniem jest masa aerogelowa o grubości tylko 1mm a izolująca jak 10 cm styropianu

Gość gosc55

03 Lis 2016, 11:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER Program partnerski Mistrzowie Izolacji to kolejna inicjatywa ISOVER skierowana do firm wykonawczych. W tym roku marka obchodzi 25-lecie obecności ...
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL Firma ROCKWOOL Polska stworzyła darmową aplikację ROCKWOOL AntySmog, która przeprowadza symulacje korzyści, jakie przynosi ocieplenie domu.
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S BAU to światowe targi architektury oraz materiałów i systemów stosowanych w budownictwie. Ich kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-19 ...

Na co zwracać uwagę stosując polistyren ekstrudowany XPS?

Podczas stosowania XPS należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

polecane produkty i technologie

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".